آلودگی هوا و اثرات احتمالی آن بر سلامتی

به گزارش مجله سرگرمی، آلودگی هوا به معنای مخلوط شدن هوا با گازها، قطرات و ذراتی است که کیفیت هوا را کاهش می دهند. در شهرها ماشین ها، اتوبوس ها و هواپیماها هم صنایع و ساختمان سازی ممکن است باعث آلودگی هوا شوند. در خارج شهرها غبار حاصل از شخم زدن زمین ها از طریق تراکتورها، ماشین ها و کامیون هایی که در جاده های خاکی یا شنی می رانند، ریزش کوه و دود حاصل از آتش سوزی بیشه ها و مزارع باعث آلودگی هوا می گردد.

آلودگی هوا و اثرات احتمالی آن بر سلامتی

آلودگی هوا و اثرات احتمالی آن بر سلامتی

نویسنده: محمود مختاری

$آلودگی هوا چیست؟

آلودگی هوا به معنای مخلوط شدن هوا با گازها، قطرات و ذراتی است که کیفیت هوا را کاهش می دهند.

در شهرها ماشین ها، اتوبوس ها و هواپیماها هم صنایع و ساختمان سازی ممکن است باعث آلودگی هوا شوند. در خارج شهرها غبار حاصل از شخم زدن زمین ها از طریق تراکتورها، ماشین ها و کامیون هایی که در جاده های خاکی یا شنی می رانند، ریزش کوه و دود حاصل از آتش سوزی بیشه ها و مزارع باعث آلودگی هوا می گردد.

یک عامل مهم دیگر آلودگی هوا در اغلب شهرهای بزرگ گاز ازن در سطح زمین است. ازن در سطح زمین هنگامی تشکیل می گردد که گازهای آلاینده حاصل از اتومبیل ها و سایر وسائلی که سوخت مصرف می نمایند با نور خورشید واکنش می نمایند؛ در نتیجه گاز ازنی بوجود می آید که برای انسان سمی است. این گاز ازن در شرایط ساکن بودن هوا، درخشندگی نور خورشید و آب و هوای گرم بیشتر به وجود می آید. این ازن در سطح زمین را نباید با ازن خوب که کیلومترها بالاتر در قسمت فوقانی جو زمین قرار گرفته است و اشعه ماوراء بنفش مضر خورشید را جذب می نماید اشتباه

گرفت. اگزوز اتومبیل ها در شهرها آلاینده های متعددی را از خود خارج می نماید؛ از جمله:

مونواکسید کربن، دی اکسید نیتروژن، دی اکسید گوگرد، ذرات معلق از جمله ذرات کوچکتر 10 میکرومتر، بنزن، فرمالوئید، هیدورکربنهای چند حلقه ای.

$آلودگی هوا چه علائمی در فرد ایجاد می نماید؟

آلودگی هوا می تواند باعث تحریک چشم ها، گلو و ریه ها گردد. سوزش چشم، سرفه و احساس سنگینی در سینه در هنگام قرار گرفتن در معرض آلودگی شدید شایع است.

افراد مختلف واکنش های متفاوتی به آلودگی هوا نشان می دهند. بعضی ممکن است از احساس سنگینی در قفسه سینه و سرفه شدیداً ناراحت باشند و بعضی دیگر ممکن است هیچ واکنشی نشان ندهند و متوجه آلودگی هوا نباشند. با توجه به اینکه ورزش و فعالیت جسمی احتیاج به تنفس سریع تر و عمیق تر دارد، ممکن است باعث تشدید علائم فوق گردد. بیمارانی که به بیماری قلبی مانند آنژین صدری (درد قفسه سینه ناشی از کاهش خون رسانی به ماهیچه قلب)، بیماری های ریوی مانند آسم یا آمفیزم هستند، معمولاً حساسیت بیشتری به آلودگی هوا دارند و زودتر از دیگران متوجه آن می شوند.

$تأثیر آلودگی هوا بر سلامتی

خوشبختانه در اغلب افراد سالم با رفع شدن آلودگی هوا علائم ناشی از آن هم رفع می گردد. اما بعضی افراد حساسیت بیشتری به اثرات آلودگی هوا نشان می دهند.

بچه ها ممکن است با میزان های کمتر آلودگی هوا احساس ناراحتی نمایند. بچه ها در منطقه ها دارای هوای آلوده بیشتر دچار برونشیت و گوش درد می شوند. مبتلایان به بیماری قلبی یا ریوی با شدت بیشتری به هوای آلوده واکنش نشان می دهند. این افراد در طول دوره های آلودگی شدید هوا باید فعالیت های خود را در بیرون خانه محدود نمایند و مراقبت های پزشکی بیشتری را خواهان شوند. به غیر از مرگ و میرهای ناشی از آلودگی های بسیار شدید هوا در کوتاه مدت، هر روز بیشتر و بیشتر معین می گردد که آلودگی هوا به میزان کم در دراز مدت می تواند اثرات زیان آوری بر روی انسان ها داشته باشد. برای مثال تحقیقی که به تازگی در آمریکا در کالیفرنیای جنوبی صورت گرفته است نشان داده زنانی که در طول بارداری به دلیل آلودگی شدید هوا- در معرض مقادیر زیاد ازن قرار گرفته اند - با خطر تأخیر رشد جنین هایشان و تولد نوزادان کم وزن روبه رویند.

$در مقابل آلودگی هوا چه باید کرد؟

به گزارش های روزانه سازمان های کنترل نماینده کیفیت هوا توجه کنید. (در تهران می توانید به وب سایت شرکت کنترل کیفیت هوا www.AQCC.ORG مراجعه کنید و وضع آلودگی هوا را به تفکیک منطقه ها مختلف شهر ببینید).

برای سنجش کیفیت هوا از معیاری به نام ضریب کیفیت هوا (AIR QUALITY INDEX = AQI) استفاده می گردد که برحسب شدت آلودگی از صفر تا 500 درجه بندی می گردد. AQI بالاتر از 100 نشان دهنده هوای ناسالم است. در صورتی که در منطقه زندگی تان AQI از 100 بالاتر رفت به خصوص اگر هوا آفتابی باشد یا به علائمی مثل سنگینی قفسه سینه، سوزش چشم یا سرفه دچار شدید، خودتان را از هوای آلوده دور نگه دارید و اقدامات زیر را انجام دهید:

- حتی المقدور در طول روزهایی که میزان آلودگی هوا بالاست درخانه بمانید. میزان بسیاری از آلاینده های هوا در داخل خانه کمتر از خارج خانه است.

- اگر مجبورید از خانه خارج شوید، کارهای خود را صبح زود انجام دهید یا آنها را به پس از غروب آفتاب موکول کنید. این مسئله به خصوص از لحاظ اجتناب از ازن فراوری شده در نتیجه تابش نور خورشید در هوای آلوده شهرهای بزرگ اهمیت دارد.

- در شرایط آلودگی هوا از ورزش یا فعالیت جسمی شدید در خارج خانه اجتناب کنید، هرچه سریع تر تنفس کنید هوای آلوده بیشتری را وارد ریه های خود می کنید. این اقدامات معمولاً در بچه ها و بزرگسالان سالم جلوی ایجاد علائم را خواهد گرفت. اما اگر در نزدیکی یک منبع آلوده نماینده معین زندگی می کنید یا بیماری مزمن قلبی یا ریوی دارید با دکترتان برای حفاظت از آلودگی هوا مشورت کنید.

منبع: http:// www.tebyan.net/Sosial/Hygiene-Health

منبع: نشریه پیغام پزشک، شماره 45

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

pariha.com: پریها | مجله گردشگری، تور لحظه آخری، تور ارزان قیمت، سفرنامه گردشگری

منبع: راسخون
انتشار: 17 آبان 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 159741

به "آلودگی هوا و اثرات احتمالی آن بر سلامتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی هوا و اثرات احتمالی آن بر سلامتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید