خروج سگ های گله از زیستگاه یوزپلنگ ها

به گزارش مجله سرگرمی، خروج 50 درصدی دام از خارتوران و میاندشت، خروج سگ های گله از زیستگاه یوز و گسترش مناطق تحت مدیریت محیط زیست، بخشی از برنامه های حفاظت از یوزپلنگ آسیایی که پنج سال آینده انجام خواهد شد.

خروج سگ های گله از زیستگاه یوزپلنگ ها

به گزارش ایسنا، حمید ظهرابی - معاون محیط زیست طبیعی این سازمان با تأکید بر این نکته که اهتمام اصلی سازمان محیط زیست بر حفظ یوز در زیستگاه های طبیعی است، به برنامه پنج ساله سازمان برای حفاظت گونه در معرض خطر انقراض یوز آسیایی اشاره نمود و گفت : افزایش امکانات حفاظتی در مناطق تحت مدیریت، افزایش تعداد محیط بانان، طراحی و اجرای سامانه جهت پایش سیستماتیک یوز در زیستگاه ها و خروج 50 درصدی دام از خارتوران و میاندشت به عنوان زیستگاه های اصلی یوز آسیایی بخشی از برنامه ریزی های حفاظت از یوز طی پنج سال آینده است.

سگ های گله از زیستگاه یوز خارج می شوند

معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست همچنین با اشاره به خروج 75 درصد سگ های گله آسیب رسان به یوز از زیستگاه های یوزپلنگ آسیایی، گفت: همزمان با خروج دام از زیستگاه یوز، قطعاً تعدادی از سگ های گله نیز از منطقه خارج می شوند و پیش بینی ما این است بخشی از مخاطرات ناشی از سگ های گله را به این شکل مدیریت کنیم. افزون بر این، قصد داریم سگ هایی که به یوز آسیب نمی زنند و در عین حال وظیفه حفاظتی از دام را هم انجام می دهند؛ جایگزین سگ های گله آسیب رسان کنیم.

به گفته ظهرابی، ایمن سازی مسیرهای تردد یوز در زیستگاه های طبیعی یکی از برنامه های پیش بینی شده پنج ساله است تا بتوانیم در پنج نقطه ناایمن و پرحادثه با منابع مشترک وزارت راه و سازمان محیط زیست اقدامات لازم را برای ایمن سازی انجام دهیم. همچنین از آنجا که بر اساس آنالیز ها، تنها 40 درصد تردد یوزها در مناطق تحت مدیریت محیط زیست است، همه زیستگاه هایی را که احتمال جابه جایی و زیست یوزپلنگ وجود دارد، شناسایی نموده ایم تا طی پنج سال آینده این محدوده ها را در قالب مناطق حفاظت شده، شکار ممنوع یا قرق اختصاصی، تحت مدیریت قرار دهیم. در این صورت سطح تحت مدیریت سازمان محیط زیست که در دایره زیستگاه یوز آسیایی باشد، از شش میلیون هکتار به 11 میلیون هکتار می رسد.

چهار میلیون دلار بودجه پیش بینی شده برای حفاظت از یوز

این مقام مسئول در سازمان محیط زیست در خصوص بودجه های مورد احتیاج برای اجرای برنامه پنج ساله حفاظت از یوز آسیایی و چگونگی تأمین آن نیز گفت: چهار میلیون دلار برای برنامه پنج ساله حفاظت یوز پیش بینی شده است که از بودجه سازمان محیط زیست، یاری های اقتصادی برنامه عمران ملل متحد (UNDP)، حمایت اسپانسرهای داخلی و سایر نهادهای بین المللی تأمین می شود. در این زمینه مذاکراتی انجام شده و نهادهای بین المللی برای مشارکت در این برنامه اعلام آمادگی نموده اند.

به گزارش ایسنا، علاوه بر برنامه های پنج ساله سازمان محیط زیست برای حفاظت از یوز آسیایی در زیستگاه طبیعی، این سازمان میخواهد با بهره گیری از روش های نوین و با همکاری متخصصان خارجی یوز، برنامه های تکثیر در اسارت یوزپلنگ آسیایی را هم انجام دهد. لقاح مصنوعی بخشی از این برنامه است و شواهد نشان می دهد که در حال حاضر سازمان محیط زیست تمرکز زیادی روی آن دارد و در این زمینه برای استفاده از رحم اجاره ای یوز آفریقایی به منظور تکثیر در اسارت یوز آسیایی در حال تدوین برنامه و انجام مذاکرات است.

یوزپلنگ آسیایی به عنوان یک گونه در معرض خطر انقراض است و آخرین آمار رسمی منتشر شده در خصوص جمعیت یوز به سال 2016 باز می شود که در آن تعداد یوزها کمتر از 40 قلاده تخمین زده شد. کارشناسان معتقدند در صورت انتشار اطلاعات جدید معین می شود که وضعیت یوز وخیم تر از این حرف هاست.

mahsanblog.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 12596

به "خروج سگ های گله از زیستگاه یوزپلنگ ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خروج سگ های گله از زیستگاه یوزپلنگ ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید