شروع بارش باران و برف در این 13 استان ، هشدار کاهش 15 درجه ای دما در بعضی منطقه ها

به گزارش مجله سرگرمی، سازمان هواشناسی با صدور هشدار شروع و تشدید فعالیت سامانه بارشی و کاهش محسوس دما در 13 استان از احتمال خسارت به محصولات کشاورزی و سیلاب ناگهانی اطلاع داد.

شروع بارش باران و برف در این 13 استان ، هشدار کاهش 15 درجه ای دما در بعضی منطقه ها

به گزارش خبرنگاران، مطابق جدیدترین نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی در بعضی منطقه ها استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، زنجان، گیلان، مازندران و گلستان بارش باران، وزش باد شدید موقتی و گاهی رعدوبرق آغاز می گردد.

فردا بر شدت بارش ها افزوده شده و علاوه بر منطقه ها مذکور، بخش هایی از خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، ارتفاعات استان های قزوین، البرز، تهران و سمنان را نیز در بر می گیرد.

روز یکشنبه فعالیت سامانه بارشی با شدت کمتری در این منطقه ها ادامه خواهد داشت. دوشنبه آینده در سواحل غربی دریای خزر، بعضی منطقه ها شمال غرب و بخش هایی از تهران، البرز، قزوین و شمال استان مرکزی بارش پراکنده روی می دهد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی سه شنبه آینده در استان های ساحلی دریای خزر، بخش هایی از خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، شرق اردبیل و ارتفاعات استان های قزوین، البرز، تهران، زنجان و سمنان بارش باران، رعدوبرق و وزش باد شدید پیش بینی شده است.

لازم به ذکر است طی این مدت در ارتفاعات شمال غرب بارش برف دور از انتظار نیست. طی سه روز آینده در شمال شرق، بخش هایی از شمال غرب، غرب و شنبه و یکشنبه در استان های واقع در دامنه جنوبی البرز در بعضی ساعات وزش باد شدید گاهی گردوخاک پیش بینی می گردد.

از بعدازظهر امروز تا یکشنبه آینده با توجه به شمالی شدن جریانات روی دریای خزر دما هوا در این منطقه ها 8 تا 15 درجه کاهش می یابد و دریای خزر مواج خواهد شد. بعلاوه دمای هوا آدینه و شنبه در شمال غرب و شنبه و یکشنبه در شمال شرق بین 5 تا 8 درجه کاهش می یابد.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی و کاهش محسوس دما

زمان آغاز: بعدازظهر آدینه 1401/07/29

زمان انتها: یک شنبه 1401/08/01

نوع مخاطره: رگبار باران، در ارتفاعات بارش برف، وزش باد شدید موقتی، کاهش محسوس دما، کاهش دید بر اثر بارندگی و پدیده مه و در منطقه ها مستعد با رعدوبرق

منطقه اثر:

آدینه 1401/07/29: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، اردبیل، گیلان، مازندران، شمال زنجان.

شنبه 1401/07/30: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، زنجان، کردستان، خراسان شمالی، ارتفاعات در استان های البرز و تهران.

یکشنبه 1401/08/01: شمال آذربایجان غربی، شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، ارتفاعات در استان های البرز، زنجان، تهران و سمنان.

اثر مخاطره: بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، اختلال در تردد، آب گرفتگی معابر عمومی، احتمال رانش و ریزش کوه، آسیب به سازه های موقت، تاخیر و احتمال لغو پرواز، خسارت به محصولات کشاورزی.

توصیه: احتیاط در سفرهای برون شهری، اجتناب و پرهیز از تردد و اسکان در حاشیه مسیل ها، اجتناب از فعالیت های کوه نوردی و جابجایی عشایر کوچ رو، محکم کردن سازه های موقت، تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها و تسریع در کاشت محصولات پاییزه.

توصیف سامانه دوم: افزایش گرادیان فشاری

نوع مخاطره: وزش باد شدید و در منطقه ها مستعد خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

آدینه 1401/07/29: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، زنجان، شمال همدان و شمال کرمانشاه.

شنبه 1401/07/30: کردستان، زنجان، کرمانشاه، مرکزی، جنوب آذربایجان غربی، لرستان، قزوین، جنوب سمنان، قم، تهران، شمال شرق اصفهان، خراسان رضوی و خراسان شمالی.

یکشنبه 1401/08/01: کردستان، زنجان، کرمانشاه، لرستان، چهارمحال و بختیاری، شمال و غرب اصفهان و جنوب آذربایجان غربی.

اثر مخاطره: احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه های موقت و شکستن درختان کهنسال، احتمال کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و احتمال تاخیر در پرواز.

توصیه: احتیاط در تردد، اجتناب از فعالیت های فیزیکی در فضای باز بویژه گروه های حساس، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره، استحکام سازه های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 مهر 1401 بروزرسانی: 29 مهر 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 164423

به "شروع بارش باران و برف در این 13 استان ، هشدار کاهش 15 درجه ای دما در بعضی منطقه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع بارش باران و برف در این 13 استان ، هشدار کاهش 15 درجه ای دما در بعضی منطقه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید