آشنایی با عجیب ترین گیاهان جهان

به گزارش مجله سرگرمی، دیدنی های عجیب و فراوانی در سراسر جهان وجود دارند که گردشگران فراوانی را به سمت خود می خوانند. این دیدنی های عجیب شامل بناها، آثار باستانی، مناظر بکر، سواحل رویایی و بسیاری چیزهای دیگر بوده که نام اغلب آنها را شنیده اید. اما، شاید تا به حال برای دیدن یک گیاه یا درخت عجیب بار سفر نبسته باشید. درختان و گیاهان بسیار عجیبی در سراسر جهان وجود دارند که دیدن آنها می تواند شما را دچار بهت و حیرت کند. بعضی از عجیب ترین گونه های گیاهی جهان بدلیل نوع برگ، تنه و شاخه و بعضی دیگر بدلیل بزرگی و شکل و شمایل متفاوت معروف شده اند. شاید هم بعضی از عجیب ترین گیاهان جهان ریشه در باوری مذهبی یا محلی داشته باشند. در ادامه قصد داریم به معرفی تعدادی از جالب ترین گیاهان جهان بپردازیم. پس، ما را همراهی کنید.

آشنایی با عجیب ترین گیاهان جهان

برای دریافت مشاوره و خدمات تخصصی گردشگری و سفر به سراسر دنیا با bestcanadatours.com مجری مستقیم تورهای مسافرتی و گردشگری همراه باشید.

نیلوفر آبی ویکتوریا

باغ گیاه شناسی نیویورک و باغ های کیو در لندن مکان هایی هستند که از این مورد از عجیب ترین گونه های گیاهی دنیا نگهداری می نمایند. این گیاه که گل هایش در روز اول تولد سفید هستند، در طول شب رنگی مایل به صورتی به خود می گیرند و این تنها یکی از نکات عجیب این نیلوفر آبی بوده که خواستگاه اصلیش آب های کم عمق آمازون است. اما دلیل اصلی قرار دریافت این گیاه در لیست عجیب ترین گیاهان دنیا، برگ هایی بوده که قطر آنها گاه تا 3 متر می رسد. نیلوفر آبی ویکتوریا با چنین برگ های بزرگی وزنی در حدود 40 کیلوگرم دارد که گل های زیبای آن می توانند تا نیمی از برگ ها را در برگیرند. باغ های بزرگ گیاه شناسی آمریکا و انگلیس در حال حاضر از معدود نقاطی در سراسر دنیا بوده که از این گیاه عجیب، برگ و گل های شگفت انگیزش نگهداری می نمایند. نام علمی این گیاه عجیب Caesalpinia است.

درخت ژنرال شرمن

درختی غول پیکر و بزرگی با نام سکویا وجود داشته که عمرش را بین 2300 تا 2700 سال برآورد نموده اند. یعنی، این درخت قبل از تولد حضرت مسیح (ع) در دنیا وجود داشته است. قطر قسمت پایینی این درخت عجیب 11 متر بوده و می توان به آن لقب بزرگ ترین درخت دنیا را داد. این سکویای 84 متری که در شمال کالیفرنیا بوده، به احترام با استعدادترین ژنرال جنگ های داخلی کشور آمریکا، ژنرال شرمن (General Sherman) نامیده شد.

گیاه حشره خوار

گیاه حشره خوار، گوشتخوار یا قاتل، گیاه عجیبی است که مورد استقبال بیشتر باغ های گیاه شناسی در سراسر دنیا قرار گرفته و در آنها نگهداری می گردد. البته، این مورد از جالب ترین گیاهان دنیا که با ترشح بویی شیرین حشرات را به سمت خود می کشاند، در بخش هایی از دنیا که زیر خط استوا قرار دارند، به طور طبیعی می روید. تالاب های استوایی و استپ ها سرزمین اصلی این مورد از جالب ترین گیاهان دنیا بوده که حشره فریب خورده ای که درون مایع آن می نشیند را سر فرصت تجزیه نموده و از آن میل می نماید.

درخت بامیان هندی

تاجی شبیه به ریشه هایی که در آسمان روییده اند با بازوهایی که انگار منتظر دریافت شما هستند، یکی از عجیب ترین گیاهان دنیا را در منطقه کارائیب، سریلانکا و هند بوجود آورده که با نام بامیان هندی شهرت دارد. این درخت عجیب و زیبا با شاخه های پریشان خود فضایی بالغ بر چند هکتار را اشغال می نماید.

درخت معمای میمون

درختی با برگ های همواره سبز که در آرژانتین و شیلی می روید، به باور دانشمندان درختی است که توسط سرخپوستان بومی قاره آفریقا در زمان سکونتشان به عمد کاشته شده تا از میوه هایش ارتزاق نمایند. این درخت همواره سبز که در زمره گیاهان عجیب دنیا جای دارد، تا 60 متر رشد نموده و میوه هایش 2 تا 3 کیلوگرم وزن دارند. عجیب ترین نکته این درخت که در حدود 200 تا 300 دانه را در خود جا می دهد، برگ های آن است. ساقه های بلند این درخت شگفت انگیز با برگ هایی پوشیده شده که مانند خاری تیز هستند و حتی پرندگان هم توانایی نشستن روی آنها را ندارند؛ برگ هایی که همواره سبز و بران هستند. قطر این درخت گاهی تا 2 متر هم می رسد و مزه کردن میوه آن توصیه می گردد به شرط آنکه مراقب برگ های تیزش باشید. این گونه گیاهی که از سرده آراوکاریا محسوب می گردد، با نام علمی Araucaria araucana در دنیا مشهور است.

متو سلاح

طبق روایتی از انجیل، درختی که در وایت مانتینز (White Mountains) قرار گرفته است، شش هزارمین سال تولدش را در سال 2168 میلای جشن خواهد گرفت. این گیاه کهنسال که به همین دلیل عجیب است، با نام پدربزرگ حضرت نوح (ع) خوانده شده و در میان تعداد زیادی کاج غول پیکر قرار گرفته است. اگر می خواهید متو سلاح را پیدا کنید، باید سراغ جنگل بان های آن اطراف بروید چون، پیدا کردنش کار ساده ای نیست.

رافلزیا

گلی غول پیکر با قطری در حدود چند متر اولین بار در جزیره سوماترا کشف و بعدها در فیلیپین، مالزی و اندونزی هم دیده شد. این گیاه عجیب دنیای که تا 10 کیلوگرم وزن دارد، همچون یک انگل حرفه ای از گیاه لیانا که پیچکی استوایی است، غذا خورده و 3 تا 4 سال رشد آن طول می کشد. عمر این گل های غول پیکر که ساقه، برگ و ریشه ندارند، 2 تا 3 روز است. این گل عجیب معمولا در باغ های گیاه شناسی به رشد کامل نمی رسد و فقط در شرایط خاص و برای تحقیقات علمی کشت می گردد.

درخت بودا

در هر مکان مقدسی که به سنت و رسوم بودایی مربوط است، درختی محترم وجود دارد که برگرفته از درخت بودا در معبد ماهابودی است. این درخت از این جهت عجیب بوده که طبق باور بوداییان روزی سیذارتا که شاهپوری مشهور بود، زیر اجداد این درخت به فرزانگی رسید و بدل به بودا شد. بوداییان بر این باورند که این درخت، از نوادگان همان درخت اصلی است.

درخت نراد

قبل از پرداختن به این درخت عجیب شاید بهتر باشد از این جزیره استان بریتیش کلمبیا بگوییم که همه گیاهان در آن بیش از حد معمول خود رشد نموده و پارک مک میلان مکانی است که گردشگران از سراسر دنیا برای دیدنش سفر می نمایند. درخت نراد که از خانواده کاج ها محسوب می گردد، با قطری در حدود 9 متر شبیه نردبانی می گردد که می توان بر فرازش دستی به آسمان کشید. نراد یکی از عجیب ترین گیاهان سراسر دنیا بوده که سر به فلک ساییده است. ضمناً، نام علمی این درخت Abies grandis هست.

منبع: همگردی
انتشار: 13 اسفند 1402 بروزرسانی: 13 اسفند 1402 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 93519

به "آشنایی با عجیب ترین گیاهان جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با عجیب ترین گیاهان جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید