آثار هنری انسان های ماقبل تاریخ

به گزارش مجله سرگرمی، نقش و نگارهایی که قدمت شان به بیش از 30 هزار سال می رسد، یادگار اجداد بشر برای نسل های بعد است. این نقاشی ها نه تنها نخستین تجربه های هنری انسان هستند، بلکه اطلاعات مهم و جالبی را درباره تاریخ جهان در اختیار باستان شناسان و مورخان هنری می گذارند. در این مقاله با خبرنگاران باشید تا این نقاشی ها را ببینیم که باستان شناسان پس از بررسی های بسیار، قدمت آنها را از 1500 تا 32 هزار سال تخمین زده اند.

آثار هنری انسان های ماقبل تاریخ

برای دریافت مشاوره و خدمات تخصصی گردشگری و سفر به سراسر دنیا با bestcanadatours.com مجری مستقیم تورهای مسافرتی و گردشگری همراه باشید.

غار دی لاس مانوس، آرژانتین (Cueva de las Manos)

نقاشی های بی نظیر و باورنکردنی روی دیواره های این غار در استان سانتا کروز آرژانتین کشف شد. بین نقاشی های غار دی لاس مانوس تصاویر حیوانات و شکار آن ها به چشم می خورد، اما مهم ترین بخش این نقاشی ها، اثر دست های ساکنان هزاره های پیش این منطقه است. جالب است که بیشتر این دست ها، دست چپ هستند. کارشناسان بر این باورند که هنرمندان باستانی این نقاشی ها، با دست راست و توسط یک لوله رنگ را روی کف دست چپ شان می ریختند و سپس اثر آن را روی دیوار ثبت می کردند. قدمت این نقاشی ها از 3000 تا 9000 سال تخمین زده شده است.

غار آلتامیرا، اسپانیا (Altamira)

نقاشی های غار آلتامیرا از بهترین نمونه های نقاشی غار باستانی در جهان محسوب می شود. مارسلینو سانز دوسائوتوالا اواخر قرن نوزدهم این آثار هنری را کشف کرد. عمر این نقاشی ها بین 14 هزار و 18 هزار و 500 سال مشخص شده است. این کشف و جزییات دست نخورده نقاشی ها و رنگ های درخشان جامعه هنری را شگفت زده کرد. سالم و باکیفیت بودن این نقاشی هاتا جایی جلب توجه می کرد که برخی احتمال دادند که جاعلان هنری اقدام به نقاشی آن ها کرده باشند، اما پایان در سال 1902 اصل بودن این نقاشی ها اثبات و اعلام شد.

غار لاس گال، سومالی (Laas Gaal)

ترکیب بندی و رنگ شفاف نقاشی های غار سومالیایی استثنایی هستند. قدمت این نقاشی ها بین 5000 تا 11 هزار سال تخمین زده شده است. این نقاشی ها از بکرترین نمونه ها در کل قاره آفریقا محسوب می شوند .

پناهگاه های صخره ای بیمبتکا، هند (Bhimbetka)

بیمبتکا در مرکز هند متشکل از 600 پناهگاه صخره ای است. بیشتر نقاشی های این منطقه به رنگ سفید و قرمز کشیده شده اند. به گفته کارشناسان، قدمت این نقش و نگارها به 12 هزار سال می رسد. به تصویر کشیده شدن حیواناتی مثل کروکودیل ، شیر و ببر در تعداد کمی از نقاشی های باستانی وجود دارند.

غار لاسکاکس، فرانسه (Lascaux)

قدمت نقاشی های روی دیوارهای این غار فرانسوی بیش از 17 هزار سال تخمین زده شده است. نقاشی های آن چنان در عمق این حفره قرار دارند که هنرمندان برای دیدن آن مجبور به استفاده از نور شمع شدند، چون نور خورشید تا آن فاصله نفوذ نمی کند. بازدید از این غار دیگر برای عموم میسر نیست، چون احتمال آسیب دیدن به این اثر باستانی وجود دارد. دولت فرانسه برای جلوگیری از صدمه به این میراث طبیعی و فرهنگی ، نمونه های کپی آن را در معرض دید علاقه مندان قرار داده است.

غار سرا دا کاپیوارا، برزیل (Serra da Capivara)

قدیمی ترین نقاشی پارک ملی سرا دا کاپیوارا قدمتی 25 هزار ساله دارد. در این نقاشی ها می توان تصاویری از شکار و آیین های باستانی آن زمان را به وضوح مشاهده کرد. نقش هایی از حیوانات و درختان در جای جای دیوارهای این غار برزیلی دیده می شود.

کوه های آکاکوس، لیبی (Tadrart Acacus)

نقاشی های بی مانند تدرارت آکاکوس از هزار سال پیش از میلاد تا 100 سال پس از میلاد قدمت دارند. این نقاشی ها نشان می دهند بیابان ساهارا زمانی دشت های سرسبز و برکه های آب را در خود داشته است. نسل های قدیمی بشر، گونه های مختلفی از حیوانات را روی دیواره های این غار ترسیم کرده اند.

صخره های اوبیر، استرالیا (Ubirr, Kakadu National Park)

صخره های اوبیر واقع در پارک ملی کاکادوی استرالیا دارای حدود 5000 نقاشی بومی روی صخره ها است. تاریخ قدیمی ترین نقاشی های این منطقه به 20 هزار سال هم می رسد. این آثار هنری تنها شامل حیوانات نمی شود، انسان ها هزاران سال پیش اسکلت حیواناتی مثل قورباغه را هم تصویر کشیده اند. تصویر اجداد گونه های حیوانی چون گربه ماهی، شاه ماهی، ماهی باراموندی، لاک پشت های گردن دراز، لاک پشت های پوزه عقابی، کانگوروهای گردن قرمز و ... را می توان روی صخره های این منطقه تماشا کرد.

غار ماگورا، بلغارستان (Magura Cave)

نقاشی های این غار به وسیله فضله خفاش کشیده شده اند و همین امر به خاص بودن این نقاشی ها اضافه می کند. تاریخ تکمیل نقاشی های غار ماگورا بین 4000 تا 8000 سال پیش است. انواع و اقسام حیوانات مراسم شکار و آیین و رسوم باستانی سوژه هنرمندان آن زمان شده اند و این یادگاری ها را برای ما بر جای گذاشته اند.

غار شووه، فرانسه (Chauvet)

این اثر هنری زیبا در سال 1994 کشف شد. در شووه فرانسه غار تصاویری از ماموت ، شیر، خرس و حتی کرگدن حک شده است. این نقش و نگارها که قدمت 32 هزار ساله دارند، عنوان قدیمی ترین نقاشی این فهرست را به خود اختصاص داده اند.

منبع: کجارو
انتشار: 13 اسفند 1402 بروزرسانی: 13 اسفند 1402 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 68175

به "آثار هنری انسان های ماقبل تاریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آثار هنری انسان های ماقبل تاریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید