بهاروند: اعضای هیات رییسه شامل قانون بازنشستگی نمی شوند

به گزارش مجله سرگرمی، سایت فدراسیون فوتبال نوشت: سرپرست فدراسیون فوتبال می گوید طبق قوانین موجود و اساس نامه فدراسیون فوتبال بازنشسته ها می توانند برای سمت نواب رئیس و هیات رئیسه این فدراسیون نامزد شوند.

بهاروند: اعضای هیات رییسه شامل قانون بازنشستگی نمی شوند

به گزارش گروه ورزشی مجله سرگرمی، حیدر بهاروند، سرپرست فدراسیون فوتبال در گفت و گویی تفصیلی درباره موضوعات مختلف حول و حوش این روزهای فدراسیون فوتبال توضیحاتی ارائه کرد.

*این روزها مباحث مختلفی پیرامون شرایط حضور شما در انتخابات فدراسیون فوتبال مطرح شده است. در این باره چه نظری دارید؟

همین طور است. متاسفانه در بیش از یک سال و نیم گذشته با عنوان بازنشسته بارها و بارها به من حمله شده و به طور یکطرفه قضاوت شدیم. در حالیکه واقعیت جز این بود.

*کمی بیشتر توضیح می دهید.

ببینید روشن است که ما تابع قوانین هستیم و همین قانون بازنشستگی که اجرایی شده در همین قانون روشن است در تبصره 2 تصریح شده افراد با مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر می توانند 60 سال کارکرد و یک سوم حقوق در همان سمت فعالیت کنند. نواب رییس و اعضای هیات رییسه فدراسیون طبق ماده 34 اساسنامه در سال حداقل 9 جلسه برگزار می کنند. فرض بر این بگذاریم که 20 جلسه یا حتی 30 جلسه در سال برگزار می شود که جمع آن اندازه یک ماه قانونی موضوع تبصره 2 یعنی 60 ساعت در ماه نمی شود.

*در این باره به مسئولان ذی ربط توضیحاتی ارائه کردید؟

دقیقا. در این باره در پایان سال 97 جلسه ای با حضور جناب آقای عرب انصاری، معاونت محترم سازمان بازرسی کل کشور و برخی همکاران برگزار گشت. در ادامه جناب آقای عرب انصاری و جناب آقای زارعیان، مدیر کل محترم دفتر حقوقی سازمان تاکید و تصریح کردند که نواب رییس و اعضای هیات رییسه فدراسیون مشمول قانون بازنشستگی نمی شوند و فعالیت آنها بلامانع است. با این وجود من به این موضوع هم بسنده نکردم و بحث را به همراه آقای طالقانی از طریق دیوان محترم عدالت اداری پیگیری کردیم و درخواست ابطال بخشنامه وزارت ورزش به شماره 4427 مورخ 22/8/97 را داشتیم.

*نتیجه چه شد؟

پس از بررسی های لازم از سوی دیوان محترم عدالت اداری وزارت ورزش طی نامه شماره 6335 مورخ 22/3/98 بخشنامه فوق الذکر را اصلاح کرد. بنابراین با اصلاح بخشنامه وزارت ورزش، دیوان محترم عدالت اداری رای خود را اظهار داشت که صحه بر حضور افراد در نواب رییسی فدراسیون و اعضای هیات رییسه گذاشت اما متاسفانه باز هم شاهدیم افرادی به صراحت دروغ گفته و حضور نواب رییس را غیر قانونی و نواب را پست تلقی می کنند. آنها حتی به روسای خود هم احترام نمی گذارند. البته این موضوع از طریق مراجع ذی صلاح در حال پیگیری است.

آیا نواب رییس پست محسوب می شوند که این افراد که حتی کارکردشان در سال 60 ساعت هم نمی شود حقوقی دریافت نمی کنند. از نظر من برخی اظهارات و تفسیر قانون شخصی است. شما الان ببینید فدراسیون مدتی است نایب رییس اول ندارد. آیا اتفاقی رخ داده و اموری معطل مانده است؟حضور فردی مثل آقای کفاشیان در فدراسیون، کمک و همراهی ایشان به بخش های مختلف فدراسیون بوده و گرنه حضور نواب رییس فقط جهت شرکت در جلسات هیات رییسه است و در واقع این حضور این قدر کوتاه است که حتی پاره وقت هم محسوب نمی شود.

این موضوعات نشان می دهد نواب رییس و اعضای هیات رییسه شامل قانون بازنشستگی نمی شوند و می توانند از تبصره 2 قانون بازنشستگی بهره مند شوند. لذا هرگونه اظهارنظری درباره عدم حضور افراد بازنشسته به عنوان نایب رییس خلاف مقررات است و قابل قبول برای این فدراسیون نیست. نظر دیوان محترم عدالت اداری هم ارجح بر نظر شخصی افراد است.

*ادامه پیگیری این موضوع به کجا رسید؟

پس از اینکه درباره نواب رییس آقایان پذیرفتند که نواب مشمول قانون بازنشستگی نیستند و می توانند با استفاده از تبصره 2 قانون بازنشستگی فعالیت کنند ادعایی درباره خصوصی بودن یا دولتی بودن سازمان لیگ داشتند که پس از مکاتبات زیاد موضوع را به مقام محترم قضایی ارجاع دادند. بعد از بررسی های لازم در تاریخ 25/9/98 بازپرس محترم رای بر منع تعقیب و خصوصی بودن سازمان لیگ داد اما مورد اعتراض قرار گرفت و پس از بررسی های لازم دادگاه کیفری قرار رد اعتراض صادر و رای صادره را قطعی اظهار داشت.

*موضوع انتخابات فدراسیون هم در این مدت تحت تاثیر این مباحث بود. در این باره چه نظری دارید؟

درباره انتخابات فدراسیون فوتبال برنامه ریزی شده بود که قبل از موعد انتخابات برگزار شود. ما همه مقدمات را فراهم کردیم و در حال حاضر هیچ مسئله ای برای برگزاری انتخابات نداریم. اما فیفا اظهار داشت قبل از برگزاری انتخابات اساسنامه باید اصلاح شود. اینجا باید موضوعی را مطرح کنم. چندسالی می شود که قرار بوده این اساسنامه توسط دولت محترم تصویب شود اما هیچ اتفاقی رخ نداده است. بیش از یک سال است اساسنامه مورخ سال 90 منتظر تایید هیات دولت است.اگر این اساسنامه تایید شده بود الان فیفا این قدر سخت گیری نمی کرد و قطعا با همین اساسنامه انتخابات برگزار می شد. اما در حال حاضر تاکید بر اصلاح اساسنامه قبل از برگزاری انتخابات شده؛ در حالیکه اگر اساسنامه اصلاح هم شود باز هم نیاز به تایید در هیات محترم دولت دارد. در حال حاضر منتظر پاسخ فیفا هستیم. اگر پاسخی دریافت نشود، هیات رییسه درباره برگزاری یا عدم برگزاری انتخابات اعلام نظر خواهدکرد.

*نکته دیگری؟

این راوتاکید کنم که درباره حضور افراد در انتخابات، طبق مستندات قانونی حضور افراد بازنشسته در نواب رییسی و اعضای هیات رییسه مشکل قانونی ندارند و می توانند از تبصره 2 قانون بازنشستگی استفاده کنند. ضمن اینکه در اساسنامه فقط سن 65 سال مطرح است قانون بازنشستگی وجود ندارد. در استعلامی که از وزارت ورزش و جوانان گرفته شد نیز تاکید بر برگزاری انتخابات مطابق اساسنامه سال 90 بود. تاکید می کنم حضور افراد در هیات رییسه صرفا به صورت جلسه ای است و اگر احدی این موضوع را خلاف قانون می داند می تواند آن را از طریق مراجع قضایی محترم پیگیری کند. درباره کاندیداهای ریاست و در میان افراد فعلی طبق مستندات بازنشسته نداریم و مدارک لازم را درباره عدم بازنشستگی افراد در مجمع محترم ارائه خواهیم داد. به هر حال مسولیت برگزاری انتخابات با فدراسیون فوتبال است و قطعا سعی می کنیم انتخابات را در جهت و محور قانون برگزار کنیم و فرآیندهای مرتب را در روزهای آینده از طریق سایت فدراسیون و به صورت رسمی اطلاع رسانی می کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 75152

به "بهاروند: اعضای هیات رییسه شامل قانون بازنشستگی نمی شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهاروند: اعضای هیات رییسه شامل قانون بازنشستگی نمی شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید