انحصار در تأسیس داروخانه از بین برود، آیین نامه نو منافع دلالان را به خطر انداخت

به گزارش مجله سرگرمی، خرید و فروش میلیاردی مجوز داروخانه ها و سر به فلک کشیده شدن مجوز داروخانه ها نتیجه انحصار در اعطای مجوز و آیین نامه قبلی است. با آیین نامه نو امید می رفت که این انحصار برداشته گردد اما فشار ذی نفعان انحصار موجب دستور توقف آن شد.

انحصار در تأسیس داروخانه از بین برود، آیین نامه نو منافع دلالان را به خطر انداخت

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، باتوجه به وجود قوانین محدود کننده و انحصاری که در آیین نامه قبلی مجوز تاسیس داورخانه ها وجود داشت، طی ابلاغیه وزارت بهداشت و درمان در 8 خرداد 1400 بعضی از مهمترین این محدودیت ها که حدنصاب جمعیتی و حدفاصله از داروخانه دایر بود، عملا از این آیین نامه حذف شده بود و بستر رقابت پذیری و افزایش رفاه مردم از نظر دسترسی و ارتقای سلامت و بهداشت جامعه و هم اشتغال فارغ التحصیلان داروسازی را فراهم می نمود؛ اما گویا خبرها حاکی از توقف این آیین نامه است، توقف اقدام قابل تحسینی که در سال فراوری، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها می توانست از مهمترین اقدامات در جهت مانع زدایی و برطرف انحصار باشد.

به همین دلیل، انجمن دانشجویان داروسازی ایران نسبت به توقف آیین نامه تازه مجوز داروخانه ها خطاب به وزیر بهداشت نامه نوشتند.

متن نامه به توضیح زیر است:

خبر ابلاغ آیین نامه تازه به مثابه دمیدن روح تازه ای به کالبد بی جان و بی رمق جامعه داروسازی کشور و قدمی بلند به سمت انحصار زدایی از تاسیس داروخانه ها و خدمات محور شدن داروخانه ها بود. مع الاسف مافیای دارو و دلالان این حوزه بار دیگر منافع خود را با آیین نامه تازه در خطر دیدند در صدد مقابله با آن برآمدند. در حال حاضر سوال اصلی این است که آیا بهتر نیست به جای ایستادن در کنار دلالان و داروخانه داران در کنار داروسازان بایستید و برای بهبود خدمات سلامت محور بجنگید؟

ارزش پروانه های تاسیس داروخانه در بیشتر شهر های عظیم سر به فلک کشیده است و انحصار در تأسیس در آیین نامه سابق کاملاً مشهود است لذا داروسازان جوان برای تاسیس داروخانه خود، در صورت نداشتن سرمایه هنگفت، باید چندین سال در صف های طولانی تأسیس، منتظر بمانند. آیین نامه سابق داروخانه ها را به جولانگاه پراتیک ها و افراد غیر متخصص تبدیل نموده بود لیکن در آیین نامه تازه داروخانه از محل فروش به مرکزی برای ارائه موثر خدمات سلامت تبدیل شده است.همین مسائل و مسائل در آیین نامه سابق موجب نگاه نادرست عده ای از مردم و پزشکان به داروخانه به اسم محل فروش به جای ارائه خدمات سلامت شده است.

آیا اجرای قوانین داروسازی باید در گرو تصمیمات و نظرات انجمن داروخانه داران، پراتیک ها و دلالان و انجمن پزشکان عمومی باشد؟ آیا معین سرنوشت و تصمیم گیری برای داروسازان به وسیله اقشاری خارج از جامعه داروسازی با استفاده از رانت و قدرت صحیح است؟ به راستی چه کسانی در پس پرده فشار به جناب وزیر برای لغو آیین نامه تازه بوده اند و از توقف آن منتفع می شوند؟

جامعه داروسازی از شخص جنابعالی مطالبه دارد که از آیین نامه ای که می توانست حقوق تضیع شده داروسازان را جبران کند سراسیمه دفاع کند و سنت حسنه ای را به اسم یادگار خویش باقی بگذارد. گفتنی است که در صورت عدم اقدام موثر از سمت جنابعالی دانشجویان داروسازی کشور نسبت به موضع دلالان و داروخانه داران قاطعانه برخورد خواهند کرد.

و من الله توفیق

دبیرخانه بیست و سومین سمینار دانشجویان داروسازی ایران

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 151987

به "انحصار در تأسیس داروخانه از بین برود، آیین نامه نو منافع دلالان را به خطر انداخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انحصار در تأسیس داروخانه از بین برود، آیین نامه نو منافع دلالان را به خطر انداخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید