قلعه رومی آنتالیا؛ جاذبه تاریخی ترکیه

به گزارش مجله سرگرمی، قلعه رومی آنتالیا یکی از جاذبه های تاریخی و مجذوب کننده ترکیه است که در شهر آنتالیا واقع شده است. این قلعه در قرن دوم میلادی توسط امپراتوری روم ساخته شد و قدمت آن بیش از 1800 سال است. قلعه رومی آنتالیا در بخش قدیمی شهر آنتالیا قرار دارد و از سه طرف توسط دریا احاطه شده است. این قلعه دارای دو برج اصلی است که ارتفاع هر کدام از آنها حدود 14 متر است. قلعه دارای دیوارهای بلند و ضخیمی است که از شهر در برابر حملات دشمنان محافظت می کرد. قلعه رومی آنتالیا در طول تاریخ شاهد حوادث و اتفاقات مهمی بوده است. این قلعه در قرن 14 میلادی توسط امپراتوری بیزانس بازسازی شد و در قرن 16 میلادی توسط امپراتوری عثمانی به عنوان زندان مورد استفاده قرار گرفت. امروزه قلعه رومی آنتالیا یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری ترکیه است. این قلعه از بالای خود منظره ای پانورامیک از شهر آنتالیا و دریای مدیترانه را به نمایش می گذارد.

قلعه رومی آنتالیا؛ جاذبه تاریخی ترکیه

برای دریافت مشاوره و خدمات تخصصی گردشگری با bestcanadatours.com مجری مستقیم تورهای مسافرتی و گردشگری همراه باشید.

در حقیقت کاربری قلعه رومیان آنتالیا هنوز همانند معمایی حل نشده به جای مانده و شایعات زیادی در خصوص این قلعه وجود دارد. برخی می گویند قلعه رومی آنتالیا در زمان حکمرانی رومیان بر آنتالیا به اسم کلیسا مورد استفاده قرار می گرفت و برخی دیگر می گویند این بارو مقبره ای لاتین است؛ و همچنان شایعات دیگری در خصوص این بنای باستانی وجود دارد.

آدرس قلعه رومی آنتالیا کجاست؟

آدرس قلعه رومی آنتالیا واقع در شهر قدیمی کاله ایچی (Kaleiçi)، کیلینچارسلان (Kılınçarslan)، و خیابان هیدیرلیک (Hıdırlık Sokak) است.

تاریخچه قلعه رومی آنتالیا؛ از امپراطوری رومیان باستان تا عثمانیان

قدمت قلعه رومی آنتالیا، که به زبان ترکی به آن هیدیرلیک کوله سی (Hıdırlık Kulesi) می گویند، به قرن 2 میلادی بازمی گردد. این قلعه در واقع یکی از سنبل های شهر توریستی آنتالیا است و گفته می گردد که در گذشته به اسم فانوس دریایی و محلی برای دیده بانی و رصد کشتی هایی که به سمت آنتالیا می آمدند، مورد استفاده قرار می گرفت.

بعلاوه با استناد بر برخی از شایعه ها، تصور می گردد که این برج رومی مقبره یادبودی به سبک لاتین بوده باشد؛ البته گفتنی است که هنوز به طور قطعی تعیین نیست این باروی رومی چه کاربردی داشته و برای برخی از باستان شناسان امری مجهول به جای مانده است.

در کل رمز و راز بخشی از جذابیت ساختار آنتیک این بنای تاریخی باشکوه به تعداد می رود. قلعه رومی آنتالیا در 25 متری پارک کارا علی اوغلو (Karaalioğlu Park) و در مجاورت دیوارهای شهر کاله ایچی (Kaleiçi) آنتالیا واقع شده است. امروزه قلعه رومیان در آنتالیا بیشتر با نام هیدیرلیک کوله سی شناخته می گردد.

واژه هیدیرلیک به معنای مکانی است که در آن جشنواره روز خضر برگزار می گردد. این جشنواره در فصل بهار برپا خواهد شد که به آن خضر ایلیا و یا خضر روز هم می گویند. خضر روز یا خضر ایلیا یکی از جشن های سه گانه برای شیعیان علوی محسوب می گردد. برخی از شیعیان بر این باورند که در این روز خضر و الیاس حاضر شده و با هم ملاقت می نمایند. بعلاوه، کوله سی به زبان ترکی به معنای برج است.

قلعه رومی آنتالیا از بخش های مختلفی تشکیل شده و سبک معماری آن حاکی از حضور رومیان در آن منطقه است. از آنجایی که طبقه پایینی این باروی رومی تاریخی به شکل مربع است، بخش فوقانی آن را به شکل استوانه ای با ارتفاع 14 متر احداث نموده اند.

البته به گفته باستان شناسان قلعه رومی آنتالیا در سال های اولیه ساخت درست زمانی که تحت حکمرانی امپراطوری روم بود، به شکل مربع ساخته شد. بخش استوانه ای را سلجوقیان و عثمانیان بعد از مدتی به آن اضافه کردند تا به اسم فانوس دریایی یا برجی برای دیده بانی از آن استفاده نمایند.

در انتهای ورودی شرقی برج، اتاقی کوچک دیده می گردد که پس از ورود به این اتاق، با بالا رفتن از پله های باریک و پر پیچ و خم آن به بالای برج می رسید. هر چه به سمت بالا نزدیک می شوید، این پله ها باریک و باریک تر می شوند. هنگام رسیدن به بالای باروی رومی آنتالیا، چشم انداز ای فوق العاده زیبا و چشم نواز از دریای مدیترانه شما را شگفت زده خواهد نمود.

ترکیب زیبای چشم انداز دریای درخشان و فیروزه ای رنگ مدیترانه و طبیعت انبوه زمردی رنگ آنتالیا صحنه ای عالی برای عکاسی و لذت از زیبایی های آنتالیا را برای بازدید نمایندگان به ارمغان می آورد. البته گفتنی است که به دلایل امنیتی امروزه امکان ورود به داخل این قلعه فراهم نیست.

برخی از مردمان بومی آنتالیا بر این باور هستند که باروی رومی آنتالیا به وسیله امپراتوری روم در قرن دوم میلادی، ابتدا به شکل مربع طراحی و ساخته شد. سپس در همان قرن، عثمانیان طرح آن را تغییر داده اند و یک برج دایره ای شکل روی آن اضافه نموده اند.

قرار گیری قلعه رومیان آنتالیا در مجاورت بخش جنوبی دریای مدیترانه چشم انداز زیبایی را به آنتالیا و اسکله آلانیا داده است و مانند برج ایفل که سمبل شهر توریستی پاریس است، این قلعه نیز به سمبلی برای آنتالیا و آلانیا تبدیل شده است.

برای بازدید از قلعه رومی آنتالیا باید به شهر قدیمی کاله ایچی (Kaleiçi) بروید. پس از اینکه به منطقه قدیمی کاله ایچی رسیدید، باید به سمت منطقه مراد پاشا حرکت کنید. باروی رومی واقع در کیلینچارسلان (Kılınçarslan)، خیابان هیدیرلیک (Hıdırlık Sokak) است.

قلعه رومیان یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی شهر آنتالیا ترکیه به تعداد می رود و قدمت آن حاکی از تمدن دیرینه و ارزشمند آنتالیا است. برای بازدید از قلعه رومیان در آنتالیا و در مجموع جاهای تماشای آنتالیا، بهتر است که با تور آنتالیا سفر کنید تا هم در هزینه ها صرفه جویی نموده و هم سفری راحت و مطمئن را تجربه کنید.

هنگام سپری تعطیلاتتان در تور آنتالیا در حالی که میان زیبایی های تاریخی شهر کاله ایچی گم شده اید، می توانید در برج هیدیرلیک آنتالیا غرق در سرگذشت پر فراز و نشیب رومیان باستان و دوره تاریخی عثمانیان و سلجوقیان شوید.

بازدید از این قلعه تاریخی حتی برای مسافران تور آنتالیا که علاقه ای به تاریخ ندارند نیز جالب و شگفت آور است؛ به همین علت پیشنهاد می دهیم در طول سفر به آنتالیا بازدید از این باروی رومی را به هیچ اسم از دست ندهید.

هزینه ورودی قلعه رومیان

برای بازدید از قلعه رومیان آنتالیا احتیاجی به پرداخت هزینه ورودی نیست. چون تنها می توانید از فضای خارجی قلعه و محوطه تاریخی آن تماشا کنید و ورود به داخل قلعه یا بالا رفتن از آن امکان پذیر نیست.

ساعات کاری قلعه رومیان آنتالیا

از آنجایی که در حال حاضر امکان ورود به قلعه فراهم نیست، ساعات کاری قلعه رومیان آنتالیا (Hidirlik tower Antalya) همه روزه و در تمام ساعات شبانه روز است. البته بهتر است که در روشنایی روز به بازدید از قلعه رومیان آنتالیا بروید تا بتوانید به خوبی از تماشای زیبایی شگفت انگیز آن لذت ببرید و عکس و فیلم های خاطره انگیزی را به ثبت برسانید.

در کل برای بازدید از باروی رومی آنتالیا ساعت کاری محدودی تعیین نشده و هر زمانی که بخواهید می توانید از این اثر تاریخی منحصربه فرد و ارزشمند تماشا کنید.

جاذبه های نزدیک قلعه رومی آنتالیا

جاذبه های نزدیک قلعه رومی آنتالیا، از جاذبه های طبیعی آنتالیا گرفته تا جاذبه های تاریخی آنتالیا، هر یک زیبایی ها و جذابیت های منحصربه فرد خود را دارند. اگر با تور آنتالیا سفر می کنید و بازدید از جاهای تماشای آنتالیا شامل پکیج تور شما باشد، معمولا راهنمای تور برای صرفه جویی در زمان، شما را به بازدید از جاذبه های نزدیک قلعه رومی نیز می برد.

جاذبه های نزدیک قلعه رومی عبارتند از:

 • کاله ایچی یا قلعه ایچی به معنی درون قلعه که در بخش قدیمی آنتالیا واقع شده است (kaleici antalya)
 • پارک کارا علی اوغلو (Karaalioglu Park)
 • دروازه هادریان (Hadrians Gate)
 • دیوارهای قدیمی شهر (City Walls)
 • مسجد ییولی مناره (Yivli Minare)
 • آبشار دودن (Duden Waterfall)
 • مسجد اسکه (İskele Mosque)
 • برج ساعت (Clock Tower)
 • خلیج آنتالیا (Antalya bay)
 • بندر آلانیا (Alanya Port)

اگر بعد از گشت وگذار در شهر قدیمی کاله ایچی و بازدید قلعه رومی در آنتالیا دوست داشتید کمی استراحت کنید و نفسی تازه کنید، پیشنهاد می دهیم به یکی از رستوران های آنتالیا در همان نزدیکی رفته و از صرف غذاهای آنتالیا لذت ببرید. برخی از کافه رستوران های نزدیک به قلعه رومی آنتالیا به ترتیب زیر هستند:

 • مارکو تراس کافه بیسترو رستوران (Marco Terras Cafe Bistro Restaurant)
 • رستوران تراس (Terrace Restaurant)
 • تراس آیس کافه (Terrace Ice Cafe)
 • تیپسی اولد تاون (Tipsy Old Town)
 • مدا بیسترو (Moda Bistro)
 • تلاتور (Telatur)

قلعه رومی آنتالیا در منطقه تاریخی آنتالیا و شهر کاله ایچی که به معنی داخل قلعه است، واقع شده است. همانطور که می دانید آنتالیا یکی از مقاصد توریستی محبوب ایرانیان است و تورهای آنتالیا میان ایرانیان هواداران زیادی دارند. نزدیکی کشور ترکیه به ایران، عدم احتیاج به دریافت ویزا ترکیه برای ایرانیان و ارزان بودن هزینه، تنها برخی از دلایل محبوبیت تورهای آنتالیا است.

آنتالیا یکی از مقاصد مهم گردشگری ترکیه است و علاوه بر جاذبه های تاریخی، جاذبه های طبیعی فراوانی دارد. از سواحل نیلگون درخشان مدیترانه گرفته تا آثار تاریخی آنتالیا با قدمت چند هزار ساله، همگی موجب محبوبیت دو چندان تورهای آنتالیا شده اند.

منبع: گردشبان
انتشار: 12 مهر 1402 بروزرسانی: 12 مهر 1402 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 149228

به "قلعه رومی آنتالیا؛ جاذبه تاریخی ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه رومی آنتالیا؛ جاذبه تاریخی ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید