تاریخچه سیب زمینی سرخ کرده چیست؟

به گزارش مجله سرگرمی، سیب زمینی سرخ نموده یکی از محبوب ترین خوراکی های جهان است و تقریبا هر جای کره خاکی که سفر کنید آن را در منو رستوران ها و فست فودها خواهید دید. اما آیا تا به حال این سوال برایتان پیش آمده که از خودتان بپرسید، سیب زمینی سرخ نموده از کجا می آید؟ چه کسی اولین بار آن را طبخ نموده و دقیق تر بخواهیم بگوییم تاریخچه سیب زمینی سرخ نموده چیست؟ در این مطلب با خبرنگاران همراه شوید تا به آنالیز پیشینه یکی از خوشمزه ترین خوراکی های جهان بپردازیم و ببینیم این خلال های طلایی باریک متعلق به کدام نقطه از جهان هستند.

تاریخچه سیب زمینی سرخ کرده چیست؟

برای دریافت مشاوره و خدمات تخصصی گردشگری و سفر به سراسر دنیا با bestcanadatours.com مجری مستقیم تورهای مسافرتی و گردشگری همراه باشید.

دعوای فرانسه و بلژیک

سیب زمینی سرخ شده در زبان انگلیسی (French Fries) گفته می شود و به همین دلیل اغلب افراد فکر می نمایند که تاریخچه سیب زمینی سرخ نموده ، محبوب ترین خوراکی دنیا به کشور فرانسه باز می شود، اما اخیرا بلژیکی ها مدعی شده اند که این میان وعده لذیذ متعلق به آن ها است. در حال حاضران محققان در حال تصمیم گیری هستند که بالاخره حق با کدام یک از این کشورها است؟

فرانسه و بلژیک هر دو ادعا می نمایند که این میان وعده (و گاهی غذا) خوشمزه توسط آن ها ابداع شده است و برای این اختلاف اسامی مختلفی از جمله (جنگ عجیب و غریب) یا (جنگ خلال ها) را انتخاب نموده اند. سیب زمینی سرخ شده به طور سنتی در کشور فرانسه و بلژیک همراه با گوشت گاو (mules-frites) سرو می شده و در واقع از قدیم الایام تبدیل به یکی از نمادهای فرهنگی، غذای هر دو کشور شده است. در حالی که دعوای میان دو کشور بر سر تاریخچه سیب زمینی سرخ نموده ادامه دارد نگاهی به پیشینه آن خواهیم داشت.

بحث بر سر پیشینه محبوب ترین خوراکی دنیا

به گفته Madeleine Ferriere، مورخ فرانسوی، سخت است که ریشه های خلال طلایی را دقیقا مشخص کرد، زیرا به طور سنتی مصرف می شده است. Ferriere می گوید: Fries، به یتیم هایی گفته می شود که از سن خیلی کم و زمان کودکی مجبوند که در خیابان غذا بپزند و به همین دلیل است که یافتن محل دقیق پیداش سیب زمینی کار سختی است.

اگر این خوشمزه های نمکی در رستوران ها اختراع شده بودند، در این صورت شواهد بیشتری مانند منوها یا رسید های خرید غذا برای یافتن تاریخچه شان وجود داشت. در عوض، آنها به عنوان غذاهای خیابانی و غذای فست فودی وارد بازار شدند و رد کمی برای دنبال کردن دارند. اولین دستورهای طبخ سیب زمینی سرخ نموده در کتاب ها به سال 1855 میلادی باز می شود اما قطعا تاریخچه این خوردنی خوشمزه به سال ها قبل از آن باز می رسد.

گره خوردن تاریخچه سیب زمینی سرخ نموده با تئاتر

محبوب ترین خوراکی دنیا درست قبل از انقلاب فرانسه، در پاریس رواج یافت. آنها تحت نام pommes de terre frites (چیپس یا سیب زمینی سرخ شده) به فروش می رفتند و مشتریان عمده شان افراد گرسنه ای بودند که می خواستند برای تماشای تئاتر به سمت دیگر شهر بروند و باید از روی قدیمی ترین پل شهر عبور می کردند.

کوشش برای بقا

بعضی از کارشناسان بر این باورند که تاریخچه سیب زمینی سرخ نموده در حقیقت به بلژیک می رسد. بعضی از داستان ها و افسانه های محلی منطقه می گویند که در سال 1680 میلادی زمستانی بسیار سخت و طاقت فرسا نواحی حومه رودخانه میوز (River Meuse) در جنوب کشور بلژیک را فرا گرفت و آن ها دیگر قادر به ماهی گیری و تامین غذای خود نبودند، تنها غذای موجود مردم سیب زمینی بود و آن ها به ناچار سیب زمینی را سرخ می کردند.

آن ها همچنین می گویند سربازان آمریکایی در طول جنگ دنیای اول برای اولین بار نام این غذا را French fries گذاشتند چرا که در آن موقع، زبان رسمی ارتش بلژیک فرانسوی بود.

جنگی که قرن هاست ادامه دارد

دعوا بر سر تاریخچه سیب زمینی سرخ نموده و این که چه کسی اولین بار آن را درست نموده است برای قرن ها ادامه دارد، اما یک روزنامه معتبر فرانسوی به نام (Le Figaro) اخیرا مقاله ای را منتشر کرد که عنوانش این بود: (نه، سیب زمینی سرخ نموده بلژیکی نیست). مطلب در تاریخ 1 آگوست 2018 به چاپ رسید یعنی دقیقا مصادف با روز سیب زمینی سرخ نموده بلژیکی!

Bernard Lefèvre رئیس انجمن ملی سیب زمینی سرخ شده (frietokoten) بلژیک است، او می گوید ریشه این دعوا بسیار عمیق تر از این حرف ها است. او به خبرگزاری Telegraph گفت که: ما عادت نموده ایم که همواره از فرانسه شکست بخوریم. بلژیک همواره برادر کوچک آن ها بوده است. در واقع آن ها همواره با مهربانی ما را دست می اندازند.

او همچنین ادامه می دهد: به نظر من این یک حمله نیست. آن ها بیشتر متاسف هستند که چرا یک چنین چیز محبوبی در فرانسه ابداع نشده است. اگر سیب زمینی سرخ شده واقعا متعلق به فرانسه بود آن وقت آن ها موزه ای به افتخار تاریخچه سیب زمینی سرخ نموده احداث می کردند ولی مشاهده می کنید که چنین چیزی وجود ندارد.

جالب است که بدانید سیب زمینی نه به وسیله فرانسه به اروپا معرفی گردید و نه بلژیک، بلکه این اسپانیا بود که یکی از محبوب ترین خوراکی های دنیا را به اروپا شناساند. در سال 1537 Jimenez de Quesada و نیروهایش وارد روستایی در کلمبیا شدند که تمامی ساکنانش فرار نموده بودند. سیب زمینی هم جزو چیزهایی بود که غنیمت گرفتند و به زبان اسپانیایی آن را ترافل (Truffles) نامیدند.

حدود 20 سال بعد سیب زمینی به اسپانیا آورده شد و آن را به ایتالیا هم معرفی کردند. در آن موقع سیب زمینی ها کوچک و تلخ بودند و البته زمین های اسپانیا و ایتالیا برای کشت این محصول مناسب نبودند. به مرور زمان سیب زمینی های عظیم تر و با تلخی کم تری پرورش داده شد و کشت آن در سراسر اروپا رواج یافت (البته مقاوت زیادی در مقابل استفاده از آن وجود داشت).

در هر صورت، گزارش های تاریخی نشان می دهد که بلژیکی ها احتمالا سرخ کردن قطعه های نازک سیب زمینی را در اواخر قرن هفدهم (هر چند بعضی ادعا می نمایند که اواخر قرن 18) در دره میوز بین Dinant و Lige آغاز کردند. آن ها عادت داشتند تا ماهی های کوچک را بسیار سرخ نمایند و همواره مقداری ماهی سرخ نموده به عنوان چاشنی روی سفره هایشان بود. هنگامی که رودخانه شهر یخ زد دیگر ماهی کوچکی برای خوردن نداشتند بنابر این سیب زمینی را به صورت قطعات نازک و باریک خورد کردند و آن ها را دقیقا مثل ماهی های کوچک سرخ کردند.

یکی از علت هایی که این ماجرا را باور پذیر می نماید آن است که بلژیک امروزی و مدرن در آن موقع که سیب زمینی به قاره اروپا آورده شد تحت سلطه کشور اسپانیا بوده است. بنابر این بلژیکی ها جزو اولین ملت هایی بودند که با سیب زمینی آشنا شدند و مدت زمان زیادی وقت داشتند تا روی نحوه آماده سازی و طبخ یکی از محبوب ترین خوراکی های دنیا فکر نمایند.

اما استدلال فرانسوی ها آن است که محبوبیت سیب زمینی در فرانسه به طور عمده مدیون یک افسر ارتش فرانسوی به نام Antoine-Augustine Parmentier، که قهرمان تارخچه سیب زمینی سرخ نموده در فرانسه و سراسر اروپا است. در طی هفت ساله، او را به عنوان اسیر گرفته بودند و به عنوان جیره غذایی به او سیب زمینی می دادند.

تا این زمان، فرانسوی ها قبلا سیب زمینی را تنها برای خوراک خوک ها استفاده نموده بودند و هرگز آنها را نمی خورند. دلیلش هم این بود که فکر می کرند سیب زمینی باعث بیماری های مختلف می شود. در حقیقت، در سال 1748، مجلس فرانسه حتی کشت سیب زمینی را ممنوع نمود زیرا آن ها اطمینان داشتند که سیب زمینی عامل جذام است. با این حال Parmentier در زندان مشغول خوردن سیب زمینی بود و ثابت می کرد که نظریه مجلس فرانسه درباره سیب زمینی درست نیست.

هنگامی که او به فرانسه بازگشت، Parmentier آغاز به دفاع از سیب زمینی به عنوان یک منبع غذایی مقوی و پر انرژی کرد. در نهایت به خاطر کوشش های او در سال 1772، دانشکده پزشکی پاریس گفت که سیب زمینی غذایی مناسب برای انسان ها است، هرچند باز هم Parmentier با مقاومت قابل توجهی روبرو بود و حتی اجازه نداشت سیب زمینی را در باغ خود در بیمارستان Invalides که در آن به عنوان داروساز مشغول به کار بود، پرورش دهد.

پس از آن Parmentier یک کمپین را برای ترویج سیب زمینی در فرانسه آغاز کرد و میزبان شام مقامات برجسته مانند بنجامین فرانکلین، آنتوان لینوئیس، پادشاه لوئیس XVI و ملکه ماری آنتوانت شد و برای آن ها سیب زمینی پخت. او همچنین محافظان مسلح را برای حفاظت از مزارع سیب زمینی اش استخدام کرد تا مردم را متقاعد سازد که آنچه در مزارع دارد بسیار ارزشمند است. سپس به نگهبانان می گوید که هر گونه رشوه ای که توسط مردم ارائه می شود را بپذیرند و به آنها اجازه بدهند که سیب زمینی را سرقت نمایند. در نهایت، قحطی سال 1785 میلادی باعث محبوب شدن سیب زمینی در کشور فرانسه شد.

همین که فرانسوی ها سیب زمینی را به عنوان غذا پذیرفتند محبوبیت آن به سرعت در سراسر کشور افزایش یافت. در سال 1795، سیب زمینی در کشور فرانسه در ابعاد وسیعی کشت می شد، از جمله در باغ های سلطنتی تویلریز (Tuileries)، جایی که باغ ها به زمین های کشت سیب زمینی تغییر کاربری دادند. در طول این مدت، فرانسوی ها یا سیب زمینی سرخ نموده را اختراع کردند و یا نحوه طبخ آن را یاد گرفتند. پس از آن سیب زمینی سرخ نموده در فرانسه، به ویژه در پاریس، بسیار محبوب شد. مراکز تهیه غذای کنار خیابانی آغاز به فروختن سیب زمینی سرخ نموده با نام (frites) کردند.

گفتنی است که تمامی این جریان ها در اواخر قرن 18 روی داده است یعنی چیزی حدود 100 سال بعد از زمانی که بعضی معتقدند بلژیکی ها به صورت اتفاقی پیروز به ابداع سیب زمینی سرخ نموده شدند. گروهی دیگر می گویند که تمامی این رویدادها برای فرانسوی ها و بلژیکی ها در یک بازه زمانی رخ داده است و البته دعوا بر سر تاریخچه سیب زمینی سرخ نموده ، محبوب ترین خوراکی دنیا همچنان ادامه دارد.

گفتنی است که، درست قبل از اینکه سیب زمینی در فرانسه محبوب شود، جنگ فرانسوی و اتریش در حال وقوع ب.پ(همچنین به عنوان War of Austrian Succession شناخته می شود) که بیشتر آنها در سراسر بلژیک مدرن رخ داد. بنابراین ممکن است که سربازان فرانسوی در این زمان توسط بلژیکی ها با سیب زمینی سرخ نموده آشنا شده باشند و چند دهه بعد از آنکه سیب زمینی در فرانسه محبوب شد، این سربازان پیشین روش طبخ آن را به بقیه فرانسوی ها نیز یاد داده باشند. یا این امکان وجود دارد که فرانسوی این ایده بلد بودند و در همان زمان به بلژیکی ها هم یاد داده اند. یا اینکه اصلا هر دو به صورت جدا گانه سیب زمینی سرخ نموده را ابدع نموده اند.

در کل سر انجام این فرانسوی ها بودند که سیب زمینی سرخ شده را به انگلیسی ها و آمریکایی ها معرفی کردند و آمریکایی ها هم موجب محبوبیت سیب زمینی سرخ شده در کشورهای غیر اروپایی شدند.

اما در آخر نحوه طبخ سیب زمینی مهم است

از آن جایی که جنگ میان تاریخچه سیب زمینی سرخ نموده پایانی ندارد و نمی توان پاسخ دقیقی به محل تولد آن داد به سراغ جنگ دیگری می رویم. هر یک از کشورها ادعا می نمایند به بهترین شیوه ممکن سیب زمینی را سرخ می نمایند.

ممکن است به زودی سیب زمینی سرخ نموده در فهرست میراث دنیای یونسکو ثبت شود

کشور بلژیک اخیرا برای ثبت سیب زمینی سرخ نموده به همراه سس مایونزش در فهرست میراث دنیای یونسکو تقاضایی را ثبت نموده است. احتمالا از شنیدن این خبر حسابی متعجب می شوید، چرا که معمولا پدیده های جغرافیایی یا ساختمان ها تاریخی در این فهرست به ثبت می رسند اما امکان ثبت محبوب ترین خوراکی های دنیا نیز در لیست وجود دارد. به طور مثال در دسامبر سال 2017 ایتالیایی ها توانستند خمیرشان به نام Dough در فهرست یونسکو به ثبت برسانند.

منبع: الی گشت
انتشار: 13 اسفند 1402 بروزرسانی: 13 اسفند 1402 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 85341

به "تاریخچه سیب زمینی سرخ کرده چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریخچه سیب زمینی سرخ کرده چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید