آداب و رسوم هدیه دادن در کشور ها و فرهنگهای مختلف

در فرهنگ های مختلف هدیه دادن نشانه محبت و احترام به شخص مقابل است و در هر کشوری آداب خاص خودش را دارد. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در کشور خاصی می خواهید از شخصی تشکر و قدردانی کنید، پس در ادامه با ما همراه باشید تا بعضی از نکات فرهنگی هنگام هدیه دادن و هدیه دریافت را مرور کنیم.

آداب و رسوم هدیه دادن در کشور ها و فرهنگهای مختلف

هدیه به سبک چینی!

در کشور چین رسم بر این است که افراد هنگام کادو دریافت، سه بار از دریافت کادو امتناع می نمایند، و سپس کادوی خود را تحویل می گیرند و همچنین فردی که کادو می دهد نیز باید کادو را با دو دست تقدیم کند و سه بار بر تحویل کادو اصرار کند. معمولا کادوها در مقابل کسی که کادو را تحویل داده باز نمی گردد.

هدیه به سبک مصری!

مناسب ترین هدیه برای اولین ملاقات در منزل میزبان در مصر، میوه و شیرینی است. ولی هدیه به هرمناسبتی باید با دست راست تقدیم گردد. هدیه ها را با کاغذ زیبا و رنگی بسته بندی می نمایند و با احترام تقدیم می نمایند. معمولا هدیه را در مقابل شخصی که هدیه را تقدیم نموده باز نمی گردد. مگر اینکه هدیه، دسر، شیرینی یا میوه باشد که معمولاً بعد از صرف شام برای همه میهمانان سرو می گردد.

هدیه به سبک هندی!

در هند در مناسبت های مختلف به یکدیگر کادو می دهند. در اواخر شهریور طی یک مراسم به نام Rakhi معمولاًبرادرها به خواهران خود هدیه می دهند. در آبان ماه هم مراسم دیگری به نام Diwali برپا می گردد که به جشن نور و چراغ معروف است و افراد با نسبت های مختلف به یکدیگر هدیه می دهند. معمولاً افراد از اینکه هدیه ای که بخشیده اند را جلوی خودشان باز نمایند مسرور می شوند.

هدیه به سبک ژاپنی!

در کشور ژاپن شیوه تقدیم کردن هدیه از خود هدیه مهمتر است. افراد در مناسبت های مختلف مثل مراسم عروسی، تولد، جشن فارغ التحصیلی یا هدیه اولین مهمانی، به یکدیگر هدیه می دهند. بعد از دریافت کادو، ژاپنی ها معمولا یک هدیه برای تشکر ارسال می نمایند که در فرهنگ ژاپن O-kaeshi نام دارد. ارزش این هدیه معمولاً کمتر از هدیه قبلی است.

هدیه به سبک ترکیه

در ترکیه هدیه مرسوم هنگام رفتن به مهمانی، انواع شیرینی به ویژه باقلواست. در مراسم عروسی افراد فامیل به عروس و داماد طلا هدیه می دهند. هدیه را معمولا در اولین لحظه ملاقات به یکدیگر تقدیم می نمایند و همان لحظه نیز آنرا باز می نمایند.

هدیه به سبک فرانسه

در کشور فرانسه هدایا معمولا بعد از تحویل در حضور شخص باز می شوند. ارزش مادی هدایا در فرانسه اهمیتی ندارد و معمولا هدایایی انتخاب می شوند که مناسب سلیقه شخص باشد. ولی هدیه دادن گل بسیار مرسوم است. فقط تعداد شاخه های گل باید فرد باشد مثلاً یک، سه،… ولی در فرهنگ فرانسوی هدیه دادن دسته گلی با 13 شاخه چندان خوش یمن نیست.

هدیه به سبک یونان

در فرهنگ یونانی هدیه نباید خیلی گران قیمت باشد. چون شخصی که هدیه گرفته باید هدیه ای با ارزش مادی یکسان را بازگرداند. ولی بسته بندی و شیوه تقدیم کردن هدیه برای مردم یونان مهم است.

هدیه به سبک سنگاپور

در سنگاپور هدایا باید با کاغذ کادو بسته بندی شوند و با دو دست تقدیم شوند ولی در این کشور بازکردن هدیه مقابل شخصی که هدیه داده چندان مرسوم نیست. معمولا افراد در سنگاپور به رسم تعارف و احترام از دریافت هدیه امتناع می نمایند و سپس شخصی که هدیه را آورده اصرار می نماید تا طرف مقابل هدیه را بپذیرد.

هدیه به سبک آرژانتین

در فرهنگ آرژانتین هدیه مرسوم هنگام دعوت شدن به منزل کسی گل، شکلات، شیرینی و … است. ولی مردم معمولاً از دادن هدیه هایی که تیز و فلزی هستند مثل قیچی یا چاقو خودداری می نمایند چراکه معتقدند که این هدایا بر روابط صمیمانه افراد تاثیر منفی می گذارد.

منبع: الی گشت
انتشار: 7 فروردین 1399 بروزرسانی: 7 فروردین 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 69096

به "آداب و رسوم هدیه دادن در کشور ها و فرهنگهای مختلف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آداب و رسوم هدیه دادن در کشور ها و فرهنگهای مختلف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید