سایت آمریکایی: بهانه های بی اساس AFC برای سلب میزبانی از ایران زیر ذره بین CAS

به گزارش مجله سرگرمی، یک پایگاه خبری تحلیلی آمریکایی درباره تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا برای سلب میزبانی از ایران برای برگزاری بازی های خانگی اش در خاک خود گزارشی منتشر نموده است.

سایت آمریکایی: بهانه های بی اساس AFC برای سلب میزبانی از ایران زیر ذره بین CAS

به گزارش خبرنگاران، پایگاه خبری ساکر آمریکا، در گزارشی ضمن تأیید شروع تحقیقات دادگاه حکمیت در ورزش (CAS) برای رسیدگی به شکایت ایران از کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) به آنالیز دلایل شکایت ایران پرداخته است. با توجه به محدودیت های ناشی از شیوع کرونا و سفر شهروندان کشورهای مختلف قاره کهن، AFC با نادیده دریافت ایران، بحرین را به عنوان محل برگزاری متمرکز بازی های گروه C مرحله دوم انتخابی جام جهانی 2022 انتخاب کرد که کشور رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا است و این مسئله شائبه های فراوانی به همراه داشت به خصوص که معیار انتخاب 7 کشور دیگر برای برگزاری متمرکز مسابقات در سایر گروه ها به شیوه ای متفاوت بوده است.

سایت ساکر آمریکا در این خصوص نوشته است: تصمیم AFC موجب خشم ایران شد چرا که این کشور با توجه به شیوه انتخاب 7 محل دیگر، انتظار داشت به عنوان محل برگزاری متمرکز بازی های گروه C معرفی گردد. AFC در خصوص هر یک از دیگر گروه های مرحله انتخابی جام جهانی، کشور تیم سید اولی هر گروه را به عنوان محل برگزاری متمرکز بازی ها انتخاب کرد چرا که این تیم ها سه بازی از 4 ملاقات قبلی شان را خارج از خانه برگزار نموده اند. طبق این معیار، می بایست کشورهای چین، ایران، امارات، استرالیا، کره جنوبی، عربستان سعودی و ژاپن به عنوان میزبان انتخاب شوند. در این بین استرالیا به دلیل محدودیت های شدید اعمال شده توسط دولت این کشور به خاطر قرنطینه 14 روزه، امکان میزبانی از بازی های گروه B را نداشت. به همین دلیل این امتیاز را به کویت داده شد چرا که جدال رفت تیم های کویت و اردن در اردن برگزار شده بود.

در خصوص ایران اما این موضوع متفاوت بود و به همین دلیل هم این کشور به انتخاب بحرین، کشور رئیس AFC، شیخ سلمان بن ابراهیم آل خلیفه واکنش نشان داد. معرفی بحرین به عنوان میزبان با وجود برگزار شدن مصاف رفت ایران و بحرین در خاک بحرین بوده است. بحرین هر دو بازی خود برابر رقبای اصلی اش یعنی عراق و ایران را در خانه خود انجام داده است و تنها برابر دو تیم ضعیف تر گروه یعنی هنگ کنگ و کامبوج خارج از خانه بازی نموده است.

از این رو فدراسیون فوتبال ایران شکایت خود از تیم تصمیم AFC را به دادگاه حکمیت در ورزش اعلام و نسبت به پایمال شدن حقش برای میزبانی از بازی ها در حالی که سه تا از 4 بازی به جامانده این کشور هم خانگی بود، اعتراض نموده است. روز دوشنبه CAS تأیید کرد که فرایند رسیدگی به شکایت ایران را شروع نموده و در مراحل ابتدایی آن است. یکی از موضوعاتی که فدراسیون فوتبال ایران از CAS خواسته، آنالیز این موضوع است که آیا AFC برای اعطای میزبانی به بحرین قوانین خودش را زیر پا گذاشته است یا نه. طبق اعلام یک منبع نزدیک به طرف ایرانی، AFC با انتخاب بحرین از قوانین خودش تخطی نموده است چرا که به موجب اساسنامه این سازمان، اتخاذ چنین تصمیماتی باید توسط کمیته برگزاری مسابقات AFC صورت بگیرد، بعد از آن به تصویب 27 تن از اعضای کمیته اجرایی برسد و در نهایت هم FIFA آن را تأیید نهایی کند.

با توجه به محدودیت زمانی برای برگزاری بازی های مرحله انتخابی، ایران از CAS خواسته که هرچه سریعتر نسبت به تکمیل فرآیند رسیدگی به شکایت ارائه شده اقدام کند. AFC در ابتدا کوشش داشت که تصمیم خود برای سلب میزبانی از ایران را با تحریم هایی که علیه این کشور وجود دارد توجیه کند و بیان کرد که این تحریم ها به ضرر اسپانسرهای AFC خواهد بود اما زمانی که معین شد این تنها یک بهانه بی اساس است، کنفدراسیون فوتبال آسیا موضوع را به بالا بردن ضریب ابتلا به کرونا در ایران و شرایط ورزشگاه های این کشور برای میزبانی از بازی ها نسبت داد. تهران به این ادعا پاسخ داده و اعلام نموده است که ضریب ابتلا به کرونا در بحرین بالاتر از ایران است، ضمن اینکه فیفا هم در گذشته ایران را به عنوان محلی بیطرف برای برگزاری بازی های خانگی تیم های ملی افغانستان و عراق تأیید نموده است.

در جریان بازی های مرحله انتخابی جام جهانی 2018 روسیه نیز هشت تیم ملی، افغانستان، سنگاپور، عراق، تایلند، ویتنام، ایران، هند و عمان، 5 دور از بازی های خود را در ایران برگزار نموده بودند.

pariha.com: پریها: مجله اخبار، سرگرمی، ورزش، فال، پزشکی، سینما، هنر، گردشگری

andishemag.ir: مجله اندیشه | مجله خبری و تحلیل اندیشه، گردشگری، ورزشی و فناوری

estekhdamjadid.ir: استخدام جدید: مجله کسب و کار، استارتاپ های گردشگری

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 140729

به "سایت آمریکایی: بهانه های بی اساس AFC برای سلب میزبانی از ایران زیر ذره بین CAS" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سایت آمریکایی: بهانه های بی اساس AFC برای سلب میزبانی از ایران زیر ذره بین CAS"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید