اعجاز و اعجاب مقاومت یمن

به گزارش مجله سرگرمی، اینکه آمریکایی ها در شرایطی که سعودی ها و اماراتی ها شدیداً به روحیه نیاز دارند، با این سرعت مهم ترین پایگاه هوایی خود را تعطیل کرده و همه نیروها و تجهیزات آن را به ایالتی در آمریکا منتقل کرده اند، عجیب است.

اعجاز و اعجاب مقاومت یمن

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، سعد الله زارعی طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت: خبر عملیات نصر من الله که روز شنبه ششم مهر ماه به طور رسمی به رسانه ها راه یافت، یک رشته از عملیاتی بود که از اواخر اردیبهشت ماه با حمله به مخازن نفتی در منطقه ساحلی ینبوع آغاز شده بود و این میانه یک رشته عملیاتی است که تا رسیدن به مقصدی که یمنی ها برای آن در نظر گرفته اند، ادامه می یابد. آنچه در فاصله 24 اردیبهشت ماه تا ششم مهر ماه روی داده است، لزوماً مهم ترین بخش از طراحی عملیاتی فرماندهی جنگ یمن نیست کما اینکه روند اشدادی این رشته عملیات ها نشان می دهد علی الاصول بخش های مهم تری هم در راه است. در عین حال سنگینی عملیات اخیر که در فاصله کمی از عملیات بسیار حساس 23 شهریور علیه دو منطقه حساس بقیق و خریص روی داد، سیستم سیاسی و نظامی مترفین سعودی را در شوک کامل قرار داده و قدرت سخن گفتن را از آنان سلب کرده است. در این فاصله تجزیه و تحلیل های زیادی درباره آینده منطقه اجرا شده است و جالب این است که در کشاکش این تحلیل ها یک روزنامه آمریکایی از تعطیل شدن فعالیت 15 ساله فرماندهی نظامی هوایی آمریکا در العدید قطر و انتقال تجهیزات و افراد آن به یکی از ایالات آمریکا خبر داده است! در این خصوص نکات مهمی وجود دارد:

1ـ مقاومت یمن تا انتها سال 2018 یعنی در طول 45 ماه جنگ، براساس نظریه محدود نگه داشتن دامنه جنگ فعالیت می کرد. گمان آن این بود که گسترش میدان جنگ از یک سو سبب پراکنده شدن انرژی آن شده و از سوی دیگر به تشدید حملات بی رحمانه ائتلاف غربی ـ عربی علیه توده های مردم یمن منجر می گردد. لذا در این دوران، مقاومت یمن اگرچه گاهی به صورت سمبلیک به بعضی از مناطق عربستان از جمله پایتخت حمله می کرد اما در عمل عملیات برون مرزی آن به یک شعاع 10 تا 15 کیلومتری محدود می شد. با گذشت زمان کم نتیجه بودن این راهبرد برای آنان به اثبات رسید چرا که عربستان و امارات در این دوران دایره بمباران های هوایی و حتی تهاجمات زمینی خود را گسترش می دادند و دائماً بر تعداد قربانیان یمنی در بازارها، خانه ها، بیمارستان ها، مدارس، کوچه ها و خیابان ها می افزودند. از سوی دیگر گسترش دامنه درگیری با انصارالله در استان های جوف، مأرب و حدیده، عملاً توان زیادی از مقاومت یمن می گرفت و به نیروی رزمی بیشتری نیاز بود. عملیات بازپس گیری بندر استراتژیک الحدیده توسط ائتلاف سعودی که از اوائل سال 1397 آغاز شد و در آذر ماه این سال به اوج خود رسید و در نهایت به توافق استکهلم منجر شد، جمع بندی عملیاتی مقاومت یمن را تغییر داد و این در حالی بود که به خصوص طی سال های 96 و 97، جنگ افزارهای انصارالله در دو بخش موشکی و پهپادی به پیشرفت های شگفت انگیزی رسیده و تا حدودی هم موازنه تسلیحاتی برقرار شده بود. انصارالله در انتها استراتژی عملیاتی محدود نگه داشتن دایره جنگ ناگزیر به مصالحه درباره حدیده شد و حال آنکه کاملاً واضح بود که توافق ـ آذر 97ـ استکهلم از سوی عربستان و امارات اجرایی نمی گردد و تا حدی به تثبیت متجاوزین در بخش مهمی از سواحل یمنی دریای سرخ هم می انجامد. بر این اساس وقتی هیئت انصارالله عملاً با دستان خالی از استکهلم به صنعا بازگشت، مقاومت یمن به جمع بندی تازه ای از جنگ رسید و خود را برای جنگی جدید آماده کرد. پنج ماه زمان نیاز بود تا جنگ جدید یمنی ها آغاز گردد و در این زمان مقاومت یمن شبانه روز سرگرم به انتها رساندن پروژه های تسلیحاتی خود بود و توانست سه نوع موشک جدید بالستیک ـ یعنی موشک های برد بلند با سر جنگی سنگین ـ را آزمایش کند و سرعت عمل و زمان پرواز پهپادهای تهاجمی خود را نیز به چند برابر افزایش دهد و این در حالی بود که ائتلاف متجاوز امارات و عربستان سرخوش از پیروزی بادآورده در بخش هایی از سواحل الحدیده، سرگرم باز کردن جبهه های جدیدی در شمال و غرب استان های حجه و صعده بودند و در نهایت توانستند رخنه ای در حجه پدید آورند. نقشه آنان این بود که اشغال سواحل که تا راسته های شهر حدیده رسیده بود را تا آخرین نقطه ساحلی یمن یعنی سواحل استان حجه امتداد داده و مقاومت یمن را از خطوط پشتیبانی دریایی خود محروم گرداند.

2ـ اولین عملیات نظامی در چارچوب راهبرد کشاندن جنگ به درون خانه دشمن در روز 24 اردیبهشت ماه 98 به اجرا گذاشته شد. حمله پهپادهای تهاجمی به دو مخزن بسیار گسترده نفتی در الدوادمی و عفیف در منطقه ینبوع عربستان، یک اتفاق استراتژیک بود چرا که لازمه این عملیات غافلگیری توأمان سعودی ها و آمریکایی ها علی رغم برخورداری از انواعی از سامانه های دفاعی و اطلاعاتی بود و علاوه بر آن پهپادها برای اینکه بتوانند به نقاط هدف آسیب جدی بزنند نیازمند حمل حجم زیاد بمب هایی بودند که عبور آنها از یک جهت 850 کیلومتری را بسیار سخت می کرد. اما این رخ داد و توانست در کار صادرات نفت سعودی اختلال جدی به وجود آورد همزمان با این رخداد، امارات وضع مشابهی در بندرگاه صادراتی فجیره واقع در دریای عمان تجربه کرد و به فاصله کوتاهی درگیری با نفتکش ها در آب های خلیج فارس هم آغاز شد و سبب بهت جهانیان شد. عملیات مقاومت علیه ینبوع نشان داد، سیستم پدافندی و اطلاعاتی آمریکا و رژیم های عرب وابسته به آنها دارای حفره های زیادی هستند که می توان از آن ها عبور کرد. مقاومت یمن، دومین عملیات مهم خود را 26 مرداد ماه گذشته با بهره گیری از 10 پهپاد تهاجمی علیه منطقه نفتی الشیبه واقع در استان الشرقیه و در 10 کیلومتری مرز امارات انجام داد که لازمه آن عبور این پهپادها از 1300 کیلومتر خاک عربستان بود. عملیات الشیبه به جهت حجم خسارتی که به تأسیسات سعودی وارد کرد، از عملیات علیه تأسیسات بندر ینبوع در غرب عربستان مهم تر بود.

در عین حال در همین دوران، مقاومت یمن به شدت سرگرم بزرگ ترین عملیات زمینی خود علیه خاک دشمن بود و این کار را به صورت فنی و چراغ خاموش دنبال می کرد به گونه ای که علی رغم طی یک دوره 4 تا 5 ماهه، دشمن متوجه این موضوع نشد. در این میان، عملیات بسیار پیچیده و محیرالعقول 23 شهریور علیه مهم ترین تأسیسات آرامکو در استان الشرقیه به اجرا گذاشته شد. حمله 10 پهپاد مهاجم یمنی که جهت 1050 کیلومتر را طی کرده بودند، سبب شد بیش از نیمی از صادرات نفت سعودی برای یک دوره سه تا شش ماهه متوقف گردد و پس از سال ها اولین شوک نفتی جهان روی دهد. مقاومت یمن در جریان حمله به تأسیسات بقیق و خریص دست کم 100 میلیارد دلار به رژیم متکبر سعودی خسارت وارد و آن را با انواعی از مسایل روبرو کرد. اهمیت این اقدام مقاومت یمن ـ انصارالله و کمیته های مردمی ـ در آن حد بود که علی رغم گذشت 18 روز، هنوز در کانون اخبار رسانه ها و محافل سیاسی جهان قرار گرفته است.

3ـ هنوز جهان از شوک سنگین حمله پهپادهای مقاومت یمن به دو تأسیسات بسیار مهم نفتی سعودی خارج نشده بود که یمنی ها از شگفتی دیگری خبر دادند؛ مقاومت یمن بخش اول یک سلسله عملیات تحت عنوان و رمز نصر من الله به اجرا گذاشت. عملیات شهید ابوعبدالله حیدر مرحله اول سلسله عملیات نصر من الله بود که طی آن 350 و در ادامه 600 کیلومتر مربع از خاک سعودی در استان پهناور نجران را به تصرف مقاومت یمن درآورد و به پنج کیلومتری مرکز استان رساند. سه تیپ سعودی تحت عناوین لواء توحید، لواء وحده و لواء فاروق به فرماندهی عالی سرلشکر رداد الهاشمی از این منطقه محافظت می کردند. انصارالله یمن کمی از جنوب نجران که فرمانداری کتا واقع شده است و از مدت ها پیش در تصرف مقاومت یمن قرار داشته، عقب می نشیند. نیروهای تحت فرمان رداد الهاشمی از این منطقه که گمان کرده بودند، انصارالله آمادگی رزم ندارد، فرصت را مغتنم شمرده و به جنوب استان گسیل می شوند در این زمان انصارالله در دو خط عملیاتی در شمال غرب و شمال شرق این منطقه دست به عملیات زده و عملاً این سه تیپ را به محاصره کامل خود در می آورد و با سه یگان موشکی، پهپادی و عملیات زمینی به سرعت بر این نیروها سیطره می یابد به گونه ای که در همان ساعات اولیه هر سه تیپ متلاشی می شوند. در نتیجه چهار گردان به استعداد حدود 3000 نفر به اسارت درمی آیند که یک گردان از آنان نیروهای افسر و درجه دار ارتش سعودی هستند و دو گردان دیگر، نیروهای مزدور یمنی و غیریمنی وابسته به منصور هادی بوده اند که با بهای کم به استخدام ارتش سعودی درآمده بودند. تعداد کشته ها و زخمی های این مرحله از عملیات دست کم 500 نفر بوده و تجهیزات بسیاری شامل 250 خودروی تویوتا و چندین تانک پیشرفته آبرامز به تصرف این نیروها در می آید.

4ـ همان طور که اشاره شد، هم اینک قواعد جنگ یمن تغییر کرده است. مقاومت یمن در جنگ افزار به توازن نسبی رسیده و این در حالی است که در ابعاد نیروی انسانی ـ رزمنده ـ دست برتر دارد. ترکیب سه نوع رزم در جریان مرحله اول، دوم و سوم عملیات نصر من الله، نشان داد مقاومت یمن به طور کامل به فنون جنگ و مدیریت میدان های بزرگ رزم احاطه پیدا کرده است. وقتی یمنی ها یک چنین عملیات بزرگ را در خاک دشمن و در زیر حدود 300 حمله هوایی به نتیجه می رسانند و می توانند چندین ماه نیات عملیاتی خود را پنهان کنند و از نیروهای خود به گونه ای محافظت کنند که در چند هفته عملیات نصر من الله، به تعداد انگشت های دست شهید ندهند، سطح عملیاتی و رجحان عملیاتی آنان به اثبات می رسد و این می تواند بیش از خود عملیات های نجران و بقیق برای سعودی ها و آمریکایی ها رعب انگیز باشد. سعودی باید بداند که این مقاومت یمن از بعد نیروی انسانی، اراده و تسلیحات بسیار توانمند تر از روزی است که جنگ علیه او را در ششم فروردین 94 آغاز کرد.

5ـ اقدام آمریکایی ها در جابه جایی پایگاه هوایی العدید در بحبوحه اعلام این دو عملیات سنگین بسیار عجیب و بهت آور است. اینکه آمریکایی ها احساس ناامنی کرده و در یک اقدام منطقی و پیشگیرانه به تعطیلی پایگاهی که در نزدیکی منطقه درگیری است مبادرت ورزند، عجیب نیست اما اینکه آمریکایی ها در شرایطی که سعودی ها و اماراتی ها شدیداً به روحیه نیاز دارند، با این سرعت مهم ترین پایگاه هوایی خود را تعطیل کرده و همه نیروها و تجهیزات آن را به ایالتی در آمریکا منتقل کرده اند، عجیب است. یادمان نرفته است که در اردیبهشت ماه و در بحبوحه بحث از به حداکثر رساندن فشار علیه ایران، آمریکایی ها با اعزام بمب افکن بی 52 به این پایگاه، وانمود کردند که نه تنها هراسی از درگیری ندارند بلکه خود را برای آن آماده هم می کنند. البته این هواپیماها با همان سرعتی که اردیبهشت ماه 98 آمده بودند، نیمه مرداد بدون سر و صدا از این پایگاه بازگشتند! این واقعیت صحنه ای است که ما با آن روبرو هستیم. در موازنه نظامی منطقه، آنکه از دیگری به شدت هراس دارد و با کمترین علامتی میدان را ترک می کند، آمریکاست. واقعاً این بلاهت است که بعضی می گویند مذاکرات دو یا چند نفره است که سایه جنگ را از کشوری دور می کند.

بازگشت به صفحه رسانه ها

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 48384

به "اعجاز و اعجاب مقاومت یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعجاز و اعجاب مقاومت یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید