آمادگی روسیه برای ساخت 5 نیروگاه برق-آبی در قرقیزستان

به گزارش مجله سرگرمی، رئیس کابینه وزرای روسیه با اشاره به پروژه های این کشور در قرقیزستان از آمادگی کامل برای ساخت نیروگاه های برق -آبی در این کشور اطلاع داد.

آمادگی روسیه برای ساخت 5 نیروگاه برق-آبی در قرقیزستان

به گزارش خبرنگار خبرنگاران در بیشکک، سرگئی پریخاتکو معاون رئیس کابینه وزرای روسیه با اشاره به پروژه های این کشور در قرقیزستان گفت: مسکو همچنان علاقه مند به ساخت 5 نیروگاه برق- آبی در این کشور است اما برای اجرای این پروژه دولت بیشکک باید چند قانون را رعایت کند.

وی گفت: اگر دولت قرقیزستان هزینه های شرکت روس هیدرو به ارزش 37 میلیون دلار را پرداخت کند و بودجه پروژه ها بین 2 کشور تقسیم گردد روسیه آماده ساخت نیروگا ه های برق-آبی است.

این مقام توضیح داد: مسئله ساخت نیروگاه قمبرآتا- 1 نیز به طور دائم رصد می گردد و شرکت اینتر راو نیز برنامه هایی برای راه اندازی مجدد این پروژه دارد.

به گفته کارشناسان اظهارات مقام بلندپایه روسیه از آمادگی این کشور برای همکاری در زمینه پروژه های زیرساختی دارد و مسکو تنها سرمایه گذار قرقیزستان است که حتی با توجه به شرایط مالی نامطلوب در این کشور آمادگی واقعی برای همکاری تنگاتنگ را دارد.

کوشش دولت قرقیزستان برای جذب سرمایه گذاران چک، چینی و ازبکستانی برای اجرای این پروژه ها به نتیجه ای نرسید.

شایان ذکر است که توافقنامه ساخت نیروگاه های بزرگ و کوچک بین دولت های روسیه و قرقیزستان در سال 2012 تصویب شد.

در سال 2015 به دلیل تحریم های مالی روسیه توانایی اجرایی پروژه های مذکور را نداشت و الماس بیک آتامبایف رئیس جمهور سابق قرقیزستان از این توافقنامه انصراف داد و دستور جست وجوی دیگر سرمایه گذاران را صادر کرد.

در ادامه شرکت روس هیدرو از دولت قرقیزستان شکایت کرد و تقاضای بازگرداندن هزینه های این شرکت به ارزش 37 میلیون دلار را عنوان نمود.

انتهای پیغام/ح

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 43662

به "آمادگی روسیه برای ساخت 5 نیروگاه برق-آبی در قرقیزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی روسیه برای ساخت 5 نیروگاه برق-آبی در قرقیزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید