ماجرای بی توجهی فدراسیون بدنسازی به هادی چوپان؛ حتی یک نامه نزدند!

به گزارش مجله سرگرمی، کاوه درودی مربی اسبق تیم ملی پرورش اندام از بی توجهی مسئولان فدراسیون بدنسازی به هادی چوپان طی 4 سال گذشته انتقاد کرد و گفت: مسئولان فدراسیون پرورش اندام به کمیته المپیک اعلام کردند ما آماتور هستیم و نمی توانیم از حرفه ای ها حمایت کنیم.

ماجرای بی توجهی فدراسیون بدنسازی به هادی چوپان؛ حتی یک نامه نزدند!

کاوه درودی در مصاحبه با خبرنگاران، درباره نحوه کسب مجوز از سوی هادی چوپان برای حضور در رقابت های مستر المپیا و عدم حمایت فدراسیون پرورش اندام ایران و مسئولان ورزش از وی که باعث دوری 4 ساله وی از این رقابت ها شده بود، اظهار کرد: برای اینکه یک ورزشکار بتواند جواز حضور در رقابت های مسترالمپیا به عنوان حرفه ای ترین رقابت میان برترین های پرورش اندام جهان را بدست بیاورد باید از فیلترهای مختلف عبور کند تا در نهایت بتواند در این رویداد بزرگ شرکت کند. علاوه بر اینکه قهرمان قهرمانان در رقابت های جهانی یا فردی که 3 سال متوالی قهرمان جهان گردد با دریافت الیت کارت می تواند در این رودیداد حاضر گردد یا با حضور در بعضی رویدادها نیز با کسب عنوان قهرمانی جواز حضور در مسابقات را دریافت می نماید. هادی چوپان برای اولین بار در مسترالمپیا روسیه 2016 شرکت کرد و اورال شد و ضمن کسب مجوز مسترالمپیا پیروز به دریافت کارت حرفه ای نیز شد اما با عدم حمایت مسئولان نتواست ویزای آمریکا را دریافت کند و این موضوع در 4 سال متوالی برای او تکرار شد.

مربی اسبق تیم ملی پرورش اندام اضافه کرد: یکسری از مسابقات نیز در جهان برگزار می شوند که جنبه تشویقی دارند و به نفرات قهرمان جواز حضور در مسترالمپیا داده می گردد، مثل جام الماس در ایران که فدراسیون ایران با مجوز فدراسیون جهانی و برای اینکه زمینه حضور چهره های مطرح بیشتری در مسابقات فراهم گردد و اهمیت این رویداد بالاتر برود، به نفرات قهرمان برای حضور در مسترالمپیا الیت کارت اختصاص داده می گردد.

وی با اشاره به کم لطفی هایی که در حق هادی چوپان نفر سوم مستر المپیا 2019 شد، توضیح داد: او 2 مرتبه مورد کم لطفی نهاده شد. چوپان 3 سال متوالی پیروز به کسب عنوان قهرمانی در رقابت های جهانی شد اما فدراسیون پرورش اندام هیچ اقدامی برای صدور الیت کارت او برای حضور در مستر المپیا نکرد، همین موضوع باعث شد وی در رقابت های مسترالمپیا روسیه شرکت کند تا بصورت شخصی جواز حضور در مسترالمپیا آمریکا را دریافت کند. چوپان در این مسابقات عنوان قهرمان قهرمانان را بدست آورد و توانست جواز حضور مستقیم در مسترالمپیا را کسب کند.

درودی با اشاره به اهمیت کار بزرگ هادی چوپان در راه حضور در مستر المپیا گفت: بعضی نفرات مثل رشته های کاراته و تکواندو در چندین رویداد شرکت می نمایند تا با جمع کردن امتیازات لازم بتوانند در مسترالمپیا شرکت نمایند اما چوپان در طول 4 سالی که جواز حضور در مسترالمپیا را کسب کرد بدون بحث جمع آوری امتیازات لازم و بصورت مستقیم پیروز به کسب سهمیه حضور در این رویداد بزرگ شد. این در حالیست که مثلا مرحوم بیت الله عباسپور در چند رویداد شرکت کرد تا با جمع آوری امتیازات لازم توانست مجوز حضور در مسترالمپیا را کسب کند و در 3 دوره حضور در این رویداد یک دوره در دسته 212 پوندی پنجم شد و 2 دوره نیز به عنوان هفدهمی رسید.

دبیر سابق فدراسیون پرورش اندام با تاکید بر اینکه هادی چوپان یک استثنا در ورزش پرورش اندام جهان است، درباره علت عدم پیروزیت 4 ساله هادی چوپان برای دریافت ویزا و حضور در مسترالمپیا علی رغم داشتن مجوز حضور در این رویداد، گفت: بدلیل مباحث مربوط به تحریم از سوی آمریکا، ایرانی ها از 3 طریق دیپلماتیک، دانشجویی و یا ورزشکارانی که حمایت کمیته ملی المپیک ایران را دارند می توانند ویزای آمریکا را دریافت نمایند. هادی چوپان طی 4 سال گذشته در هر دوره دعوتنامه حضور در مسترالمپیا را دریافت کرد اما بدلیل عدم حمایت در داخل کشور نتوانست در این رویداد حاضر گردد تا اینکه سال جاری با سختی فراوان و تلاشی که خود او داشت توانست راهی مسترالمپیا گردد و به یک افتخار بزرگ برای ورزش ایران برسد. چوپان علی رغم تمام بی توجهی ها سال جاری کار بسیار بزرگ و بی نظیری در پرورش اندام جهان انجام داد چرا که توانست مجوز حضور در 2 دسته مسترالمپیا را دریافت کند. او ابتدا با حضور در مسابقات کره جنوبی مجوز حضور در دسته 212 پوندی مسترالمپیا را گرفت و سپس با حضور در مسابقات حرفه ای های کانادا مجوز حضور در دسته سنگین وزن مسترالمپیا را کسب کرد که این موضوع در تاریخ مسترالمپیا بی سابقه بود.

وی در ادامه مصاحبه با خبرنگاران، با اشاره به عدم حمایت فدراسیون پرورش اندام، اعلام نمود: در مسابقاتی که در شیراز برگزار گردید، پورعلی فرد رییس فدراسیون بدنسازی در حضور 5 هزار تماشاگر دست هادی چوپان را بالا برد و اعلام نمود هر کاری که بتواند برای حضور او در مسترالمپیا انجام می دهد که با تشویق شدید مردم همراه بود اما متاسفانه در عمل هیچ کاری برای اعزام هادی چوپان و همکاری در جهت دریافت ویزا از سوی فدراسیون انجام نشد.

دکترای تربیت بدنی و علوم ورزشی اضافه کرد: در تمام این سال ها چوپان از فدراسیون درخواست داشت فقط با کمیته ملی المپیک و سایر دستگاه های زیربط مکاتبه کند تا بتواند شرایط را برای حضور در مسترالمپیا مهیا کند اما فدراسیون بدنسازی با ادعای اینکه یک فدراسیون آماتور است حاضر نشد مسئولیتی در اینباره بر عهده بگیرد. این در حالیست که تمامی فدراسیون ها موظف به حمایت از ورزشکارانشان هستند. مثلا وقتی سعید معروف در والیبال با یک تیم چینی 6 میلیارد تومان قرارداد می بندد آیا مورد حمایت فدراسیون والیبال نیست؟ مگر ما بهتر و حرفه ای تر از هادی چوپان در پرورش اندام ایران داریم؛ ورزشکاری که همه جهان آرزوی داشتنش را دارند و حاضرند همه گونه از او حمایت نمایند اما فدراسیون بدنسازی ایران هیچ حمایتی از او انجام نداد. متاسفانه در پرورش اندام ایران چیزی به اسم حمایت از ورزشکاران نداریم.

وی با بیان اینکه چوپان هزینه زیادی متحمل شد تا به این افتخار بزرگ برسد، گفت: این رشته در ایران علی رغم پتانسیل بالا و هواداران زیادی که دارد پخش تلویزیونی نمی گردد، به همین خاطر حامیان اقتصادی علاقه ای برای حمایت اقتصادی از ورزشکاران پرورش اندام ندارند، شاید بعضی چهره های مطرح فقط در حد تبلیغ مکمل ها بتوانند درآمدزایی داشته باشند که آن هم نهایتا برای ورزشکار بزرگی مثل چوپان ماهی 5 یا 6 میلیون تومان می گردد، این درحالیست که چوپان فقط روزی بیش از 2 میلیون تومان هزینه اش می گردد. با وجود این شرایط فدراسیون هیچ حمایتی از هادی در 4 سال گذشته نکرد و او در بدترین شرایط ممکن به لحاظ اقتصادی و روانی توانست در مسترالمپیا به عنوان ارزشمند سومی برسد.

درودی در ادامه با اشاره به مذاکرات اجرا شده چوپان با کمیته ملی المپیک برای مساعدت در دریافت ویزا، اعلام نمود: ابتدا نزد آقای قاسمی مشاور رییس کمیته ملی المپیک و پارالمپیک رفتیم و عنوان نمودیم چوپان 6 سال متوالی در رویدادهای بین المللی با پرچم ایران به 3 قهرمانی جهان و همچنین اورال آسیا و قهرمانی آسیاو ... رسیده اما در مقابل فدراسیون هیچگونه حمایتی از این چهره ندارد. او هم در واکنش به این موضوع زحمت کشید و 2 نامه خطاب به صالحی امیری رییس کمیته ملی المپیک و خسروی وفا رییس کمیته پارالمپیک نوشت چرا که چوپان 30 درصد مشکل شنوایی دارد و جزو ورزشکاران پارالمپیک نیز محسوب می گردد. در نهایت خسروی وفا نامه ای به فدراسیون ورزش معلولان زد که فایده ای نداشت اما صالحی امیری رییس کمیته ملی المپیک در واکنش به این موضوع نامه ای به پیمان فخری مسئول ارزیابی عملکرد فدراسیون های ورزشی نوشت تا این موضوع را پیگیری کند. فخری بعد از آنالیز سوابق چوپان یک جوابیه عالی به صالحی امیری نوشت و در آن به سوابق درخشان چوپان در رویدادهای بین المللی که با کسب افتخارات فراوان همراه بوده اشاره نمود و تاکید نمود این ورزشکار شرایط دریافت مساعدت را دارد و جزو ورزشکاران نخبه ایران محسوب می گردد.

مربی اسبق تیم ملی پرورش اندام ایران اضافه کرد: در ادامه، صالحی امیری به خانم طاهریان نایب رییس کمیته ملی المپیک گفتند که در راستای تعامل و عدم موازی کاری با وزارت ورزش پس از هماهنگی و اخذ نامه از سوی ریاست فدراسیون بدنسازی، برای اخذ ویزای هادی چوپان اقدام گردد. جا دارد از همکاری بسیار خوب مسئولان کمیته ملی المپیک در این موضوع تشکر کنم.

وی ادامه داد: اما رییس فدراسیون بدنسازی در واکنش به درخواست خانم طاهریان عنوان نمود از آنجا که این فدراسیون آماتور است درخصوص صدور نامه هادی چوپان به کمیته ملی المپیک نمی تواند اقدامی انجام دهد چرا که او یک ورزشکار حرفه ای است! در نهایت به جایی نرسیدیم و پیگیری ها باز هم با عدم مساعدت فدراسیون به بن بست خورد. از اینجا به بعد 3 نفر برای هادی سنگ تمام گذاشتند و باعث شدند هادی به مسترالمپیا برود. آقایان مهدی و هادی پارسافر و هانی رامبد مربی ایرانی الاصل مقیم آمریکا که با پیگیری های شبانه روزی در کمتر از یک هفته بافشار بر مجامع ورزش آمریکا امکان صدور ویزا و حضور چوپان در مسترالمپیا را فراهم کردند.

درودی با اشاره به اهمیت حضور چوپان در مسترالمپیا و کسب عنوان سومی او گفت: فقط 16 نفر برترین های پرورش اندام در جهان مجوز حضور در مسترالمپیا را کسب می نمایند که از این 16 نفر 10 نفرشان آمریکایی بودند چرا که آمریکا مهد پرورش اندام جهان است، با این وجود چوپان 9 نفر از 10 آمریکایی را در خاک خودشان شکست داد که این افتخار بسیار بزرگی در این رویداد بزرگ بود.

وی با اشاره به دریافت عنوان قهرمان مردمی این رویداد گفت: مسابقات در سالن 15 هزار نفری برگزار گردید که مملو از جمعیت بود. چوپان با رای تماشاگران آمریکایی به عنوان قهرمان مردمی انتخاب شد که موضوع بسیار مهمی بود. هادی زحمت و زجر زیادی برای کسب این پیروزیت و افتخارآفرینی برای ایران کشید تا جایی که بعضا بدلیل بالا بودن فشار تمرینات امکان ادامه تمرین بدون استفاده از کپسول اکسیژن را نداشت.

درودی با اشاره به هزینه های بالای حضور در مسترالمپیا گفت: او برای کسب این پیروزیت حتی ماشین زیر پایش را هم فروخت و به افراد زیادی بدهکار شده است. طی این 4 سال فدراسیون یک ریال هم از او حمایت اقتصادی نداشت. متاسفانه برنامه ای برای حمایت از این قهرمانان و بسیاری از استعدادهای این رشته وجود ندارد. با توجه به پتانسیل بالا و تعداد زیاد هواداران این رشته، فدراسیون پرورش اندام یکی از قویترین فدراسیون ها به لحاظ جذب منابع اقتصادی می تواند باشد اما شاهد بی برنامگی در این زمینه هستیم. فدراسیون بدنسازی می تواند منابع اقتصادی زیادی را جذب کند و لنگ حمایت و بودجه وزارت ورزش نباشد.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 46313

به "ماجرای بی توجهی فدراسیون بدنسازی به هادی چوپان؛ حتی یک نامه نزدند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای بی توجهی فدراسیون بدنسازی به هادی چوپان؛ حتی یک نامه نزدند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید