ارجاع طرح شفافیت آراء و فعالیت نمایندگان به معاونت قوانین مجلس

به گزارش مجله سرگرمی، مجتبی ذوالنور در مصاحبه با خبرنگاران درباره آخرین وضعیت طرح دوفوریتی شفافیت آراء و فعالیت نمایندگان مجلس، گفت: این طرح به 196 امضا رسیده است.

ارجاع طرح شفافیت آراء و فعالیت نمایندگان به معاونت قوانین مجلس

وی با اشاره به اینکه پیش از این طرحی از سوی آقایان فتحی و حاجی دلیگانی در راستای بهبود شیوه های قانونگذاری و شفافیت آراء نمایندگان تهیه گردیده بود که فوریت آن رأی نیاورد و به صورت طرح عادی باید مسیر خود را طی کند، متذکر شد: این در حالی است که 207 نفر از نمایندگان آن طرح را امضا نموده بودند اما تنها 59 نفر از آنان در صحن علنی به آن رأی دادند.

نماینده مردم قم با بیان اینکه طرحی که بنده تدوین نموده ام فراتر و جامع تر از طرح مذکور است، توضیح داد: آن طرح صرفا آراء نمایندگان را در مظان عمومی قرار می داد اما این طرح علاوه بر آراء، فعالیت نمایندگان در صحن و کمیسیون ها را هم به صورت شفاف در اختیار همه قرار می دهد.

ذوالنور درباره مفاد این طرح اعلام کرد: در وهله اول باید تعیین گردد که نمایندگان در مجلس حضور دارند یا خیر، اگر حضور ندارند آیا در مرخصی به سر می برند یا ماموریت و همچنین نوع مرخصی آنان استحقاقی، استعلاجی و یا بدون حقوق است.

نماینده مردم قم در مجلس با اشاره به اینکه از سوی دیگر برخی از نمایندگان صبح در مجلس حضور می یابند و کارت می زنند اما در صحن نیستند و باید تعیین گردد که در ساعات صحن علنی کجا می روند، گفت: متاسفانه بعضا دیده می گردد که برخی از نمایندگان در ساعات صحن علنی و کمیسیون ها به امور دفتر خود و دیدار با ارباب رجوع می پردازند، در حالیکه این اقدامات باید در ساعاتی انجام گردد که صحن و کمیسیون نداریم.

وی با بیان اینکه همچنین برخی از نمایندگان در صحن علنی حضور دارند اما در رأی گیری ها شرکت نمی نمایند و از این طریق مردم می توانند ببینند که آیا نماینده آنان در رأی گیری های مجلس حضور پیدا می نماید یا خیر، ادامه داد: از سوی دیگر باید تعیین گردد که رأی نمایندگان به طرح ها و لوایح، موافق، مخالف یا ممتنع بوده است.

ذوالنور با اشاره به اینکه این طرح به تایید هیات رئیسه مجلس رسیده است، گفت: طرح دوفوریتی شفافیت آراء و فعالیت نمایندگان از هیئت رئیسه به معاونت قوانین ارجاع گردیده و در حال آنالیز است و سپس در مسیر ارائه به صحن علنی می رود.

نماینده مردم قم در مجلس اضافه کرد: از آنجایی که حدود 20 طرح دوفوریتی پیش از این طرح قرار گرفته است، احتمالا سه یا چهار ماه طول می کشد که این طرح در نوبت آنالیز در صحن علنی قرار گیرد.

ذوالنور با ابراز تأسف از اینکه صرفا 59 نفر از وکلای ملت با فوریت طرح شفافیت آرای نمایندگان موافق بودند، توضیح داد: این در حالی است که تعداد بسیار زیادی از این نمایندگان آن طرح را امضا نموده بودند و برای اینکه این اتفاق مجددا تکرار نگردد و نمایندگان به امضاهای خود پایبند باشند، بنده رایزنی هایی با آنان می کنم تا به تعهد خود پایبند باشند و زمانی که این طرح به صحن علنی می آید، مورد تصویب قرار گیرد.

وی اعلام کرد: با تصویب این طرح، هیئت رئیسه موظف است سامانه جامعی تهیه کند تا به صورت آنلاین، آرا و فعالیت نمایندگان ثبت گردد تا مردم و رسانه ها بتوانند از وضعیت نمایندگان خود در مجلس مطلع شوند.

mahsanblog.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 2852

به "ارجاع طرح شفافیت آراء و فعالیت نمایندگان به معاونت قوانین مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارجاع طرح شفافیت آراء و فعالیت نمایندگان به معاونت قوانین مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید