تحلیلگر چینی: باید به خرید نفت از ایران ادامه دهیم

یک استاد بنیاد مطالعات بین المللی شانگهای و کارشناس مطالعات آفریقا و غرب آسیا معتقد است، تحریم احتمالی چین از سوی آمریکا به دلیل خرید نفت ایران، بر خود ایالات متحده هم اثرات منفی خواهد داشت.

تحلیلگر چینی: باید به خرید نفت از ایران ادامه دهیم

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، از نظر لی ویجیان استاد بنیاد مطالعات بین المللی شانگهای و کارشناس مطالعات آفریقا و غرب آسیا، تحریم های آمریکا علیه ایران یکجانبه و غیرقانونی و تداوم خرید نفت ایران از سوی چین امری عادی است و باید ادامه یابد.

خبرگزاری اسپوتنیک درباره مواضع ضد ایرانی دولت آمریکا و تهدید این کشور به تحریم چین به دلیل ادامه خرید نفت ایران، با یک کارشناس ارشد چینی مصاحبه نموده و نظر او را درباره این موضوع و همچنین آینده روابط آمریکا و چین جویا شده است.

در ابتدای گزارش این رسانه روس آمده است: به دلیل ادامه خرید نفت ایران، ایالات متحده در حال آنالیز احتمال اعمال تحریم ها علیه چین است. چین در ماه ژوئن (11 خرداد تا 9 تیر) علیرغم اقدام آمریکا در عدم تمدید معافیت خرید نفت ایران و بدون ترس از تحریم های این کشور، بیش از یک میلیون بشکه نفت خام ایران وارد نموده است.

اسپوتنیک نوشت: کاخ سفید اعتقاد دارد که اقدامات چین در حال تضعیف کردن فشارهای شدید ایالات متحده علیه ایران است. گنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام نموده که همکاری این کشور با ایران، قانونی است و پکن مخالف تحریم های یکجانبه و فرا سرزمینی است.

لی ویجیان استاد بنیاد مطالعات بین المللی شانگهای و کارشناس مطالعات آفریقا و غرب آسیا در مصاحبه با اسپوتنیک گفت: به نظر من، حتی بدون در نظر دریافت موضوع نفت هم، مسائل حل نشده بسیاری در تجارت بین چین و آمریکا وجود دارد.

این تحلیلگر چینی معتقد است: بعید است آمریکا بر موضوع خرید نفت ایران از سوی چین به منظور اعمال فشار بر چین در جریان مذاکرات تجاری (بین واشنگتن و پکن) تاکید زیادی بکند. به هر حال، اگر مذاکرات دو طرف شکست بخورد، (اعمال تحریم آمریکا علیه چین به دلیل خرید نفت ایران) تنها تحریم یکجانبه این کشور علیه چین نخواهد بود.

لی ویجیان و کمال خرازی

از نظر ویجیان، برای آمریکا هم مهم است که دو کشور سر میز مذاکره بنشینند چرا که این موضوع به نفع هر دو کشور است و بسیاری از مسائل مالی داخلی آمریکا هم به این موضوع وابسته است. در نتیجه این موضوع که آمریکا مساله نفت ایران را لحاظ کند، یک موضوع قطعی است اما این تنها عامل تصمیم ساز این کشور نخواهد بود.

تحلیلگر بنیاد مطالعات بین المللی شانگهای گفت: تجارت آمریکا- چین یک جاده دو طرفه است و برای آمریکا هم مذاکره کردن با چین، موضوع خیلی مهمی است. آمریکا تا همین حالا هم برای اعمال فشار بر چین و ارعاب ما به منظور دستیابی به بعضی پیروزی های کوتاه مدت کوشش نموده است اما موضع چین کاملا شفاف بوده است. چین در تمامی ابعاد، در موقعیت بهتری از آمریکا قرار گرفته است. البته که تاثیراتی بر موضوع نفت ایران وجود خواهد داشت اما این تاثیرات آنقدرها هم چشمگیر نخواهد بود و اگر آمریکا تصمیم به اعمال هر گونه تحریم در این باره بگیرد، اول از همه چنین کاری بر خود آنها هم اثر خواهد داشت.

وی اضافه نمود: مهم است که در آینده خرید نفت ایران ادامه یابد. تحریم های یکجانبه آمریکا، متعلق به قوانین داخلی آمریکا هستند و برای کل دنیا ضرورتی برای دنبال کردن آنها وجود ندارد. هم آژانس بین المللی انرژی اتمی و هم ایران مکرر اعلام نموده اند که این کشور کاملا به توافق (برجام) پایبند بوده است. این واقعیت که چین نفت ایران را می خرد، یک رویه و اقدام عادی است اما این موضوع که خرید نفت ایران از سوی چین متوقف گردد، یک اقدام عادی نیست.

ویجیان گفت: در حال حاضر کشورهای زیادی در کوشش برای پیدا کردن راه حلی برای حفظ کردن توافق (هسته ای) ایران و مقاومت در برابر تحریم های آمریکا هستند. اروپا و تعداد دیگری از کشورها دارند به این موضوع فکر می نمایند اما از نقطه نظر ایران، این کشورها به اندازه کافی کار انجام ندادند.

وی با اشاره به گام های اول و دوم کاهش تعهدات برجامی ایران توضیح داد: برای ایران مهم است که روند عادی تبادل نفت در مالی این کشور بدون اختلال ادامه یابد و یاری های بشردوستانه بعضی کشورهای تنها اقداماتی ناقص و نیمه کاره هستند به همین دلیل ایران اکنون بعضی اقدامات خاص را در پیش گرفته است. قصد این کشور از این اقدامات نابودی توافق (برجام) نیست بلکه قصدش اعمال فشار بر دیگر کشورها به منظور یاری به ایران برای مقاومت کردن در برابر تحریم های غیرمنصفانه آمریکا است. اتتحادیه اروپا در حال حاضر در کوشش برای یاری کردن در این موضوع است تا ایران از توافقات قبلی خود فرا نرود. اگر این اقدامات صورت نگیرد، توافق هسته ای ایران را می توان دفن شده ارزیابی کرد.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: بروزرسانی: 20 مرداد 1398 شناسه مطلب: 30136

به "تحلیلگر چینی: باید به خرید نفت از ایران ادامه دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیلگر چینی: باید به خرید نفت از ایران ادامه دهیم"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید