تغذیه با شیر مادر برای رشد مغزی لازم است

به گزارش مجله سرگرمی، تهران- خبرنگاران - محققان بیمارستان Childrens National Health System واقع در بالتیمور با عکسبرداری از وضعیت سلامت نوزادان زودرس دریافتند، آن دسته از نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند مقدار بیشتری از متابولیت های موردنیاز برای رشد مغز را دریافت می کنند.

تغذیه با شیر مادر برای رشد مغزی لازم است

به گزارش روز یکشنبه گروه اخبار علمی خبرنگاران از پایگاه خبری ساینس، در این تحقیقات ساختار شیمیایی ماده سفید بخش جلویی نیمه راست مغز و مخچه نوزادانی که کمتر از 1500 گرم وزن داشته و در هفته سی و دوم بارداری یا زودتر متولد شده بودند، مورد بررسی قرار گرفت. محققان برای این منظور از شیوه طیف نگاری با تشدید مغناطیسی استفاده کردند که یک روش تصویربرداری غیرتهاجمی است. در این شیوه هر ماده شیمیایی دارای اثر طیفی منحصر به فردی است و محققان با ردگیری این اثر طیفی توانستند مقدار هریک از متابولیت ها را در مغز نوزادان اندازه گیری کنند.

در نتیجه این بررسی ها مشخص شد میزان ماده اینوزیتول که مولکولی شبیه به گلوکز است، در ماده سفید مغز نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند در مقایسه با سایرین بسیار بالاتر است. همچنین در این نوزادان میزان کراتین موجود در مخچه بیشتر از سایرین است.

علاوه بر این، محققان دریافتند تعداد روزهایی که نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند با میزان افزایش کراتین و کولین که نوعی ماده مغذی محلول در آب است، رابطه مستقیم دارد. این مواد متابولیت اثر مهمی بر رشد مغز نوزادان دارند. کراتین امکان بازیافت مولکول های ATP را فراهم می کند که واحد انرژی سلول ها محسوب می شوند. افزایش این ماده متابولیت موجب تغییرات سریع تر و بلوغ بیشتر سلول ها می شود. کولین نشانگری از تغییر غشای سلولی است و در زمان تولید سلول های جدید، میزان این ماده افزایش می یابد.

نتایج این تحقیقات در کنفرانس سالانه Pediatric Academic Societies ارائه شده است.

علمی**9259**1485

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کشتی کروز: تور کشتی کروز: سفری هیجان انگیز به اقیانوس ها

منبع: ایرنا
انتشار: 28 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 21295

به "تغذیه با شیر مادر برای رشد مغزی لازم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغذیه با شیر مادر برای رشد مغزی لازم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید