نقشه کابینت (پلان) و نحوه چینش آن در آشپزخانه های مختلف

به گزارش مجله سرگرمی، نقشه کابینت (پلان) در آشپزخانه یکی از ارکان مهم در طراحی فضای آشپزخانه شماست. در طراحی چینش کابینت های آشپزخانه باید به راستا دسترسی برای محل نگهداری مواد غذایی، محل تهیه غذا و مکان صرف وعده های غذایی دقت کرد. بر اساس سایز وسایل آشپزخانه و سایز خود آشپزخانه، نقشه کابینت می تواند متفاوت باشد. در ادامه چند مدل نقشه کابینت در آشپزخانه های مختلف را میبینیم.

نقشه کابینت (پلان) و نحوه چینش آن در آشپزخانه های مختلف

نقشه کابینت (پلان) L شکل

چیدمان L شکل برای آشپزخانه های کوچک بسیار کارآمد است، چرا که به خوبی قابلیت کنترل فضای آشپزخانه و دسترسی به وسایل مختلف را فراهم می نماید. البته می توان در آشپزخانه های عظیم هم از این مدل چیدمان استفاده کرد اما کارایی آن به خوبی آشپزخانه های کوچک نیست.

مزیت استفاده از کابینت های L شکل

 • مزیت استفاده از نقشه کابینت L شکل این است که نه تنها فضایی کارآمد برای پخت و پز فراهم می نماید بلکه معمولا به فضای دیگر خانه نظیر نشیمن و پذیرایی نیز دید دارد که قابلیت خوبی برای پذیرایی و تبادل نظر با مهمان ها در هنگام فعالیت در آشپزخانه ایجاد می نماید.
 • در آشپزخانه های عظیمتر با کابینت هایی L شکل، می توان با ایجاد یک جزیره یا میز ناهارخوری فضایی ملموس تر با کارایی بیشتر را ایجاد کرد.
 • در آشپزخانه های کوچک می توان با استفاده از نقشه کابینت L شکل فضایی بهینه برای فضای گوشه آشپزخانه فراهم کرد.
 • نقشه کابینت L شکل، برای آشپزخانه های مدرن و خانه هایی با طراحی فضاهای باز با کم ترین دیوارهای جدانماینده بسیار مناسب است.

بیشتر ببینید: 40 مدل کابینت جدید 2019

نقشه کابینت (پلان) U شکل

وقتی از این مدل کابینت استفاده میکنیم که 3 طرف فضا دیوار باشد. آشپزخانه هایی با پلان U شکل، بسیار کارآمد هستند، چرا که وسایل مختلف مانند ماشین ظرف شویی و سینک، گاز و یخچال می توانند به خوبی در جهت های مختلف آشپزخانه قرار گیرند و دسترسی خوب و یکسانی را به فضای آشپزخانه ارائه دهند. این مدل چیدمان هم در آشپزخانه های کوچک و هم برای آشپزخانه های عظیم کارآمد است.

مزیت های استفاده از کابینت های U شکل

 • در آشپزخانه های عظیم که فاصله زیادی بین دیوارهای آشپزخانه (محل قرارگیری وسایل آشپزخانه) وجود دارد، کابینت های U شکل می توانند بسیار مفید باشند. آن ها گردش فضایی در آشپزخانه را بسیار بهینه می نمایند و کیفیت فضایی آشپزخانه را بهبود می بخشند.
 • در آشپزخانه هایی که حتی با وجود نقشه کابینت U شک، فضای زیادی برای دسترسی های فضایی دارند، ایجاد جزیره یا میز ناهار خوری در وسط آشپزخانه به بهبود کیفیت فضایی یاری می نماید.
 • نقشه کابینت U شکل برای خانواده های عظیم که وسایل زیادی برای آشپزخانه خود دارند، بسیار مناسب است، چرا که تعداد کابینت بیشتری را در آشپزخانه جای می دهند.
 • در آشپزخانه های کوچک نیز از این مدا چینش کابینت استفاده می گردد. اگر خانه شما کوچک است و آشپزخانه کوچکی دارید، اما وسایل و ظروف آشپزخانه شما زیاد است ونمی دانید چه گونه آن ها را ساماندهی و طبقه بندی کنید، نقشه کابینت U شکل مناسب آشپزخانه شماست.

نقشه کابینت (پلان) G شکل

نقشه کابینت G شکل همان مدل U شکل است که در جلوی آن کانتر یا جزیره ای برای استفاده بیشتر از کابینت ها قرار گرفته است.

مزیت های استفاده از کابینت های G شکل

 • نقشه کابینت G شکل به آشپزخانه حالت باز و اپن می دهد که برای تعامل فضایی آشپزخانه با دیگر فضاها مناسب است.
 • از کانتر یا جزیره به وجود آمده در این مدل چینش کابینت می توان به عنوان فضای غذاخوری استفاده کرد. بنابراین دیگر به میز غداخوری در آشپزخانه احتیاج نداریم. این مورد برای آشپزخانه های کوچک بسیار مفید است.
 • پلان G شکل برای چینش کابینت، به شما این امکان را می دهد که نهایت استفاده از فضا را برای چیدن وسایل خود داشته باشید و فقط یک راه برای ورود و خروج به آشپزخانه ارائه می دهد.

نقشه کابینت (پلان) خطی

در این مدل کابینت ها به صورت خطی کنار دیوار قرار می گیرند. این مدل چینش کابینت برای آشپزخانه های کوچک تک دیواره بسیار مناسب است.

مزیت های استفاده از کابینت های خطی

 • کابینت های تک دیواره از نظیر هزینه بسیار مقرون به صرفه هستند زیرا که فقط بخش کمی از خانه شما را در برمی گیرند.
 • کابینت های خطی برای خانواده های کوچک که لوازم آشپزخانه زیادی ندارند، بسیار مناسب هستند.

نقشه کابینت گرد یا نیم گرد

این مدل کابینت ها مانند مدل های قبل هستند با این تفاوت که طبق دیوار یا مدل کانتر، گرد یا نیم گرد ساخته می شوند.

مزیت استفاده از کابینت های گرد یا نیم گرد

 • به آشپزخانه حالتی صمیمی تر می دهند. کانترهای نیم گرد حالت صمیمیت بیشتری برای صرف غذا به افراد خانواده ارائه می نمایند.
 • حالت نیم گرد بودن، کانتر فضای بیشتری نسبت به کانترهای مستطیلی برای آشپزخانه به ارمغان می آورد.

جمع بندی

کابینت ها از اجزای مهم در آشپزخانه هستند که انتخاب طراحی مناسب برای آن ها می تواند نقش مهمی در کیفیت فضایی آشپزخانه ایفا نماید. نقشه کابینت با توجه به سایز آشپزخانه، وسایل آن و نحوه دسترسی فضایی انتخاب می گردد. آشنایی با قوانین دکوراسیون آشپزخانه نیز به شما در انتخاب نقشه صحیح کابینت یاری شایانی خواهد نمود. شما چه مدل های دیگری برای نقشه کابینت می شناسید؟ دیدگاه و تجربیات خود را به وسیله ارسال پیغام با ما و خوانندگان در میان بگذارید.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 109814

به "نقشه کابینت (پلان) و نحوه چینش آن در آشپزخانه های مختلف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقشه کابینت (پلان) و نحوه چینش آن در آشپزخانه های مختلف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید