اولویت نخست تهران و کلانشهرها برطرف بدمسکنی است

به گزارش مجله سرگرمی، به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمدسعید ایزدی در جمع مدیران معماری و شهرسازی سراسر کشور، ضمن تاکید بر تهیه آسیب شناسی جامع شهری در هریک از مناطق کشور و جمع بندی آنها در یک جلسه و ارایه به وزیر راه و شهرسازی جهت طرح شدن در نشست مشترک وزیر راه و شهرسازی با ریاست جمهوری، گفت: اخیرا وزیر راه و شهرسازی نامه ای ابلاغ کردند که مضمون آن تاکید بر نقش شهرسازی در برنامه ریزی مسکن بود و همه به آن واقف هستید که باید با این اولویت، فعالیت های خود را در استان های سراسر کشور دنبال کنید.

اولویت نخست تهران و کلانشهرها برطرف بدمسکنی است

ایزدی ادامه داد: در دوره جدید با انتخاب مهندس اسلامی به عنوان وزیر راه و شهرسازی شاهدیم که تاکیدشان همانطور که ریاست جمهوری نیز تاکید دارند بر فعال سازی بخش مسکن است. به همین دلیل باید بتوانیم با کمک شما و با مطالعات دقیق در نظام شهرسازی و همچنین آسیب شناسی که در استان های کشور با موضوع شهرسازی داریم و در آن حمل و نقل و مسکن هم یکپارچه دیده می گردد، به تحقق این تاکیدها، کمک برسانیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: در طول سالیان گذشته همواره شکافِ عدم حضور شهرسازی در نظام برنامه ریزی مسکن وجود داشت و همین شکاف نیز منجر به ایجاد مسائل و عدم انطباق هایی شد که نتیجه آن را در ایجاد مسکن های فاقد کیفیت در شهرها با اجرای طرح مداخله مستقیم دولت در مسکن سازی، شاهد بودیم. بنابراین فعال شدن همه شما در استان ها با رویکرد جدید بسیار مهم است تا بتوانیم به آسیب شناسی های جامعی در این رابطه، دست پیدا کنیم.

ایزدی اظهار داشت: باید آسیب شناسی که توسط شما مدیران معماری و شهرسازی در استان های سراسر کشور تهیه می گردد بتواند به چندین سوال پاسخ دهد. اینکه افق جمعیتی شهر با توجه به تمامی موارد به چه جمعیتی می رسد؟ اولویت های شهرها کدامند؟

طرح های جامع سند توسعه شهرها هستند

وی یادآور شد: همه شهرهای ما طرح جامع دارند و طرح های جامع شهری برای ما در حکم سند توسعه شهر و قانون هستند. در این قانون پیش بینی شده است که تا افقی معین، شهر تا چه اندازه ظرفیت دارد. همچنین مدیران شهرسازی و معماری در تهیه آسیب شناسی باید راهکارهای رسیدن به تعادل شهری را نیز بر اساس ویژگی های بومی شهرهای خود ارایه نمایند.

این مقام مسئول همچنین گفت: مطالعاتی که انجام می گردد باید نتیجه اش به این نقطه برسد که بتوانیم به برنامه ریزان مسکن در حوزه ستادی اعلام کنیم که مستند به طرح های جامع مصوب و مطالعات صورت گرفته مدیران شهرسازی و معماری باید برنامه ریزی مسکن را برای شهرهای مختلف انجام داد.

ایزدی با طرح این پرسش که چرا در حال حاضر مسکن بدون متقاضی در کشور وجود دارد؟ بار دیگر بر مشخص اولویت های شهرسازی و شهری برای تامین مسکن تاکید نمود و گفت: اولویت یک تهران رفع بد مسکنی در پهنه سرزمینی و نه شهر است. در حال حاضر در منطقه 22 تهران که قرار بود 320 هزار نفر ساکن باشند بیش از 400 هزار نفر ساکن شده اند و همین نکته نیز توزیع نامتعادل جمعیت را نشان می دهد و مبین این مطلب است که ساخت وسازهای اضافی و خلاف طرح جامع در آن منطقه از پایتخت اتفاق افتاده است. ما با انجام این مطالعات درصدد هستیم تا مسائل مربوط به زندگی و مسکن را که شهرسازی ما را دچار چالش نموده است رفع کنیم.

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران یادآور شد: در بخش مسکن شاهدیم که نگاه، نگاهی کاملا مهندسی است در حالیکه باید این بخش بتواند برای مواردی همچون هم پیوندی با طبیعت، پرهیز از تخریب بافت های ارزشمند، باغات و مواردی از این دست که عموما کیفیت زندگی شهر و شهروندان وابسته به آن است، پاسخی مناسب داشته باشد.

طرح های جامع باید توان حل مسائل شهرها را داشته باشند

وی عدم توزیع جمعیتی را یکی از مسائل شهرهای مختلف ایران برشمرد و با ارایه نمونه هایی که تحت عنوان مغایرت اساسی به شورای عالی شهرسازی و معماری ارایه می گردد از مدیران معماری و شهرسازی خواست تا به استناد تجریه های خود از 3 تا 4 دهه تهیه طرح های توسعه شهری از ناکارآمدی طرح هایی که تهیه می شوند جلوگیری نمایند.

ایزدی توضیح داد: طرح های جامع باید توان حل مسایل شهرها را داشته باشند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه سخنان خود با تاکید بر اجرای صحیح بازآفرینی شهری یادآور شد: از بازآفرینی شهری تصور اشتباهی شده است. در پنج سال گذشته کوشش کردیم تا مسیر از ریل خارج شده را به راه اصلی خود بازگردانیم.

سامانه کمیسیون ماده 5 نظام مند می گردد

وی با اعلام اینکه تکمیل بحث سامانه کمیسیون ماده 5 نظام مند می گردد، بر استفاده از نظرات کارشناسی گروه های تخصصی و مردمی تاکید نمود و گفت: با انتشار فراخوان فضای مصاحبه را در شهرهای کشور برای مطالعه یکپارچه فراهم کنید.

این مقام مسئول از مدیران معماری و شهرسازی خواست تا نتایج حاصل از آسیب شناسی شهرسازی را در شهرهای تحت مسئولیت خود در مدت زمانی 3 ماهه تکمیل و به معاونت معماری و شهرسازی ارایه دهند.

وی از دیگر روینمودهای وزارت راه و شهرسازی را معماری خواند و گفت: کمیته اعتلای معماری راه اندازی شده است. در این کمیته چندین جلسه با حضور معماران برجسته کشور و همچنین معماران جوان تشکیل شده و موضوعاتی همچون تغییر ضوابط ساختمانی 40-60 که ضابطه ای است که شهرها را در معرض نابودی قرار داده و همچنین مستندسازی معماری معاصر شهرهای مختلف مورد آنالیز قرار گرفته است.

ایزدی در سرانجام از مدیران معماری و شهرسازی در سراسر کشور خواست تا به تقویت بنیه کمیته اعتلای معماری کمک و موضوعات کمیته را در استان ها دنبال نمایند.

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کشتی کروز: تور کشتی کروز: سفری هیجان انگیز به اقیانوس ها

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 8240

به "اولویت نخست تهران و کلانشهرها برطرف بدمسکنی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولویت نخست تهران و کلانشهرها برطرف بدمسکنی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید