آیا شما هم آب می خورید و چاق می شوید؟!

به گزارش مجله سرگرمی، چرا رژیم غذایی برای بعضی مفید است و برای بعضی دیگر هیچ تأثیری ندارد؟ این سوال، یک سوال چندمیلیون پوندی است که دهه هاست صنعت رژیم غذایی را سرپا نگه داشته است. اما نتایج یک پژوهش جدید که پاسخی برای این سوال پیدا نموده، در حال تغییر قواعد بازی است.

آیا شما هم آب می خورید و چاق می شوید؟!

به گزارش خبرنگاران، فرادید نوشت: این پژوهش نشان می دهد که یک ایراد بسیار بزرگ در دستورالعمل هایی که می گویند همه به یک اندازه باید چربی، کربوهیدرات و کالری را کاهش دهند وجود دارد، که سال ها همه از آن پیروی نموده اند. این دستورالعمل ها محکوم به شکست هستند؛ چون یک فرد متوسط را به عنوان شاخص در نظر گرفته اند، در حالیکه همه افراد متوسط نیستند.

در حقیقت، غذا های یکسان تأثیرات متفاوتی روی افراد متفاوت می گذارند. میزان مساوی شکر و چربی در خون هر فردی متفاوت عمل می نماید؛ ممکن است فردی در مقابل این میزان از شکر و چربی خطر اضافه وزن، دیابت نوع 2 یا سایر بیماری های جدی را در خود افزایش دهد، اما فرد دیگری در مقابل همان میزان شکر و چربی خطر ابتلاء به این موارد را در خود کاهش دهد؛ بنابراین برچسب های ارزش مواد غذایی که در خصوص میزان شکر یا چربی هشدار می دهند، نمی توانند به شما بگویند با مصرف این مواد دقیقاً در بدن شما چه اتفاقی رخ می دهد. در واقع، این برچسب ها کاملاً بی معنی هستند.

پژوهشی که با همکاری کینگز کالج لندن و بیمارستان عمومی ماساچوست و دانشگاه استنفورد و با صرف هزینه ای بالغ بر 21 میلیون پوند اجرا شده است، حاوی یافته هایی انقلابی است. این پژوهش، با عنوان پیش بینی 1، به راهنمایی تیم اسپکتور، استاد شیوع شناسی و متخصص تغذیه و میکروبیوم از کینگز کالج اجرا شده است.

اولین بخش از نتایج این پژوهش که قرار است در ژورنال آمریکایی تغذیه انسانی منتشر گردد، جزئیاتی درباره تأثیرات متفاوت غذا های یکسان بر افراد متفاوت ارائه نموده است.

میزان کالری دریافتی بی معنی است

اسپکتور درباره یافته های این پژوهش شرح می دهد: یکی از یافته های ما نشان می دهد که میزان دریافت کالری در اندازه گیری اضافه وزن در گذشته بسیار اغراق آمیز بوده است. اندازه گیری میزان کالری دریافتی نمی تواند چندان مفید باشد؛ چون بدن افراد مختلف پاسخ های کاملاً متفاوتی در مقابل غذا هایی با میزان کالری یکسان نشان می دهد.

محققان خودشان نیز از یافته هایشان درباره اینکه کربوهیدرات و چربی در افراد مختلف تأثیرات متفاوتی دارد، شگفت زده شدند. سارا بری، استادیار کینگز کالج لندن در رشته علوم تغذیه ای، می گوید: یافته های این پژوهش مرا بی نهایت شگفت زده کرد.

نتایج این پژوهش به این معنی است که برچسب ارزش مواد غذایی که روی بسته های مواد غذایی نصب شده، و درباره میزان کربوهیدرات و چربی و سایر مواد این محصولات اطلاعات می دهد، کاملاً بی فایده است. این تحقیق به این نتیجه رسیده است که ریز مغذی ها شامل شکر، چربی و پروتئین، کمتر از 30 درصد در تغییرات بدن نقش دارند.

این قضیه می تواند شرح دهد چرا بعضی افراد می توانند با خیال راحت یک دونات کامل را بخورند بدون اینکه چاق شوند، در حالی که دیگران با خوردن یک تکه بیسکوئیت یا به تعبیر عامه، نوشیدن یک لیوان آب هم وزن اضافه می نمایند.

این پژوهش با مشارکت 1100 نفر که همگی دوقلو های همسان بودند، انجام شد. انتخاب دوقلو های همسان بسیار مهم بود، چون نشان داد که واکنش افراد به غذا های یکسان بسیار منحصر به فرد است و ارتباطی به الگوی ژنتیکی افراد ندارد. پس از آنجا که دوقلو های همسان با هم اختلاف ژنتیکی ندارند، تفاوت در واکنش به مواد غذایی یکسان باید ناشی از عوامل دیگری باشد.

تفاوت در چیست؟

پاسخ به این سوال یکی دیگر از یافته های شگفت انگیز این پژوهش بود. نتایج نشان داد که سبک زندگی، مانند نحوه خوابیدن یا ورزش کردن می تواند در واکنش بدن افراد متفاوت به غذا های یکسان اثر بگذارد. بری شرح می دهد: عوامل خاصی که مربوط به سبک زندگی هستند تاکنون در این پژوهش ها مورد آنالیز قرار نگرفته بودند. اما این پژوهش نشان می دهد که این عوامل می توانند در نحوه واکنش بدن به غذا اثرگذار باشند.

این یافته ها به این معنی است که شما با ایجاد تغییر در سبک زندگی تان مانند بهبود خواب یا حتی زمان غذا خوردنتان، می توانید واکنش بدنتان به غذا را بهبود ببخشید.

دانشمندان چگونه به این اطلاعات دست پیدا کردند؟

شرکت نمایندگان در این پژوهش در بیمارستان توماس در لندن معاینه و اندازه گیری شدند. بعد از آنکه یک شب کامل چیزی نخوردند، برای صبحانه و ناهار، همگی غذای یکسان دریافت کردند. برای 24 ساعت نمایشگر هایی روی بازوی مشارکت نمایندگان نصب شد که میزان تغییر سطح گلوکز در خونشان را نشان می داد. در ضمنً، هر چند ساعت از آن ها آزمایش خون گرفته می شد تا تغییرات در سطح چربی خون و عملکرد کبد و تغییرات مواد شیمیایی مغز مثل سروتونین اندازه گیری گردد.

چربی بدن، توده عضلانی، میزان انسولین و التهام نیز در طول روز آنالیز شدند. همچنین مشارکت نمایندگان به لحاظ میزان باکتری معده نیز مورد آزمایش قرار گرفتند و از آن ها خواسته شد ساعت های صرف غذا و عادات ورزشی خود را هم در پاسخنامه ای ثبت نمایند. مشارکت نمایندگان سپس به خانه رفتند و برای دو هفته بعدی هر روز خودشان را آزمایش کردند. آن ها همچنان صبحانه استاندارد و غذا های متنوعی را صرف می کردند. کنترل سطح گلوکز خون همچنان ادامه داشت و در چهار روز اول پژوهش باید سه بار در روز آزمایش خون هم از خودشان می گرفتند.

بری می گوید: این پژوهش نشان داد دوقلو های همسان که غذا های یکسان خورده بودند، به غذا ها واکنش های متفاوتی نشان داده بودند. حتی مواردی بود که سطح گلوکز یا چربی خون یکی از دوقلو ها بعد از صرف غذا 10 برابر بیشتر از سطح کلوگز قل دیگر بود؛ که می تواند خطر ابتلاء به بیماری های قلبی و اضافه وزن را افزایش دهد.

ورزش و خواب و باکتری معده

یافته های بیشتر همچنین نشان داد که یکی از دوقلو ها که بعد از صرف غذایی با کربوهیدرات زیاد ورزش نموده بود، نسبت به قل دیگر که این کار را ننموده بود، میزان کلوگز پایین تری را در خون خود نشان می داد. همچنین، یکی از قل ها که بعد از مصرف همین غذا خواب کافی نداشت، میزان کلوگز خونش نسبت به دیگری که خواب کافی داشت، بیشتر بود. میزان باکتری موجود در معده نیز در پاسخی که این افراد به غذا های یکسان نشان می دادند، اثر داشت.

به طور مثال، دوقلوی همسان 35 ساله، کینگا و کاتا ورانای را در نظر بگیرید. هر دوی آن ها نسبت به خوراک خود حساس هستند، آن ها انواعی از غذا های مغذی را مصرف و به طور منظم ورزش می نمایند. آن ها 10 سال در وزن ثابت بودند و هیچ نشانی از بیماری نداشتند.

روز نخستی که آن ها صبحانه پیشنهادی شامل نان سفید را مصرف کردند (آن ها خودشان برای صبحانه پوره با غلات و دانه ها را مصرف می کردند)، نتایج نشان داد که بدن هر کدام به این مواد یکسان بسیار متفاوت پاسخ می دهد.

سطح کلوگز خون کاتا بعد از مصرف نان سفید یا پاستا و برنج بسیار کم تغییر کرد، در حالی که میزان کلوگز خون کینگا بالا رفت. اما روز دیگری که به جای نان سفید، نان چاودار مصرف کردند، نتیجه کاملاً برعکس شد. این بار سطح گلوکز خون کاتا بالا رفت در حالی که سطح گلوکز خون کینگا ثابت ماند. کاتا درباره این موضوع گفت: بسیار شگفت زده شدم، چون همواره فکر می کردم که نان چاودار برای من خوب و مفید است. با اینکه دوقلو ها از سلامت عمومی برخودار بودند، اما تفاوت در میزان باکتری معده بود.

تحقیقات نشان داد هرچه گونه های متنوع تری از باکتری در معده افراد باشد، بدن بهتر مواد مغذی و غذا ها را تولید می نماید. کاتا و کینگا هر دو باکتری های کمتر از میزان متوسط داشتند، اما میزان باکتری کاتا از کینگا بیشتر بود. شرح می دهد چرا کاتا توانایی بهتری در کنترل کربوهیدرات داشت.

وقتی یک براونی بزرگ به هر دو خواهر دوقلو داده شد، سطح قند خون کینگا به سرعت بالا رفتن و همانطور که می توان انتظار داشت، قند خون کاتا ثابت ماند. بر اساس گفته های پروفسور اسپکتور: ما می دانیم که سطح پایین باکتری معده می تواند خطر اضافه وزن و بیماری قلبی را افزایش دهد. نمی توان با قطعیت گفت که میزان بالای باکتری معده در کاتا او را حفظ نموده است، اما احتمال دارد.

یافته های این پژوهش هنوز تحت آنالیز و تحلیل است. دانشمندان می خواهند ببیند آیا ورزش کردن می تواند در کنار باکتری معده تأثیری در واکنش بدن به مواد غذایی متفاوت داشته باشد، یا خیر. اما آنچه تا همین جا کاملاً واضح است، این است که برچسب ارزش مواد غذایی هیچ اطلاعات مفیدی به ما نمی دهد.

رژیم غذایی کاملاً شخصی است

یک ایده عمومی این است که صبحانه بهتر از سایر وعده های غذایی هضم می گردد، اما این مسئله کاملاً شخصی است و از هر فردی به فرد دیگر متفاوت است. بعضی از دوقلو ها - حدود یک سوم - با خوردن صبحانه کمی دیرتر از معمول احساس بهتری داشتند و حتی ممکن بود صبحانه را حذف نمایند؛ نتایج آزمایشات آن ها نیز نشان داد که سطح قند و چربی خون آن ها متعادل بود. پرفسور اسپکتور تاکید نمود: تفاوت افراد باید مورد توجه قرار گیرد.

بری نیز گفت: این پژوهش نشان می دهد که باید در تحقیقات مربوط به تغذیه تغییراتی ایجاد کرد. توافقی درباره تغذیه سالم وجود ندارد، چون پژوهش های تغذیه دقیق نیستند. اکثر پژوهش های این سوالات را از افراد می پرسند که آیا در 6 ماهه گذشته کره مصرف نموده ای؟ چقدر؟ هیچ کس نمی تواند چنین چیزی را به خاطر بیاورد، شما می توانید این نتیجه گیری را داشته باشید که: افرادی که به طور متوسط 10 گرم کره در روز مصرف کردند، 20 درصد خطر ابتلاء به بیماری قلبی را در خود افزایش دادند. اما این پژوهش به من نمی گوید که نقش کره در بیماری قلبی چقدر بوده است.

ایده کنونی این است که همه ما باید رژیم شخصی خودمان را داشته باشیم. وقتی که متوجه شدید بدنتان به مواد غذایی مختلف چه واکنشی نشان می دهد، می توانید برای سالم ماندن تغییراتی را در رژیم خود اعمال کنید.

پروفسور ارن سگال، از انستیتو علوم ویزمن نیز یافته های این پژوهش را شگفت انگیز توصیف کرد. او تحقیق مشابهی را روی 900 نفر که دوقلوی یکسان نبودند، انجام داد و به نتایج مشابهی رسید. او می گوید: پژوهش جدید نشان می دهد که عوامل غیرژنتیکی نقش بسیار مهمی دارند.

این پژوهش لزوم رژیم های فردی را تأیید کرد که می تواند نقش مهمی در وضعیت سلامتی افرادی داشته باشد که از دیابت، چاقی و بیماری های متابولیکی رنج می برند. پرفسور اسپکتور می گوید نتایج این پژوهش وی را بر آن داشت تغییراتی در رژیم غذایی اش ایجاد کند. اگر بنا باشد ساندویچ بخورم، با نان قهوه ای و تن و مایونز می خورم، زیرا برای من سالم است. اما به این نتیجه رسیدم که این ساندویچ نسبت به اسپاگتی بولونیا یا کاری و برنج، قند خون من را بیشتر بالا می برد. قند خون سالم حدود 5 است و من اگر با ساندویچم یک لیوان آب پرتقال مصرف کنم، این رقم به 11 می رسد که قند خون دیابتی است. یک موز در قیاس با یک عدد سیب - با اینکه هر دو میزان قند یکسانی دارند - برای من بهتر است.

یکی از ساده ترین راه ها برای آزمون آنچه برای شما مفید است استفاده از مانیتور گلوکز خون بعد از مصرف مواد غذایی مختلف است. اما بهتر است یک پزشک شما را معاینه کند.

سرعت افزایش چربی

به طور معمول، سطح چربی خون در حدود 6 تا 8 ساعت بعد از صرف غذا به آهستگی افزایش می یابد (بسیار آهسته تر از قند خون که معمولاً دو ساعت طول می کشد که بالا برود) و سپس آغاز به پایین آمدن می نماید. اگر مدت زیادی طول بکشد تا چربی از بین برود، اضافه وزن ناگزیر است. این امر همچنین در فرایند معمول پاکسازی که در معده رخ می دهد هم اختلال ایجاد می نماید.

پروفسور اسپکتور می گوید: وقتی چربی در خون باقی می ماند، میکروب هایی که برای پاکسازی عمل می نمایند، نمی توانند کارشان را خوب انجام دهند. آن ها فقط وقتی کارشان را انجام می دهند که هیچ غذایی در کار نباشد، بنابراین اگر بین هر وعده غذایی فواصل طولانی تری ایجاد کنید برای کار میکروب های معده بهتر است. اگر از آن دست افرادی هستید که چربی به کندی در بدنتان پاکسازی می گردد، بهتر است شب ها غذای چرب نخورید. تفاوت افراد در پاکسازی سریع و کند چربی نشان می دهد که چرا بعضی با رژیم ها کم چرب و بعضی با رژیم های کم کربوهیدرات راحت تر هستند یا به آن ها پاسخ بهتری می دهند.

بری می گوید: اگر از افرادی هستید که مدام در حال خوردن هستند، باید بدانید بدنتان فرصت سوخت و ساز را پیدا نمی نماید.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 28224

به "آیا شما هم آب می خورید و چاق می شوید؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا شما هم آب می خورید و چاق می شوید؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید