جاذبه های دیدنی و گردشگری نهاوند Nahavand

به گزارش مجله سرگرمی، نهاوند از شهرستانهای مهم تاریخی استان همدان به شمار می آید که نظریه های مختلفی از پیشینه تاریخی این منطقه باستانی باقی مانده است. برخی از مورخین نهاوند را محل پهلو دریافت کشتی نوح می دانند. شهرستان نهاوند به علت دارا بودن موقعیت جغرافیایی ویژه، آب فراوان و خاک مستعد از نواحی ممتاز استان همدان به شمار می رود و اساس اقتصاد آن بر کشاورزی، دامداری و صنایع دستی پایدار است.نهاوند از مکان های دیدنی و تاریخی متعددی برخوردار است که بدون شک انجام اکتشافات باستان شناسی و مطالعات بیشتر در زمینه قدمت و تحولات تاریخی منطقه، زوایای تاریک تاریخ تمدن آن را بیش از پیش روشن خواهد ساخت.در ادامه مطلب همراه خبرنگاران باشید تا با دیدنی های نهاوند بیشتر آشنا شوید.

جاذبه های دیدنی و گردشگری نهاوند Nahavand

حمام حاج آقا تراب

این حمام در محله علی آباد شهر نهاوند قرار گرفته است و یکی از زیباترین معماری های شهر را به خود اختصاص داده است. حمام حاج آقا تراب که قدمت آن به سال 1230 هجری شمسی و دوران ناصرالدین شاه قاجار بر می شود، چند سالی است با تغییر کاربری به موزه مردم شناسی تبدیل شده و در به روی گردشگران گشوده است. زمان بازدید از ساعت 9 تا ساعت 16 است. با ماشین خودتان می توانید به این حمام بروید و در پارکینگ عمومی اطراف این بنا پارک کنند.

خانه قدوسی نهاوند

این خانه قدیمی که متعلق به شیخ علی قدوسی از عالمان نهاوند است دارای سر در ورودی زیبائی است که با نقوش هندسی آجری تزئین شده است و دو ستون نما در دو سوی سر در به زیبائی آن افزوده است.نمای بنا در داخل حیاط بوسیله آجر کاری های زیبا تزئین شده است و قوسهائی به شکل شاخ قوچ نما را آراسته است. پیرامون حیاط با طاق نماهای هلالی تزئین شده است.این خانه قدیمی و تاریخی در خیابان انقلاب واقع شده است وچند خانه قدیمی دیگر در جای جای این شهر وجود دارد.

تپه باستانی گیان

تپه باستانی گیان در 15 کیلومتری شهر نهاوند و دو کیلومتری سراب گیان و چسبیده به روستای دیروز و شهر امروز گیان واقع شده است. تپه ای پر از رمز و راز و هیاهوی تاریخی، تپه ای که خود به تنهایی بخش اعظمی از تاریخ و تمدن انسان را در ایران به دوش می کشد.این تپه باستانی تا 50 سال مبنای گاه نگاری در غرب و کشور بوده و مبنای پژوهش پژوهشگران در این منطقه بوده است و اگر چه امروز از بی توجهی و عدم توجه در حال نابودی است اما چندین هزار سال است که همچنان با خرابه هایش ایستاده است تا از تاریخ و تمدن و جایگاهش دفاع کند.

تپه نوشیجان

تپه نوشیجان از جمله آثار خشتی منحصر به فرد بر جا مانده از تمدن های پیش از هخامنشی در ایران است. بقایایی که به دوره عصر آهن 3 و سپس تمدن مادها برمی شود. بنابراین تپه نوشیجان حدود 2800 سال قدمت دارد. نوشیجان در لغت احتمالاً به معنی جایگاه نوش یا جایگاه انوش بوده است و نوش یا انوش ظاهراً نام خانمی است که بر این منطقه حکمرانی می کرده است.تپه نوشیجان در سال 1343 خورشیدی مورد شناسایی قرار گرفت. در سال های 1346 تا 1356 طی 6 فصل باستان شناسی توسط موسسه ایران شناسی بریتانیا به سرپرستی دیوید استروناخ عملیات کاووش و مرمت در تپه انجام پذیرفت.دستاورد فعالیت های این هیئت، شناسایی سه دوره معماری باستانی متعلق به دوران مادها، هخامنشیان و اشکانیان است.

مسجد جامع نهاوند

مسجد جامع نهاوند در سمت شمال میدان قیصریه شهر نهاوند و بر روی دامنه تپه ای مشرف بر شهر واقع شده است. بنای مسجد به شکل مربع مستطیل می باشد که طول آن 17 و عرض آن 12 متر است و از سه فرش انداز تشکیل شده است که فرش انداز میانی از فرش اندازهای طرفین عریض تر است. طاق و گنبد مسجد بر روی چهار ستون قطور پایدار شده و سقف با سه گنبد هم ارتفاع پوشیده شده است. مصالح عمده در ساخت این مسجد را آجر با ملاط گچ و خاک تشکیل می دهد و همین امر سبب شده است تا مسجد جامع از سادگی ویژه ای برخوردار شود. این مسجد در دوره سلجوقیان بنا شده و کتیبه سنگی کوچکی که تنها عنصر تزئین مسجدجامع نهاوند می باشد، این امر را تصدیق می نماید.

مقبره شیخ ابوالعباس نهاوندی

این مقبره متعلق به شیخ ابوالعباس احمد بن محمد بن فضل نهاوندی یکی از عارفان معروف قرن چهارم هجری قمری بوده که در دوران حکمروایی عضد الدوله دیلمی زندگی می کرد. علیرغم اینکه این بنا قدمت هزار ساله دارد اما کارشناسان عنوان کرده اند که قدمت سنگ قبری که در این مقبره وجود دارد به دوران قاجاریه برمی شود. این مقبره در سال 1395 به طور کامل بازسازی و به روی گردشگران گشوده شد. بازدید از این اقامتگاه از ساعت 9 تا 18 و دسترسی به آن با ماشین شخصی امکان پذیر است. اطراف مقبره نیز محل هایی برای پارک خودرو وجود دارد.

سراب گیان

سراب از دو بخش سر و آب تشکیل شده و در لغت به معنی سرچشمه آب است. در شهرستان نهاوند سراب های زیادی وجود دارد و سراب گیان یکی از سراب های زیبای این منطقه است. طبیعت سرسبز و دل فریب در کنار صدای آرامش بخشِ آب، سراب گیان را به یکی از جذاب ترین مکان های گردشگری استان همدان تبدیل کرده است.

رودخانه گاماسیاب

رودخانه گاماسیاب یکی از طویل ترین رودخانه های ایران به شمار می رود. رودخانه دائمی گاماسیاب از محلی به نام کوه سنگ سوراخ از ارتفاعات جنوبی استان همدان سرچشمه می گیرد و پس از عبور از دشت نهاوند، در مجاورت روستای لیلی یادگار، شاخه رود ملایر (خرم رود) به آن می ریزد و در کنار روستای گردیان تویسرکان، قلقل رود به آن متصل می شود. گاماسیاب از شاخه های اصلی رود کرخه به شمار می رود. رودخانه گاماسیاب در شهرستان خرم آباد استان لرستان با نام سیمره خوانده می شود و رودخانه های شرقی کبیرکوه و رودخانه های لرستان به آن می پیوندد و پس از گذشتن از لرستان در غرب خوزستان، کرخه نامیده شده و در نهایت به باتلاق هورالعظیم می ریزد.

دیگر سراب های نهاوند

از دیگر سراب های زیبای شناخته شده شهرستان نهاوند می توان به سراب فارسبان، ملوسان و کنگاور کهنه اشاره کرد. سراب فارسبان در 30 کیلومتری نهاوند و جهت جاده آورزمان به سمت فارسبان و در نزدیکی روستایی به همین نام قرار گرفته است. سراب ملوسان در 17 کیلومتری شمال نهاوند و سراب کنگاور کهنه در 45 کیلومتری غرب تهران و در نزدیکی روستایی به همین نام قرار گرفته است.

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت ارتودنسی

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: تاپ تراول
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 76670

به "جاذبه های دیدنی و گردشگری نهاوند Nahavand" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های دیدنی و گردشگری نهاوند Nahavand"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید