حاشیه نگاری بر جشن سینما به رنگ سرخپوست در تنگه ابوقریب

به گزارش مجله سرگرمی، آیین انتهای بیست و یکمین جشن سینمای ایران با رکوردداری سرخپوست و تنگه ابوقریب با دریافت چهار جایزه، شبی که ماه کامل شد با دریافت سه جایزه و متری شیش و نیم با دریافت دو جایزه به کار خود انتها داد.

حاشیه نگاری بر جشن سینما به رنگ سرخپوست در تنگه ابوقریب

به گزارش خبرنگاران، در اولین بخش از مراسم که شامگاه 8 شهریور ماه در برج میلاد برگزار می شد، کلیپی از هنرمندانی که در یک سال اخیر درگذشته اند پخش شد و سپس منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما با حضور روی صحنه با بیان اینکه نزدیک به 60 فیلم در این دوره از جشن خانه سینما مورد داوری نهاده شدند اظهار کرد: آمار ما با تورم بالا رفته است و اگر می گویند بالای 40 درصد تورم داریم، در این دوره داوران هم بیش از 40 درصد بیشتر از دوره های قبل همکاری نموده اند و آرای بیش از 400 نفر از همکاران متخصص را دریافت کردیم و هر یک از برنده ها در یک رقابت و همراهی تنگاتنگ انتخاب شده اند.

او ادامه داد: ما جز مردم هیج اتکایی نداریم و با نفس آنها زندگی می کنیم. پس باید قدر آنها را دانست و تکریمشان کرد. اگر بخشی از جامعه در شرایط بدی هستند باید همدلانه با آنها رفتار کنیم و اگر وضع بهتری داریم به آنها یاری کنیم.

مدیرعامل خانه سینما در انتها گفت: از همه دوستان کم خودمان که سه یا چهار نفر بیشتر در خانه سینما نبودند، بابت زحمانشان برای برگزاری این جشن تشکر می کنم.

در بخش دیگری از مراسم، رامین حیدری فاروقی رئیس انجمن عالی هنرها و فنون سینمای ایران درباره فعالیت های این انجمن شرح داد: این انجمن را آموزشگاه می نامیدیم و سابقه 10 ساله دارد. با وجود این انجمن در طول سال این امکان وجود خواهد داشت که کیفیت و نقاط عطف همراه با اکران فیلم ها به رخ داوران کشیده گردد. جشن 22 خانه سینما از تیرماه با اکران های جدید شروع شده و در بخش اول سه سال به مستندنگاری پژوهش و ارزیابی سینمای ایران خواهد پرداخت.

لیست کامل برگزیدگان در این لینک موجود است.

در بخش دیگری از مراسم، پیروز حناچی شهردار تهران که جایزه بهترین مستند را برای ساخت اثر زمستان است دریافت کرد، در سخنانی از سیف الله داد به عنوان بنیانگذار این جشن یاد کرد و گفت: من مسئولیت مستقیمی برای ساخت این اثر نداشتم اما فیلم از جایی شروع شد که لاله زار از خیابان های اصلی شهر در حال فراموشی بود. من در سفری خیابان استقلال استانبول را دیدم و به این نتیجه رسیدم که این فضا در لاله زار تهران هم ایجاد گردد. کوشش بر این بود که به ارزش های شهرمان اشاره کنیم و اجازه تخریب ندهیم و این خیابان را به شخصیت واقعی خودش برگردانیم که زمانی درگاه تجدد ایران بود.

فرشته طائرپور که برای اهدای تندیس بهترین جلوه های میدانی با عصا در صندلی حاضر شده بود، با اشاره به علت راه رفتنش با عصا به کنایه گفت: من در طول زندگی ام در چاه های زیادی افتاده ام اما پایم نشکسته بود. با این حال (خطاب به شهردار) در خیابان در چاله ای افتادم و این رخ داد.

امیرحسین قاسمی نیز بعد از دریافت جایزه اش گفت: فیلمسازی کار سختی است اما نگهداری فیلم نیز کار دشواری است و از همینجا به همکارانم در فیلمخانه سینمای ایران خسته نباشید می گویم.

فرهاد اصلانی که جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را دریافت کرد به طنز و با لحن دیالوگ سریال هیولا گفت: خداروشکر به خاطر تمام اتفاقاتی که اکنون شاهدش هستیم.

گوهر خیراندیش نیز با تبریک روز سینما برای بعضی زندانیان آرزوی آزادی کرد.

فرشته صدرعرفایی نیز که جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن را گرفت، اظهار کرد: از همه اعضای آموزشگاه و سینماگران تشکر می کنم و امیدوارم همواره از هم حمایت کنیم و مانند یک خانواده در خانه سینما کنار هم باشیم.

بهرام دهقانی نیز بعد از دریافت جایزه خود بیان نمود: این اولین جایزه ای است که متری شیش و نیم در این جشن گرفت و کاش بیشتر بود. امیدوارم جایزه های مهم را از آن خود کند.

عبدالله اسکندری هم برای ولدبیگی آرزوی سلامتی کرد و گفت: اتفاق خوبی است که خانه سینما از پیشکسوتان به بهانه ها و در شرایط مختلف یاد می نماید.

هومن بهمنش هم تندیسش را به پدرش فرهاد بهمنش تقدیم کرد.

در همین بخش احسان کرمی خطاب به پریناز ایزدیار که برای اهدای جایزه روی سن حاضر شده بود، تولدش را تبریک گفت و سپس آهنگ تولدت مبارک پخش شد و کیک کوچکی که برای تولد برای این بازیگر تدارک دیده شده بود، روی صحنه آورده شد.

از دیگر حواشی این جشن، حضور عادل فردوسی پور روی صحنه بود که برای اهدای جایزه بهترین بازیگر مرد در صندلی حاضر شد. حضور او با استقبال فراوانی از طرف میهمانان روبرو شد.

نوید محمدزاده که جایزه بهترین بازیگر مرد را به خود اختصاص داد، با بیان اینکه خوشحالم که این جایزه را از خانه سینما می گیرم، گفت: کاندیداهای کنار من همه از دوستانم هستند. خوشحالم که جایزه را از مازیار میری و عادل فردوسی پور می گیرم.

او اضافه کرد: ما همواره در مراسم از ایرادات می گوییم اما این جشن دو بخش بسیار خوب دارد؛ یکی تقدیم لحظات به بزرگان و دوم آرزو کردن اهالی سینما.

این بازیگر سپس با اشاره به نقشش در فیلم سرخپوست ادامه داد: به تیمسار کورنگی گفتم سعی می کنم امانت دار خوبی برای شما باشم و درست از عهده نقشم بر بیایم و باید در ادامه بگویم که من با دیدن فیلم کندوی فریدون گله بازیگر شدم. امیدوارم دیگر بزرگان از کنارمان کوچ ننمایند و نروند و آدم هایی هیچ وقت نباشند که به صورت غریبی مرگ داشته باشند.

در ادامه مراسم، فاطمه معتمدآریا که برای اهدای جایزه روی سن آمده بود، آرزو کرد که همه مردم ایران در صلح و آرامش به جایی برسند که هیچ کس فکر نکند تحریمی وجود دارد و به خاطر آن نمی تواند کاری انجام دهد.

او ادامه داد: ما مردمی شریف و مانند دردانه های دنیا هستیم که راهمان را گم نموده ایم. علاوه بر این می خواهم از آزیتا لاچینی یاد کنم و از او تشکر کنم.

آزیتا لاچینی نیز در سخنانی بیان نمود: بعد از 64 سال بازیگری در سینما، تئاتر و دوبله خدا را شکر می کنم که جزء خانه سینما و در کنار شما عزیزان هستم.

در ادامه مراسم، سارا بهرامی که جایزه بهترین بازیگر زن را دریافت کرد، گفت: وقتی از خانه سینما جایزه می گیری یعنی تو به عنوان عضو کوچکی پذیرفته شده ای. تجربه به من ثابت نموده است که وقتی منِ بازیگر برای رسیدن به چیزی کوشش می کنم، تنها بخش کوچکی را به تصویر کشیده ام و گروه فیلم بسیار مهم هستند.

محسن امیریوسفی نیز بعد از دریافت جایزه خود در بخش بهترین فیلمنامه بیان نمود: ارزش این تندیس به اندازه 6 سیمرغ بلورین جشنواره فجر است. خوشحالم که بعد از 6 سال ماجرای فیلم حل شد. این فیلم درباره صلح و گفت وگو و احتیاج فعلی جامعه ماست. به شیوه آشغال های دوست داشتنی از شما می خواهم کسانی را که 6 سال جلوی اکران فیلم را گرفتند تشویق کنید. شاید این کف زدن به گوششان برسد و دیگر هیچ فیلمی دچار این مسائل نگردد.

توحیدی هم در این بخش آرزو کرد: از خدا می خواهم کشورمان ایران را از خشکسالی و دروغ حفظ کند.

همچنین بهمن فرمان آرا که در این رویداد مورد تقدیر نهاده شد، در سخنانی توضیح داد: هر یاریی که به سینما گردد ضروری است زیرا به سرعت در حال رفتن به سوی ابتذال است. فیلم فارسی به بعضی فیلم های امروز شرف دارد و سینماداران که بخش مهمی از درآمد را دارند اسباب سلیقه شده اند و تعیین می نمایند چه چیزی اکران گردد یا نگردد. برای فیلم من سینمایی بود که 24 سانس داشت و دو فیلم نشان می داد. 23 سانس هزارپا را نشان می داد و یک سانس صبح، فیلم را!

همایون اسعدیان نیز در بخشی از این مراسم بیان نمود: ما از طرف خانه سینما عهد بسته بودیم که 21 خانه برای هموطنان سیل زده بسازیم. امروز تاکید می کنیم که در روز 21 شهریور که روز سینماست، این عهد اجرا خواهد شد.

سعید روستایی نیز با بیان اینکه بنایم بر سکوت است، گفت: تنها می گویم امیدوارم جای هیچ عکاسی خالی نباشد.

بر اساس رسم معمول این رویداد، این جشن در بخش های مختلف به ناصر تقوایی، مسعود ولدبیگی، اسحاق خانزادی، عنایت بخشی، محمدرضا شجریان، ژاله علو، منوچهر اولیایی، اصغر رفیعی جم، محمد متوسلانی، آزیتا لاچینی، بهمن فرمان آرا و علی مزینانی تقدیم شد.

مسعود ولدبیگی که به سختی توانست روی سن حاضر گردد، در سخنانی بیان نمود: امیدوارم این لحظه ای که من اکنون تجربه کردم برای شما هم پیش بیاید. خستگی یک عمر از تنم بیرون رفت.

در بخش هایی از مراسم، موسیقی تا بهار دلنشین و ایران، ای سرای امید محمدرضا شجریان با همخوانی مهمانان حاضر در سالن خوانده و موسیقی زنده نیز اجرا شد.

کشتی کروز: کشتی کروز: سفری لوکس و در عین حال مقرون به صرفه به اقیانوس ها

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 42766

به "حاشیه نگاری بر جشن سینما به رنگ سرخپوست در تنگه ابوقریب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حاشیه نگاری بر جشن سینما به رنگ سرخپوست در تنگه ابوقریب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید