ثبت ملی پل فیروزآباد به عنوان اولین سازه صنعتی اردبیل

به گزارش مجله سرگرمی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردبیل اظهار کرد: کار ثبت پل فیروزآباد به عنوان نخستین اثر معماری صنعتی استان اردبیل در فهرست آثار ملی به اتمام رسید.

ثبت ملی پل فیروزآباد به عنوان اولین سازه صنعتی اردبیل

وی ادامه داد: پل فیروزآباد در سال 1312 هجری شمسی با مشارکت مهندسان اتریشی و ایتالیایی بر روی رودخانه گیوی چای در بخش فیروز آباد شهرستان کوثر احداث شده است و در حال حاضر این پل از آثار تاریخی منحصربه فرد شهرستان کوثر محسوب می شود.

کریم لطفی اضافه نمود: این پل 20متر طول، 15 متر ارتفاع و پنج متر عرض دارد و با یک دهانه قوس بیضی شکل که با دو هلال عظیم و کوچک دو صخره سنگی عظیم را به هم متصل می نماید.

وی توضیح داد: پل فیروزآباد با مصالح بتن خام اجرا شده است و اگرچه هیچ گونه میلگردی در سازه آن به کار نرفته است، اما جزو سازه های صنعتی مستحکم کشور به شمار می رود.

لطفی افزود: ظاهرا این پل با هدف بهره برداری نظامی و انتقال سریع اداوت جنگی به مرزهای شوروی سابق ساخته شده است و از لحاظ فرم و مصالح، این پل با پل های سنتی ایران متفاوت است و به سبک پل های اروپایی ساخته شده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل مطرح نمود: احداث به دوره پهلوی اول برمی شود و جزو اولین سازه های صنعتی کشور به شمار می رود که از لحاظ مصالح با مصالح سنتی ساخت پل های ایران مطابقت ندارد.

ایسنا نوشت، لطفی ادامه داد: ساخت این پل چهار سال طول کشیده است و در حال حاضر نیز قابل استفاده است و از سال 1388 به بعد طی چند مرحله توسط اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل بازسازی شده است.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: گردشبان
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 138362

به "ثبت ملی پل فیروزآباد به عنوان اولین سازه صنعتی اردبیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت ملی پل فیروزآباد به عنوان اولین سازه صنعتی اردبیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید