مشاهده ابرشراره خورشیدی از یک ستاره کوتوله سرخ

به گزارش مجله سرگرمی، فضا به حدی گسترده و وسیع است که بشر تا به امروز به بسیاری از رموز و اسرار آن پی نبرده است اما خوشبختانه با پیشرفت فناوری می توان امیدوار بود که بالاخره بشر به موضوعات اسرار آمیز پی خواهد برد.

مشاهده ابرشراره خورشیدی از یک ستاره کوتوله سرخ

به گزارش خبرنگاران، اخیرا ستاره شناسان رصدخانه ملی نجوم ژاپن با کمک تلسکوپ سِیمی (Seimei) دانشگاه کیوتو 12 شراره خورشیدی را در ستاره کوتوله سرخ ای دی شیر (AD Leonis) شناسایی کردند.ستاره کوتوله سرخ ای دی شیر 16 سال نوری از ما فاصله دارد.

شراره خورشیدی از انفجار عظیم در اتمسفر خورشید به وجود می آید و باعث آزاد شدن انرژی در حد 610 به توان 25 ژول می شود که در حدود یک ششم انرژی خروجی از سطح خورشید در هر دقیقه است.

نکته قابل توجه این است که یکی از این شراره ها 20 برابر عظیمتر از چیزی است که کوتوله زرد ما (خورشید) ساطع می کند.شراره های خورشیدی تقریباً در هر ستاره رخ می دهد اما ابرشراره های خورشیدی (superflares) یک پدیده معمول نیستند.

کوسوکه نامه کاتا(Kosuke Namekata) یکی از محققان این مطالعه گفت: در موارد نادری یک ابر شراره خورشیدی عظیم رخ می دهد و این منجر به طوفان های مغناطیسی عظیم می شود که هنگام ساطع شدن از خورشید ما می توانند به طور قابل توجهی زیرساخت های فناوری زمین را تحت تأثیر قرار دهند.

اما نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که ابرشراره های خورشید اغلب اتفاق نمی افتند بنابراین جمع آوری داده در مورد آنها مهم است. به همین دلیل محققان دانشگاه کیوتو اغلب به طور منظم خورشید، ستارگان و سیارات را مورد بررسی قرار می دهند.

ای دی شیر یک کوتوله قرمز است از این رو دمای سطح آن پایین تر از خورشید است به این معنی که بیشتر شراره های خورشیدی روی سطح آن رخ می دهند.

محققان طی این مطالعه انتظار داشتند برخی از شراره های خورشیدی عظیم را ببیند اما ناگهان از دیدن یک ابرشراره خورشیدی در اولین شب مشاهدات خود بسیار شگفت زده شدند.

نامه کاتا گفت که این پدیده داده های جذابی در اختیار آنها قرار داده است و در طول مشاهده ابرشراره خورشیدی نور مشاهده شده از اتم های هیدروژن تقریباً یک مرتبه بیشتر از میزان نور اتم های هیدروژن شراره های خورشیدی معمولی خورشید ما بود.

وی گفت: این اولین بار است که این پدیده گزارش شده است و مشاهده آن نیز به لطف دقت بالای تلسکوپ سیمی امکان پذیر شد.

محققان در پایان گفتند کسب اطلاعات بیشتر در مورد این پدیده های ستاره ای بنیادی به ما کمک می کند تا احتمال رخداد ابرشراره های خورشیدی بیشتری را شناسایی و پیش بینی کنیم تا از آسیب های طوفان مغناطیسی به زمین بکاهیم.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 100710

به "مشاهده ابرشراره خورشیدی از یک ستاره کوتوله سرخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاهده ابرشراره خورشیدی از یک ستاره کوتوله سرخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید