انگلیس ادعا کرد: ژاک شیراک از صدام 5 میلیون پوند رشوه گرفته بود

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران آنلاین:رئیس سابق سرویس اطلاعاتی انگلیس اظهار کرد: صدام حسین میلیون ها پوند به ژاک شیراک رشوه داده بود تا با جنگ آمریکا در عراق مخالفت کند.

انگلیس ادعا کرد: ژاک شیراک از صدام 5 میلیون پوند رشوه گرفته بود

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

به گزارش ایسنا، ریچارد دیرلاو، رئیس سرویس اطلاعات مخفی انگلیس در زمان حمله آمریکا به عراق در سال 2003، در گفت وگویی اختصاصی با روزنامه میل آن ساندی (The Mail on Sunday) اظهار کرد، انگیزه واقعی ژاک شیراک، رئیس جمهور سابق فرانسه که به تازگی درگذشته است، برای مخالفت با حمله آمریکا به عراق این بوده که از صدام حسین، رئیس جمهور سابق عراق مبلغ قابل توجهی پول نقد برای کمپین انتخاباتی اش دریافت نموده بود.

دیرلاو اضافه کرد: سرویس های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس نشانه های محکمی در دست دارند که حاکی از آن است که شیراک از صدام پول دریافت نموده بود.

شیراک سرپرستی اتحاد فرانسه، آلمان و روسیه در مخالفت با حمله آمریکا و انگلیس به عراق را بر عهده داشت.

در حالی که آمریکا و انگلیس بدون قطعنامه سازمان ملل وارد جنگ عراق شدند، فرانسه به ائتلاف آن ها وارد نشد.

سرویس های اطلاعاتی انگلیس و آمریکا اطلاعات قابل اطمینانی دریافت نموده اند که نشان می دهد صدام پنج میلیون پوند به شیراک پرداخت نموده بود تا در انتخابات سال 1995 و 2002 این مبلغ را برای کمپین انتخاباتی اش هزینه کند.

طبق اطلاعات به دست آمده از سوی این سرویس های اطلاعاتی، این مبلغ از سرمایه های شخصی صدام پرداخت شده و توسط واسطه هایی به دست شیراک رسیده بود.

ریچارد دیرلاو، رئیس سابق سرویس اطلاعات مخفی انگلیس گفت، رابطه طولانی شیراک و صدام دلیل واقعی مخالفت او با حمله سال 2003 به عراق بوده است.

او اضافه کرد: رابطه این دو سوالات زیادی را درباره انگیزه هایش برای مخالفت با قطعنامه سازمان ملل برای حمله به عراق برمی انگیزد. مساله شیراک وجدان نبود، بلکه وجهه اش بود. اگر معین می شد که او از صدام پول گرفته، برای وجهه اش به عنوان یک سیاستمدار مخرب بود. رابطه طولانی شیراک با صدام، رابطه ای شخصی بود، نه رابطه یک کشور با کشور دیگر و این مساله در آن موقع به لحاظ سیاسی نگران کننده بود.

این مقام سابق اطلاعاتی ادامه داد، پس از درگذشت شیراک موضع او مورد تحسین نهاده شد اما کسی حقیقت کامل را نمی دانست.

به گفته دیرلاو، او فردی سرکش بود که بسیار زیرکانه اقدام می کرد.

سفارت فرانسه در لندن دراین خصوص اظهار نظری ننموده اما سخنگوی این سفارت اظهار کرد: تاریخ نشان داد که چه کسی تصمیم درست را گرفته است.

مالکوم ریفکیند، وزیر امور خارجه سابق انگلیس در این خصوص گفت: فارغ از دلایل شخصی، شیراک با جنگ مخالفت کرد زیرا مردم فرانسه شدیدا با آن مخالف بودند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 43672

به "انگلیس ادعا کرد: ژاک شیراک از صدام 5 میلیون پوند رشوه گرفته بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انگلیس ادعا کرد: ژاک شیراک از صدام 5 میلیون پوند رشوه گرفته بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید