آشنایی با بستر قانونی و حریم رودخانه ها

به گزارش مجله سرگرمی، بستر قانونی رودخانه ها جزو منابع و اموال ملی محسوب می گردد و کسی نمی تواند تملک قانونی بر آن داشته باشد اما حریم کمّی رودخانه، پهنه ای با عرض دو تا 20 متر در دو طرف بستر قانونی رودخانه است که برای دسترسی و انتفاع کامل از بستر رودخانه در نظر گرفته شده است.

آشنایی با بستر قانونی و حریم رودخانه ها
  • تعریف بستر قانونی رودخانه

بستر قانونی رودخانه با بستر طبیعی رودخانه الزاماً یکی نیست. با این که بستر طبیعی رودخانه تعریف معینی ندارد، بستر قانونی رودخانه به آن بخش از پهنه سیلابی رودخانه گفته می گردد که طی فرآیند فنی و قانونی معین می گردد. معمولاً بستر قانونی، پهنه سیلگیر سیلاب برای دوره بازگشت 25 ساله است البته دوره بازگشت سیل می تواند بر اساس نظر کارشناسان وزارت نیرو کمتر یا بیشتر از 25 سال باشد. بستر قانونی رودخانه ها، جزو منابع و اموال ملی محسوب می گردد و کسی نمی تواند تملک قانونی بر آن داشته باشد.

  • حریم کمّی رودخانه

حریم کمّی رودخانه، پهنه ای با عرض دو تا 20 متر در دو طرف بستر قانونی رودخانه است که برای دسترسی و انتفاع کامل از بستر رودخانه در نظر گرفته شده است. این بخش می تواند تملک خصوصی داشته باشد ولی محدودیت هایی در کاربری و استفاده از آن از سوی وزارت نیرو و شرکت های آب منطقه ای تابعه آن اعمال می گردد. فراموش نکنیم که کاربری ایجاد شده نمی تواند دسترسی دولت را به بستر رودخانه از جمله برای لایروبی محدود کند.

مفهوم حریم، مفهومی است که از فقه اسلامی به قوانین کشور ما راه پیدا نموده است. در کشورهای دیگر معادل دیگری دارد. برای مثال در آمریکا، از پهنه سیل 100 ساله برای مشخص مجموع بستر و حریم رودخانه استفاده می گردد.

  • حریم کیفی رودخانه

حریم کیفی رودخانه ، 150 متر از مرز بستر رودخانه در طرفین این عرصه آبی است و جهت حفاظت کیفی منابع آب مشخص می گردد.

  • مبانی قانونی برای مشخص بستر و حریم کمی و کیفی رودخانه ها

مبنای قانونی مشخص بستر قانونی و حریم کمّی و کیفی رودخانه ها، بر اساس اصل 45 قانون اساسی و قانون توزیع عادلانه آب مصوب 1361 است بنابر این نه تنها قانون برای مشخص بستر و حریم کمی و کیفی رودخانه های کشور وجود دارد بلکه آئین نامه مشخص بستر قانونی و حریم کمّی در سال 1379 به تصویب دولت رسیده و دستورالعمل مشخص حریم کیفی نیز در سال 1382 در دولت مصوب شده است. حتی راهنمای استاندارد پهنه بندی سیل و مشخص حد بستر و حریم رودخانه ها را در سال 1384 برای دفتر استاندارد و معیارهای آب و آبفا تهیه کردم که در همان سال توسط معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور برای اجرا ابلاغ شده است.

منبع: ایسنا

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کشتی کروز: تور کشتی کروز: سفری هیجان انگیز به اقیانوس ها

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 20617

به "آشنایی با بستر قانونی و حریم رودخانه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با بستر قانونی و حریم رودخانه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید