بافت تاریخی شیراز به ثبت ملی برسد

به گزارش مجله سرگرمی، سیامک بصیری کارشناس و فعال حوزه میراث و بافت تاریخی با تأکید بر اینکه هیچ تخریب جدیدی در بافت تاریخی شیراز صورت نگرفته است، پیشنهاد داد که پرونده این منطقه فرهنگی تاریخی به عنوان یک عنصر واحد در سطح ملی به ثبت برسد.

بافت تاریخی شیراز به ثبت ملی برسد

به گزارش خبرنگاران سیامک بصیری پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: مباحثی که اخیرا مبنی بر تخریب بافت تاریخی منتشر شده است صحیح نیست، هرچند بنده اطلاعاتی از تصمیمات اتخاذ شده به وسیله مسئولان در این زمینه ندارم اما تخریب جدیدی در این منطقه از شهر صورت نگرفته است.

بافت تاریخی، قلب معنوی، گردشگری و مالی شیراز است

این کارشناس حوزه میراث فرهنگی گفت: باید بپذیریم که بافت تاریخی شیراز به علت وجود حرمین مطهر و برخورداری از آثار متعدد و ارزشمند از دوره های مختلف تاریخی، قلب معنوی و گردشگری این شهر محسوب می گردد؛ بعلاوه این بافت به علت بهره مندی از مجموعه باارزش بازار وکیل قلب مالی این کلانشهر به شمار می رود.

وی با اشاره به اهمیت میراث فرهنگی شیراز و استان فارس برای ملت ایران گفت: به همین دلیل، افکار عمومی رخدادهای بافت تاریخی شیراز را با حساسیت دنبال می نماید به ویژه آنکه بیش از صد اثر تاریخی ارزشمند در محدوده این بافت تاریخی واقع شده است.

بافت تاریخی شیراز نیازمند ساماندهی و طرح جامع تفصیلی است

این فعال میراث فرهنگی ضمن اشاره به اثرات عوامل طبیعی در فرسودگی خانه های تاریخی گفت: بافت تاریخی شیراز در شرایط کنونی نیازمند ساماندهی، طرح جامع تفصیلی و اعتباراتی برای ساماندهی است.

شایعه تخریب میراث فرهنگی و خانه های تاریخی شیراز طی روزهای گذشته حساسیت های زیادی در جامعه برانگیخت و از طرفی نیز تکذیبیه های متعدد ارگان های متولی در واکنش به اظهارنظری در یک رسانه منتشر شد که وجود این حساسیت بالا، اهمیت حفظ بناهای تاریخی را در بین جامعه گوشزد کرد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 21 بهمن 1401 بروزرسانی: 21 بهمن 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 164476

به "بافت تاریخی شیراز به ثبت ملی برسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بافت تاریخی شیراز به ثبت ملی برسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید