بیمه سلامت همگانی؛ برگ برنده دموکراتها در انتخابات 2020 آمریکا

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران، گروه بین الملل- محمد قادری: یکی از برگ های برنده دمکرات ها و طرفداران این حزب در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا قانون بیمه سلامت و درمان است.

بیمه سلامت همگانی؛ برگ برنده دموکراتها در انتخابات 2020 آمریکا

به دلیل هزینه های سرسام آور بیمه و خدمات درمانی، بالغ بر 40 میلیون آمریکایی به دلیل عدم توانایی اقتصادی فاقد هرگونه بیمه درمانی معتبر هستند. افزون براین بالغ بر 160 میلیون نفر نیز از بیمه خصوصی خود رضایت کافی ندارند و آن را بسیار گران و ناکافی می دانند.

بر این اساس کسب آرا از 200 میلیون نفر ناراضی واجد شرایط برای انتخابات 2020 که بیش از نیمی از جمعیت آمریکا را تشکیل می دهند، می تواند برای انتخابات 2020 سرنوشت ساز باشد.

مناظره های انتخاباتی حزب دموکرات بر اساس دو دیدگاه و دو برنامه متفاوت در حال انجام است. محل برگزاری و زمان مناظره از طریق کمیته ملی حزب دموکرات انجام می گیرد و انتخاب نامزد اصلی برای انتخابات 2020، در گردهمایی موسوم به کنگره ملی حزب دموکرات انجام می گیرد.

این احتمال هم وجود دارد که چند ماه پیش از برگزاری این گردهمایی، تکلیف نامزد پیروز با توجه به درصد محبوبیت و آراء کسب شده در انتخابات مقدماتی مشخص شود. آخرین انتخاب مقدماتی ایالتی برای مشخص نامزد اصلی مربوط به ایالت نیویورک است.

تا آوریل 2020، دوازده مناظره بین نامزدهای دموکرات برگزار می شود. تعداد نامزدهای شرکت کننده در مناظره های اول و دوم 20 نفر بودند که در هر مناظره تعدای از آنها انصراف دادند. مناظره اول در شهر میامی ایالت فلوریدا و به میزبانی رسانه NBC و مناظره دوم در شهر دیترویت ایالت ایلینویز و به میزبانی شبکه CNN انجام گرفت.

مناظره سوم دموکرات ها با حضور 10 نامزد برتر که بر حسب میزان محبوبیت در نظرسنجی ها و کسب حداقل 2 درصد رأی مردمی و 130000 اعانه دهنده اقتصادی چینش شده بودند، در شهر هوستون ایالت تگزاس و به میزبانی شبکه ABC برگزارشد.

در سه مناظره اخیر 10 کاندیدای حزب دمکرات دیدگاه های مختلفی را برای ساماندهی بیمه سلامت همگانی مطرح نمودند و نسبت به وضعیت سلامت در دولت ترامپ نقدها زیادی داشتند. ارائه آمارهایی چون 87 میلیون آمریکایی بدون بیمه یا دارای بیمه ناکارآمد، تلاش ترامپ و وزارت دادگستری برای منحل کردن اوباما-کِر و ورشکست شدن سالانه 500 هزار آمریکایی به علت هزینه های بالای درمان، مواردی برای فشار بیشتر بر ترامپ و جذب مخاطب بودند.

برنامه نخست دموکرات ها یک برنامه کاملاً سوسیالیستی است که انقلابی را در نظام سلامت و درمان پایه ریزی می کند و نظام سلامت 100 درصد دولتی و متحول را پیشنهاد می کند. از نقاط مثبت این برنامه تحت پوشش قرار دریافت همه مردم آمریکا است و اینکه با سرمایه گذاری دولت فدرال، سهم پرداختی مردم از هزینه های سلامت بسیار کاهش خواهد یافت.

این طرح سالانه هزینه هنگفتی حدود 3 هزار میلیارد دلار بر دولت تحمیل می کند و با حذف بخش خصوصی از حوزه درمان، امکان رقابت پذیری و کارآمدی اجرایی را کاهش می دهد. نکته کلیدی اینجاست که این برنامه هراس سرمایه داران و متنفذان سیاسی و اقتصادی را بر می انگیزد و آنها را به سمت حمایت از ترامپ سوق خواهد داد.

طرفداران مشهور این برنامه بیشتر دموکرات های تحول گرا یا به قولی تندرو هستند که از مهمترین آنها می توان به نامزدهایی چون برنی سندرز، الیزابت وارن و کاملا هریس اشاره کرد. برنامه دوم مطرح شده، برنامه ای اصلاحی بر روی نظام موجود سلامت است که بر پایه بیمه درمانی اوباماکِر واقع شده است. این برنامه بخش خصوصی را حفظ خواهد کرد اما سهم و کنترل آن در بازار را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و تسلط دولت بر نظام سلامت را بیشتر می کند.

در حال حاضر نظام درمانی آمریکا هنوز در اختیار شرکت های بزرگ سود محور است که با حاکمیت تجارت آزاد در حوزه درمان، دچار ناکارآمدی و سوداگری است. نقاط قوت این برنامه؛ کوتاه مدت، کم هزینه و عمل گرایانه بودن آن است که توسط دموکرات های معتدل همچون جو بایدن پشتیبانی می شود. از نقاط ضعف این برنامه عدم پوشش کامل جمعیت آمریکا و عدم شفافیت کافی آن است.

در دوران اوباما یک سیاست بیمه درمانی موسوم به اوباماکِر اجرایی شد که ترامپ در پی انحلال آن و جایگزینی آن تحت عنوان ترامپ کِر بود. اوباماکر فراگیرترین قانون بعد از قانون تامین اجتماعی مصوب سال 1935 آمریکا است. این قانون به این جهت تصویب شد که کیفت بیمه های سلامت را تضمین کند، میزان افراد بیمه نشده را کاهش دهد، شرکت های بیمه فهرست مشخصی از بیماری ها را پوشش دهند و افراد را بدون توجه به جنسیت یا بیماری پیشین با نرخ مشابهی بیمه کنند.

در اوباکر والدین می توانند فرزندان تا سن 26 سالگی را تحت پوشش بیمه خودشان قرار دهند. این طرح مبلغی را هم برای فرانشیز بیمه شوندگان در نظر گرفته بود که در سال 2017 برای هر فرد 7150 دلار و برای هر خانواده ها 14300 دلار در سال بود.

با اوباماکر شمار افراد فاقد پوشش درمانی از 16درصد به 9 درصد کاهش یافت و طبق آمار حدود 11 میلیون و 800 هزار نفر در 2018 از بیمه اوباماکر استفاده کردند و 20 میلیون نفر دیگر در آمریکا تحت پوشش بیمه درمانی قرار دریافتد.

از آنجا که هزینه خدمات درمانی در آمریکا بالغ بر 3500 میلیارد دلار در سال است، دولت موظف به تامین 50 درصد از این مبلغ می باشد. از سویی؛ در طرح اوباماکر برخی اقتصادیات ها افزایش پیدا کرد و افرادی که در سال بیش از 200000 دلار درآمد داشتند، ملزم به پرداخت اقتصادیات بیشتری شدند. با اخذ اقتصادیات بیشتر، اوباماکر در سال های نخست در میان آمریکایی ها محبوبیت نداشت، اما نظرسنجی ها نشان می دهد که اکنون بیشتر مردم با لغو (یکی از شعارهای اصلی در کارزار تبلیغاتی دونالد ترامپ) آن مخالفند.

جمهوری خواهان اوباماکر را دخالت دولت در بخش خصوصی می دانستند و به شدت در مقابل دموکراتها مقاومت کردند. اما خاتمه طرح الغاء نظام خدمات درمانی موسوم به اوباماکر با وجود حضور اکثریت کنندگان جمهوری خواهان در سنا، در 28 جولای 2017 با 51 رای مخالف در برابر 49 رای موافق رای نیاورد و شکست دیگری را برای ترامپ رقم زد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 آبان 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 50886

به "بیمه سلامت همگانی؛ برگ برنده دموکراتها در انتخابات 2020 آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیمه سلامت همگانی؛ برگ برنده دموکراتها در انتخابات 2020 آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید