آزادی بیان در فرانسه؛اسلام ستیزی آزاد،یهودستیزی ممنوع!

به گزارش مجله سرگرمی، آزادی بیان یکی از ارزشهای مهمی است که تمدن غربی را از سایر تمدنهای دنیا متمایز و ممتاز می سازد.

آزادی بیان در فرانسه؛اسلام ستیزی آزاد،یهودستیزی ممنوع!

با ما همراه باشید و با تور فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

· تقریبا همه کشورهای غربی از درجات بالایی از آزادی بیان برخوردار می باشند و این کیفیت مورد رشک و غبطه ملتهای بسیاری در دنیا است. همیشه مسافرانی که از کشورهای غربی بازمی گردند با آب و تاب از این کیفیت غربی تعریف می کنند و احتمالا این ارزش است که دلیل اصلی مهاجرت نخبگان دنیا به کشورهای غربی می باشد.

· تصویر بالا از دنیا غربی و غیرغربی از نظر جغرافیایی احتمالا تصویر دقیقی است اما عده ای مایلند آن را به ادعایی تاریخ شمول نیز تبدیل کنند. یعنی آزادی از غرب آغاز و در غرب شکوفا و حاکم شد. از این منظر غرب زادگاه، گهواره و خانه واقعی ارزش آزادی قلمداد می گردد. این ادعای تاریخی به دلیل ضعف تمدن اسلامی در عصر حاضر و فقر علمی و آگاهی حاکم بر جوامع اسلامی بدون مخالفت جدی در حال ترکتازی و تسخیر قلوب و عقول است. در حالیکه شواهد تاریخی بسیاری وجود دارد که موید وجود درجه بالایی از آزادی، به ویژه آزادی سیاسی و اجتماعی، در حکومت پیامبر و جانشینان او، خلفای راشدین، است. این شواهد نه تنها می تواند با داستانهای مسافران غرب از آزادی موجود در سوئد و سوئیس (برای مثال) برابری کند بلکه در مواردی حیرت انگیزتر و آموزنده تر است. این داستان (پر از آب چشم) بماند برای فرصتی دیگر و اما غرب و فرانسه!

· ارزش آزادی بیان در مواردی با ارزشهای مدرن دیگری مانند امنیت و حقوق بشر و حتی دموکراسی اصطکاک و تزاحم دارد. در این حوزه اندیشمندان رهیافتهای مختلفی را مورد توجه قرار داده و در عمل نیز راهکاری مختلفی اجرا شده است. بعضی از این رهیافتها و راهکارها متمایل به آزادی بیان و بعضی به رعایت ارزشها و اولویتهای دیگر گرایش دارند و این موضوع کشورهای غربی (و سطح آزادی در آنها) را به طبقه بندیهای مختلفی تقسیم کرده است.

· فرانسه یکی از کشورهای غربی است که زادگاه بسیاری از ارزشهای مدرن تلقی می گردد و درجه بالایی از آزادی بیان در این کشور وجود دارد اما آزادی در این کشور مطلق و بی حد ومرز نیست. این حق فرانسه، و سایر کشورهای دنیا، است که درجه مطلوب و موردنظر خود از آزادی را تصویب و اجرا کنند.

· برهمین اساس دولت فرانسه مدعی است انتشار کاریکاتورهای توهین آمیز (به پیامبر اسلام) در قانون اساسی فرانسه و تعریف فرانسه از آزادی بیان تضمین شده و آزاد است. براساس این تعریف فرانسویها آزاد هستند هرگونه نقد و نظری را در حوزه دین و ارزشهای دینی، صرفنظر از ابعاد توهین آمیز آن، مطرح کرده و منتشر کنند.

· اجرای این تعریف از آزادی بیان در فرانسه شاید برای بسیاری غیرقابل قبول اما برای بسیاری قابل فهم می باشد: فرانسه انتخاب کرده است در این حوزه، حوزه نقد ارزشهای دینی، حد و مرزی نپذیرد. اما نگاهی گذرا به اوضاع فرانسه، در این حوزه، نشان می دهد موضع دولت فرانسه در این زمینه حتی با این تعریف سازگار و هماهنگ نیست: دولت فرانسه از هرگونه نقد و انتقادی از اسلام و ارزشهای اسلامی (حتی توهین آمیز) دفاع می نماید اما آنجا که کار به یهودیت و ارزشهای یهودی می رسد تبدیل به موجودیت و جنبده دیگری می گردد.

· در واقع اگر از این چشم انداز به فرانسه نگاه کنیم و آن را در جغرافیای کشورهای آزاد دنیا ببینیم نکته مهم و مشخص کننده ای قابل تشخیص است: فرانسه یکی از آزادترین کشورها در توهین به ارزشهای اسلامی و اسلام ستیزی و یکی از بسته ترین کشورها در توهین به ارزشهای یهودی و یهودستیزی است.

· این در حالی است که جمعیت یهودیان فرانسه یک دهم تعداد مسلمانان این کشور است. از این چشم انداز توهین به عقاید و ارزشهای دینی پانصدهزار فرانسوی (یهودی) ممنوع اما توهین به ارزشهای دینی پنج میلیون فرانسوی (مسلمان) آزاد است. اگر نسبت دنیای جمعیتهای مسلمان و یهودی در نظر گرفته گردد وضع از این هم فاجعه بار و غیرعادلانه تر قلمداد می گردد: توهین به ارزشهای دینی 15 میلیون یهودی دنیا ممنوع اما توهین به ارزشهای یک و نیم میلیارد مسلمان دنیا آزاد است. و این یعنی از نظر دولت فرانسه حقوق دینی مسلمانان دنیا به اندازه یک درصد حقوق (دینی) یهودیان نیست!

· فرانسه در گرماگرم ماجرای کاریکاتورهای توهین آمیز مرتب از آزادی بیان در فرانسه دم می زند و کشورها و ملتهای مسلمان را متهم می نماید آزادی بیان و آزادی فرانسوی را نمی فهمند. کاش دنیا اسلام صدایی واحد داشت و می توانست با صدای بلند به ماکرون بگوید: دنیا اسلام موضع فرانسه را می فهمد و برای آزادی در فرانسه احترام قائل است اما این آزادی بیان نیست. این آزادی نفاق است!

دکترای مطالعات خاورمیانه از دانشگاه اکستر

311 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 111347

به "آزادی بیان در فرانسه؛اسلام ستیزی آزاد،یهودستیزی ممنوع!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزادی بیان در فرانسه؛اسلام ستیزی آزاد،یهودستیزی ممنوع!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید