ارگی به نام انار

به گزارش مجله سرگرمی، نام کرمان در ذهن بسیاری از اهالی سفر یادآور نام ارگ بم و تراژدی تخریب آن در زلزله است. ارگی با شکوه پر از قصه های شنیدنی که هر چند هنوز هم زنده است و پابرجا اما زخم زلزله را نیز همچنان بر چهره دارد، اما ارگ بم تنها ارگ ارزشمند و تاریخی کرمان نیست، ارگ های دیگر هم در این استان هستند که هر کدام می توانند بخشی از تاریخ این دیار را روایت کنند. ارگ انار یکی از آن هاست که بسیاری آن را همزاد ارگ بم می دانند و شباهت هایی هم در معماری این دو ارگ ارزشمند وجود دارند که بعضی ریشه در اقلیم منطقه دارد و بعضی نشان تاریخ ساخت این دو بناست.

ارگی به نام انار

اهالی شهرستان انار می گویند ارگ انار تا چند دهه پیش مسکونی بود و هنوز سرحال و پابرجا اما پای حفاران غیرمجاز که به این مجموعه باز شد، انار از درون فروریخت و حالا تنها بارویی از آن باقی مانده و برج هایی که همچنان پایدار و ایستاده اند.

اگر از جاده یزد- رفسنجان عبور کنید، در دو راهی تهران- بندرعباس و تهران- کرمان تابلویی می بینید که ورود شما را به شهرستان انار خوش آمد گفته است. اگر وارد شهر انار شوید، درست در مرکز شهر و بین خیابان رازی و خیابان نواب چشمتان به سازه ای خشتی می خورد که بر فراز تپه ای قرار گرفت. اینجا ارگ انار است. در مورد نامگذاری این شهر و ارگ به انار گفته می شود به دلیل اینکه انار در گذشته زرتشتی نشین بوده و بعد از حمله اعراب به ایران به دلیل وجود آتشکده هایی در شهر، نام نار (آتش) را به آن دادند و در طول زمان تغییری در نام به وجود آمد تا امروز که به نام انار خوانده می شود. این ارگ در سال 1389 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

mahsanblog.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: همگردی
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 35082

به "ارگی به نام انار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارگی به نام انار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید