سال پرفروغ کاراته ایران با چهار سهمیه المپیک، امید ورزش زنده شد

به گزارش مجله سرگرمی، به گزارش خبرنگاران، فدراسیون جهانی کاراته با ملاک قراردادن رقابت های کاراته وان، راستا سختی را برای کسب سهمیه المپیک ترسیم نموده است. کاراته کاها باید در این مسابقات شرکت نموده و کسب امتیاز نمایند تا در نهایت چهار نفر برتر هر وزن المپیکی جواز حضور در المپیک را به وسیله رنکینگ به دست آورند.

سال پرفروغ کاراته ایران با چهار سهمیه المپیک، امید ورزش زنده شد

به گواه کارشناسان WKF بیشتر از آنکه به فکر المپیک و کسب سهمیه ها باشد، بخش اقتصادی آن نظر داشت و وضع قوانین جدید نیز بیشتر در همین رابطه بود. در واقع هیچ رشته ای را نمی توان یافت که اینقدر برنامه فشرده ای را برای حضور ورزشکاران خود در این عظیمترین رویداد ورزشی طراحی و اجرا کند. هر چند تعویق یک ساله المپیک به سود کاراته کاهاست تا بعضی بتوانند در زمان لازم خستگی و آسیب های ناشی از سفرها و مبارزات متوالی را از تن به در نمایند.

اما کاراته ایران در این جهت سخت عملکرد فوق العاده ای داشت. بعد از لغو مسابقات قهرمانی اروپا و تورنمنت های کاراته وان مراکش و مادرید، فدراسیون دنیای تصمیم به بستن رنکینگ و اعلام مسافران توکیو نمایند.

در این بخش گفته می شود که بعد از آنکه IOC تصمیم به لغو بازی های توکیو در تاریخ مقرر کرد و برگزاری را به تابستان 2021 موکول کرد، این احتمال وجود دارد که رقابتهای لغو شده، مجدداً برگزار و امتیاز آن محاسبه شود. در این مورد باید منتظر اظهار نظر رسمی WK باشیم.

کاراته ایران در میان مدعیان

اما از سیستم رنکینگ در سه وزن و کاتای انفرادی مردان، سه وزن و کاتای انفرادی بانوان در مجموع 32 کاراته کا از 19 کشور جواز حضور در المپیک را کسب کردند. ترکیه با 5 سهمیه بهترین عملکرد را داشت. ترک ها در بخش زنان در هر سه وزن کومیته سهمیه کسب نموده اند و در بخش مردان نیز یک سهمیه کاتای انفرادی و یک سهمیه هم در وزن 75+ کیلوگرم به دست آوردند.

کاراته کاهای کشورمان به همراه ایتالیا چهار سهمیه به دست آوردند و سه کشور اکراین، اسپانیا و آذربایجان نیز هر کدام، 2 سهمیه، هنگ کنگ، مصر، صربستان، ونزوئلا، قزاقستان، برزیل، آلمان، کرواسی، امریکا، چین تایپه، چین، فرانسه و سوئیس هم با یک سهمیه به توکیو می فرایند.

68 مدال رنگارنگ از 13 رویداد رسمی

کاراته کاهای ایران در سال 98 در 13 رویداد بین المللی شرکت کردند که رقابتهای قهرمانی آسیا، چهار مرحله لیگ دنیای SERIES A و 8 مرحله از Premier League را پشت سر گذاشتند که در مجموع 29 طلا، 12 نقره و 27 برنز در هر دو بخش مردان و زنان کسب کردند. البته کاراته کاها بعضی از این تورنمنت ها مانند کانادا و شیلی را با هزینه شخصی و یاری حامیان اقتصادی شرکت کردند.

از این تعداد 17 طلا، 9 نقره و11 برنز سهم مردان، 12 طلا، 3 نقره و 16 برنز هم سهم بانوان کشورمان است. 33 کاراته کا در مجموع به این 13 رویداد رسمی اعزام شدند که این تعداد مدال توسط 18 نفر کسب شده است. البته که کاتای تیمی زنان با ترکیب رحمانی، نصیری و یزدانی طلای با ارزش کاراته وان استانبول را کسب کردند. تیم کاتای زنان کشورمان نیز در مسابقات قهرمانی آسیا با ترکیب قاضی زاده، تقی پور و نجفی زاده به نشان نقره و تیم مردان هم با ترکیب شهرجردی، فراز مهر و زند به نشان برنز دست پیدا کردند.

پورشیب و عباسعلی بهترین های ایران

به لحاظ انفرادی اگر طلای کومیته تیمی قهرمانی آسیا را در هر دو بخش مردان و زنان محاسبه نکنیم، ذبیح الله پورشیب با چهار مدال طلا و دو نقره بهترین عملکرد را در سال 1398 به نام خود ثبت کرد. عملکرد که شاید در ابتدای سال کسی از او انتظار نداشت، ولی پورشیب سختی های زیادی را تحمل کرد و فاصله خود را به صدر رنکینگ کم و کمتر کرد و با لغو مسابقات مراکش و قهرمانی اروپا، در واقع ویروس کرونا اجازه نداد رقابت سالم او به سرانجام برسد و پفراینده سهمیه المپیک برای او بسته شد.

بعد از کاپیتان پرتلاش تیم ملی، بهمن عسگری با چهار طلا، یک نقره و چهار برنز و سجاد گنج زاده هم با چهار طلا، یک نقره و دو برنز در رتبه دوم و سوم قرار گرفتند و سهمیه المپیک را نیز به نام این دو دوست ثبت شد.

آسیب دیدگی بانوی المپیکی

در تیم بانوان حمیده عباسعلی با 5 طلا و چهار برنز نیز در بخش بانوان عملکرد ستودنی داشت و پیروز شد با رسیدن به رتبه یک رنکینگ 68+ کیلوگرم به سهمیه المپیک دست پیدا کند. حمیده در ملاقات نهایی مسابقات کاراته وان اتریش آسیب دید و بلافاصله راهی هانوفر آلمان شد و پای آسیب دیده را به تیغ جراحی دکتر امینی سپرد و به زودی تمرینات خود را شروع خواهد نمود.

رزیتا علیپور با کسب 2 مدال طلا، یک نقره و یک برنز د، مکان دوم ایستاد و طراوت خاکسار با 2 مدال طلا و 2 مدال برنز و سارا بهمنیار با 2 مدال طلا و یک برنز در این رده بندی سوم و چهارم شدند.

صادقی و فرصت حضور در المپیک

البته نباید از طلای با ارزش فاطمه صادقی در بازی های ساحلی دنیا به سادگی گذشت. دختر 19 ساله کاتای ایران در قطر کاتاهای زیبایی را به نمایش گذاشت و در فینال برابر ساندرا سانچز نفر یک رنکینگ دنیای و یکی از بهترین های دنیا نتیجه را واگذار کرد و نقره گرفت. صادقی در مسابقات مختلف رفته رفته شناخته شد و بهتر امتیاز گرفت، این شانس را دارد که در صورت برگزاری مسابقات انتخابی المپیک، جواز سفر به توکیو را کسب کند.

خروج آشوری اتفاق عظیم سال

در کنار پیروزیت های عظیم کاراته در سال گذشته، محسن آشوری دبیر دیرپای فدراسیون مدت کوتاهی بعد از برگزاریی مجمع فدراسیون و انتخاب سید حسن طباطبایی، تصمیم گرفت از فدراسیون خارج شود. مردی که سال ها در سمت های مختلف از مدیر روابط عمومی گرفته تا دبیر و رئیس سازمان تیم های ملی در کاراته ایران کار نموده بود، جایگاه دبیری را ترک کرد و وحید مؤمنی جای او را گرفت.

حادثه تلخ درگذشت محمدی

پنجشنبه 16 خردادماه انتشار یک خبر جامعه کاراته را به شوک فرو برد. نوید محمدی نوجوان شایسته و با آتیه کاراته در سانحه رانندگی در بولوار کوهسار شیراز جان باخت. محمدی با در اختیار داشتن، مدال طلای المپیک نوجوانان، طلای نوجوانان آسیا، نقره جوانان آسیا، نقره جوانان دنیا، طلای کاپ آزاد دنیای رومانی یکی از سرمایه های کاراته ایران بود که متأسفانه بر اثر یک حادثه به دیار باقی شتافت.

غیبت رده های سنی پایه در مسابقات قاره ای

فدراسیون کاراته پس از تغییر و تحول در روزهای سرانجامی سال 97 و بازگشت سید حسن طباطبایی به این فدراسیون، با مسائل اقتصادی سنگین و برنامه های فشرده پیش رو در جهت کسب سهمیه روبرو بود که در نهایت تیم های نوجوانان و جوانان که مدت ها برای حضور در رقابت های قهرمانی آسیا تمرین نموده بودند از اعزام به این رقابت ها بازماندند. همین مشکل این تیم ها را از مسابقات قهرمانی دنیا محروم کرد تا یکی از معدود سال هایی باشد که رده های سنی به دست فراموشی سپرده می شوند. شنیده ها حاکی از آن است که طباطبایی برای سال جدید با چند قهرمان خوش نام سال های گذشته برای اداره تیم های رده سنی مذاکره نموده که امیدوارم بیش از گذشته به آینده سازان کاراته توجه کند.

andishemag.ir: مجله اندیشه | مجله خبری و تحلیل اندیشه، گردشگری، ورزشی و فناوری

bizbing.ir: مجله بیزبینگ: مجله موفقیت در کارآفرینی و کسب و کار

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 81018

به "سال پرفروغ کاراته ایران با چهار سهمیه المپیک، امید ورزش زنده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال پرفروغ کاراته ایران با چهار سهمیه المپیک، امید ورزش زنده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید