معرفی موزه آبگینه و سفالینه Abgineh Museum

به گزارش مجله سرگرمی، در این مقاله از وب سایت گردشگری خبرنگاران شما را با موزه آبگینه و سفالینه تهران آنا خواهیم کرد . در ادامه مطلب همراه ما باشید .

معرفی موزه آبگینه و سفالینه Abgineh Museum

موزه آبگینه یکی از موزه های شهر تهران است. این بنا خانه ای تاریخی مربوط به دوره قاجار است و در تهران، خیابان سی تیر جای گرفته است. این اثر در تاریخ 7 اردیبهشت 1377 با شمارهٔ ثبت 2014 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است . موزه آبگینه موزه تخصصی شیشه و سفال است.این موزه یکی از پربازدیدنماینده ترین موزه های شهر تهران است و بیشتر بازدیدنمایندگان آن گردشگران خارجی هستند. سالانه به طور میانگین بیش از 2 میلیون نفر از این موزه بازدید می نمایند.

تاریخچه

این مجموعه از 1300 تا 1330 خانه و محل کار قوام السلطنه بود و بعد از آن مدت هفت سال در اختیار سفارت مصر نهاده شد. بعد از آن، به ترتیب محل استقرار سفارت افغانستان و بانک بازرگانی بود. در سال 1355 دفتر فرح پهلوی این عمارت قاجاری را برای راه اندازی موزه خریداری کرد و با همکاری مهندسان ایرانی و اتریشی نوسازی و بهسازی آن شروع شد. طراحی موزه آبگینه به مهندسان ایرانی و طراحی ویترین ها و معماری داخلی آن به هانس هولاین، معمار برجسته اتریشی سپرده شد. هولاین در طراحی موزه آبگینه از آثار برجسته تاریخی ایران مانند کاخ تچر، ستونهای تخت جمشید، قوس های صفوی و کعبه زرتشت الهام گرفته و با اینکه ویترینها و فضای کلی موزه به شیوه مدرن طراحی شده اند، اما این طراحی مدرن به فضای کلی ساختمان آسیب نزده و در هماهنگی کامل با آن است.

معماری ساختمان موزه

ساختمان موزه هشت ضلعی است و در باغی به مساحت 7000 مترمربع واقع شده است. طرح های در و پنجره های نفیس که بسیار خوب نگه داری شده اند، یادآور معماری عصر سلجوقی است.

این ساختمان در دو طبقه و پنج تالار ساخته شده است. تالار یک و دو در طبقه اول و تالارهای دیگر در طبقه فوقانی واقع شده است. در تالار شماره دو (بلور) قدیمی ترین شیشه ها و لوله های شیشه ای و سفال ها قرار داده شده است. طراح ویترین های موزه مهندسی اتریشی به نام هانس هولاین است. تزیینات بنا شامل منبت کاری چهارچوب درها و پله ها است و آجر کاری نما که در 50 نوع است.

این خانه بر پایه آمیزه ای از معماری ایرانی و اروپایی ساخته شده است. طراحی پلکان آن به شیوه روسی است اما هنر معماری ایرانی در منبت کاریهای درها و پله ها، گچبریهای سقف ها و ستون ها و آیینه کاری هایی آن دیده می گردد. پس از انقلاب در سال 1368 به آینه کاری طبقه دوم بخش هایی افزوده شده که در آن ها درونمایه های مذهبی و انقلابی به چشم می خورد.گچ بری موزه شامل دو دوره است: دوران قوام، و سبک غربی در زمان سفارت مصر و آینه کاری های طبقه دوم، که مربوط به دوره قاجار است.

تالارهای موزه آبگینه

تالار صدف

تالار صدف به علت شباهت شکل آن به صدف نیمه باز به این نام خوانده می گردد و شامل انواع سفال های قرن سوم و چهارم شهر نیشابور است.

تالار زرین

تالار چهار (زرین) که به خاطر ظروف زرین فام که از دوره سلجوقی به جا مانده چنین نامی گرفته است، شامل ظروفی است که دور تا دور با خط نسخ و نستعلیق تزیین شده است. هم چنین چهره های مغولی روی این ظروف خود نمایی می نمایند که با توجه به شهر محل پیدایش، نقوش آن ها فرق می نماید.

تالار لاجورد

تالار پنج (لاجورد) به خاطر لعاب های یک رنگ فیروزه به این نام خوانده می گردد، و از قرن هفتم و هشتم (دوره ایلخانی) به جا مانده است.با نزدیک شدن به دوران صفویه، اشیاء مصرفی تر می گردد. تزیینات این بخش شامل گلاب پاش و صراحی است. هم چنین میزی که از دوران قاجار به جا مانده با لعاب هفت رنگ و مزین به نقش چهره های شخصیت های شاهنامه است که نام هر شخص بالای چهره نوشته شده است.

بخش های دیگر

موزه آبگینه شامل بخش های اداری (زیر زمین)، دبیرخانه و ریاست (طبقه بالا) است. کتاب خانه نیز، واقع در ضلع شمال غربی، شامل 4000 جلد کتاب فارسی و انگلیسی در زمینه های باستان شناسی، تاریخ و هنر است. در ضلع شمالی محوطه، بناهایی برای تکمیل مجموعه در دست احداث است که در طبقه اول کلاس های آموزشی و در طبقه دوم نمایشگاه موقت واقع شده است.

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت دندان ارتودنسی

مجله دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مهسان بلاگ: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: تاپ تراول
انتشار: 1 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 46052

به "معرفی موزه آبگینه و سفالینه Abgineh Museum" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی موزه آبگینه و سفالینه Abgineh Museum"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید