تعمیق روابط ایران و عمان با گردشگری

به گزارش مجله سرگرمی، مناسبات دو کشور دوست، مسلمان و همسایه، ایران و عمان، بیش از پیش در مسیری سازنده و اثربخش قرار گرفته است؛ مناسباتی که به رغم چالش های منطقه ای هیچ گاه رو به افول نبوده و همیشه بر مبنای حسن تفاهم میان دو دولت و دو ملت، موجب هم افزایی منافع طرفین شده است. شروع روابط دیپلماتیک و سیاسی ایران و عمان به پنج دهه قبل برمی شود که دو کشور به طور رسمی نمایندگانی را مبادله کردند.

تعمیق روابط ایران و عمان با گردشگری

با تور عمان از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید.

اما ارتباط عمیق تر را باید در اشتراکات تاریخی، دینی و فرهنگی جست وجو کرد که سال ها پیش از شروع روابط دیپلماتیک وجود داشته و بستر ساز رابطه ای قوی بوده است. بی تردید در فضای سیاسی سراسر تنش امروز دنیا و منطقه، تعامل سازنده و مبتنی بر صلح و دوستی میان دستگاه های دیپلماسی ایران و عمان نتایج بسیار مثبتی برای دو کشور به همراه داشته و مراودات دیرین دو ملت نیز از جمله مواردی است که می تواند عاملی مهم و زمینه ساز برای تحقق اهداف مشترک به شمار آید. در این میان بهره گیری از مواهب بی شمار و چند وجهی گردشگری، از جمله ابزارهای اثربخشی است که می تواند به بسط، گسترش و تحکیم این ارتباط حسنه در حوزه های مختلف یاری شایانی کند. گردشگری در قالب مدرن و امروزی آن در واقع زمینه سازی و تلاشی سازمان یافته برای بهره گیری از ظرفیت ها و قابلیت های موجود در هر کشور با هدف تحقق توسعه اجتماعی، مالی، حفظ و بهره وری مناسب از مواهب و داشته های طبیعی و تاریخی و همچنین تعمیق روابط مسالمت آمیز میان ملت هاست.

در کشور ما نیز با رویکرد مثبت به اهمیت صنعت گردشگری و با شناخت از جاذبه ها و داشته های تاریخی و طبیعی فراوان ایران، طی سال های اخیر بر شتاب اقدامات مربوط به این حوزه افزوده شده و یکی از مهم ترین این گام ها توسعه ارتباط با کشورهای هدف، تعریف و اجرای برنامه های مشترک با آنها برای پیشبرد اهداف گردشگری است. عمان با توجه به آنچه گفته شد یکی از کشورهای مطلوب و اولویت دار ما برای گسترش روابط در حوزه های گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی است. مبتنی بر این رویکرد نیز نتایج اقدامات عملی همچون لغو رویداد برای گردشگران ورودی از عمانی را به طور محسوس و زود بازده مشاهده نموده ایم، به گونه ای که ورود گردشگران عمانی به کشورمان در 6 ماه اول سال جاری با 49 هزار گردشگر ورودی از رشد 362 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته برخوردار بوده است.

از دیگر نتایج حسن نیت ایران در این زمینه، سفر اخیر به دعوت مقامات عمانی به این کشور بود که دستاوردهای قابل توجهی برای ما به همراه داشت. حضور چهار روزه در این کشور از تاریخ 29 مهر تا دوم آبان و دیدارها و گفت وگوهای مثبت و اثربخش با وزرای گردشگری، خارجه، بهداشت و رئیس سازمان صنایع دستی عمان و همچنین حضور در نشست های مفید فعالان تجاری بخش خصوصی گردشگری ایران و عمان، راستا همکاری ها در سه حوزه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی را بیش از پیش هموار ساخت.

درخواست های جدید عمان برای افزایش پروازها به مقصد ایران، مذاکرات مقدماتی برای ارائه تجارب حوزه میراث فرهنگی و صنایع دستی ایران به عمان، پیشنهاد تشکیل کارگروه فنی با حضور کارشناسان ایرانی برای بازسازی خانه های قدیمی این کشور و موافقت با برپایی نمایشگاه های صنایع دستی ایران به ویژه در ایام برگزاری جشن ملی عمان از جمله موارد مورد توافق در نشست ها و دیدارهای این سفر بود. همچنین درخواست لغو ویزا عمان برای گردشگران ایرانی و قول مساعد وزیر امور خارجه این کشور، درخواست برای سفر گردشگران سلامت در قالب دفاتر خدمات گردشگری رسمی به ایران، حضور در دو نشست تجاری فعالان بخش خصوصی گردشگری ایران و عمان و آنالیز راهکارهای توسعه همکاری های این بخش، تشکیل کمیته فنی همکاری های گردشگری ایران و عمان و تدوین یک برنامه اجرایی چهار ساله در هفت ماده و بیش از 30 بند برای برگزاری تورهای تلفیقی، همکاری در آموزش هتلداری و سایر رشته های گردشگری، برگزاری هفته های فرهنگی و گردشگری و حضور متقابل و فعال در نمایشگاه های دو کشور، از جمله برنامه ها و دستاوردهای سفر به عمان بود.

مهم ترین دستاورد این سفر را می توان امضای تفاهم نامه رسمی ایران و عمان در حوزه گردشگری دانست که برای سرعت بخشیدن به گام های عملی مناسبات گردشگری دو کشور صورت گرفت که بازاریابی و تبلیغات گردشگری، توسعه سفرهای گردشگری درمانی و سلامت، مشارکت در برنامه های مربوط به رویدادهای گردشگری، برگزاری منظم هفته های گردشگری، تبادل هیات های رسانه ای، ارائه تسهیلات به گروه های گردشگری، جذب گردشگران به وسیله تورهای مشترک و کشتی های گردشگری، بهره مندی از ظرفیت های بیمه داخلی و بین المللی سلامت، تشویق شرکت های گردشگری، سرمایه گذاران و تجار دو کشور در زمینه آگاهی از قوانین و مشوق ها و تسهیلات، تبادل تجربیات در عرصه های آموزش گردشگری، توسعه و مدیریت مراکز گردشگری، محافظت از ابنیه تاریخی و مدیریت اماکن گردشگری از جمله سرفصل ها و بندهای آن است. سفر به عمان برای بخش دولتی و خصوصی گردشگری ایران همراه با تجارب ارزنده ای بوده است که می تواند به هموارسازی راستا مشترک دوکشور به سوی گردشگری پایدار یاری زیادی کند و در عین حال به عنوان نمونه و الگویی اثر بخش، در ارتباط دوسویه کشورهای منطقه با موضوع همکاری های گردشگری مورد استناد و استفاده قرار گیرد.

*وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

**منتشر شده در روزنامه دنیای اقتصاد 1398/8/11

منبع: میراث آریا
انتشار: 11 آبان 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 47778

به "تعمیق روابط ایران و عمان با گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعمیق روابط ایران و عمان با گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید