ال ای دی هایی که نور سبز را با کیفیت بالا تولید می کردند

به گزارش مجله سرگرمی، معمولاً برای تولید نور سبز تولیدکنندگان از فسفر یا نقاط کوانتومی در LEDهای آبی استفاده می کنند. این مواد می توانند طول موج کوتاه 450 نانومتری رنگ آبی را به قرمز یا سبز تبدیل کنند. اما این روش کارایی پایینی داشته و بازده آن بین 10 تا 30 درصد است.

ال ای دی هایی که نور سبز را با کیفیت بالا تولید می کردند

برای مطالعه بیشتر با مهسان بلاگ: سیستم مدیریت محتوای خبری همراه باشد.

شرکت پلسی سمیکانداکتورز (Plessey Semiconductors) که در حوزه ساخت میکروال ای دی فعالیت دارد، نمایشگرهایی ساخته که در آن از روش جدیدی استفاده شده است. این نمایشگرها برای استفاده در ادوات مختلف واقعیت مجازی استفاده می شوند. شرکت پلسی LEDهایی تولید کرده که نور سبز تولید می کنند بدون اینکه به مواد مبدل در آن ها نیاز باشد.

این LEDها با استفاده از رشد نیترید گالیم روی سیلیکون به دست می آیند، شبیه به همان روشی که LEDهای نور آبی تولید می شوند. نیترید گالیم در این فناوری با استفاده از دستگاه لایه نشانی شیمیایی مواد آلی فلزی از فاز بخار (MOCVD) ایجاد می شود.

کیت استریکلند از مدیران شرکت پلسی معتقد است که با استفاده از این سیستم می توان لایه های بلوری بسیار منظم در مقیاس اتمی روی سطح ایجاد کرد. این کار با استفاده از واکنش شیمیایی در مخزن این سامانه انجام می شود. با این روش این شرکت می تواند لایه اتمی از مواد را روی ویفر سیلیکونی لایه نشانی کند.

وی اضافه کرد: با این فناوری می توان لایه هایی انتخابی و دقیق روی سطح ایجاد کرد. در این مورد ما نیترید گالیم را به صورت کنترل شده روی سطح قرار دادیم و این ماده را با چند ماده دیگر نظیر ایندیم تقویت کردیم. ما می توانیم با این کار LED با خواص ویژه تولید کنیم.

به گفته وی، با تغییر مقدار ایندیم که با ساختار چاه کوانتومی LED در هم آمیخته است می توان نور سبز تولید کرد. در این روش افت کارایی وجود نداشته و نور سبز تولید شده بسیار درخشان تر از نوری است که از طریق تبدیل نور آبی به دست می آید. این نور طول موج 530 نانومتر داشته و برای ساخت نمایشگر مناسب است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 اسفند 1402 بروزرسانی: 19 اسفند 1402 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 23481

به "ال ای دی هایی که نور سبز را با کیفیت بالا تولید می کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ال ای دی هایی که نور سبز را با کیفیت بالا تولید می کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید