راه اندازی رشته باستان شناسی ایران در دانشگاه چین

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران : در نشستی که با حضور هیات چینی دانشگاه در دفتر رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار گردید؛ علی وحدتی، سرپرست ایرانی هیئت مشترک باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و دانشگاه نانجینگ چین، با ارائه توضیحاتی درباره روابط تاریخی بین ایران و چین گفت: تبادل گونه های گیاهی و جانوری میان ایران و شرق و به ویژه چین از سلسله اشکانی آغاز شد و به مرور تا دوره ساسانی افزایش یافت و در گاهنامه های تاریخی چین به این تبادلات اشاره شده است.

راه اندازی رشته باستان شناسی ایران در دانشگاه چین

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

این باستان شناس موضوع مهاجرت بعضی از ایرانی ها به چین و آنالیز و مطالعه قبور تاریخی ایرانیِ واقع در این کشور را از دیگر موضوعاتی بیان کرد که در دو سه دهه اخیر به شدت مورد توجه دانشمندان چینی قرار گرفته است و اضافه کرد: به همین دلیل، دانشگاه نانجینگ میخواهد، رشته ای به نام باستان شناسی ایران را در این دانشگاه راه اندازی کند.ابراز تمایل چینی ها برای گسترش همکاری با ایران

براساس گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، لیانگرن ژانگ، سرپرست هیئت چینی نیز از تمایل دانشگاه نانجینگ برای ادامه و گسترش همکاری ها در حوزه های آموزش، تحقیق، مرمت و موزه اطلاع داد.

تمایل چینی ها به تبادل اشیای موزه های با ایرانی ها

لی هورن، رییس میراث فرهنگی استان جیانگسو چین نیز از سفر خود به شیراز و بازدید از تخت جمشید اشاره نمود و با بیان این که میراث فرهنگی استان جیانگسو چین علاوه بر باستان شناسی به مرمت، حفاظت از محوطه ها و موزه ها نیز می پردازد، اضافه کرد: این اداره دارای 9 مؤسسه و 218 موزه است که حدود 200 محوطه اصلی تاریخی (در سطح ملی) و 800 محوطه در سطح استانی را تحت نظارت خود دارد این در حالی است که در مجموع 90هزار محوطه تاریخی در استان جیانگسو وجود دارد.

هورن در ادامه در زمینه ادامه و گسترش همکاری ها با همتایان ایرانی خود در سطح دانشگاهی و موزه ای و تبادل پژوهشگر و اشیای موزه ای ابراز تمایل کرد.

پروفسور سون جیانگلین، استاد دانشگاه نانجینگ نیز به قدمت 116 ساله این دانشگاه اشاره نمود و گفت: دانشگاه نانجینگ یکی از قدیمی ترین دانشگاه های چین بوده و رشته باستان شناسی در این دانشگاه یکی از دپارتمان های زیر نظر دانشکده تاریخ است.

شروع همکاری ایران و چین بعد از 2000 سال

سید محمد بهشتی، رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز در سخنانی با ابراز خرسندی از انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه نانجینگ و شروع همکاری های علمی-فرهنگی با دانشگاه های چینی، از گسترش همکاری های آینده استقبال کرد.

وی با اشاره به تعامل ایران در طول تاریخ با سرزمین های دور و نزدیک گفت: این در حالی است که همه این تعاملات لزوما با اشتراکات فرهنگی، علمی و هنری همراه نبوده است.

او در ادامه به تعامل ایران و چین از دوره اشکانیان به وسیله جاده ابریشم اشاره نمود و گفت: ایران و چین در کنار روابط تجاری، روابط علمی، فرهنگی و هنری نیز داشته اند اما این نوع همکاری ها برای مدت های طولانی قطع شده بود که خوشبختانه با انعقاد تفاهم نامه بین پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری ایران و دانشگاه نانجینگ چین پس از 2000 سال دوباره از سر گرفته می گردد.

بهشتی با اشاره به این که ایران با اروپاییان فصل مشترکی چندانی ندارد، گفت: این در حالی است که در غرب چین عناصر مشترک ایرانی-چینی وجود دارد که می توانند موضوعات بسیار خوبی برای ادامه و گسترش همکاری ها باشند.

او با تاکید براین که لزومی ندارد همکاری ها فقط به باستان شناسی محدود گردد، گفت: میتوان روی موضوعاتی مانند مردم شناسی، تاریخ معماری، زبان و گویش و دیگر زمینه های مشترک نیز کار کرد.

90 پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی در ایران

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در سخنانی با اشاره به گسترش همکاری ها در چند رشته به صورت همزمان از جمله حفاظت و مرمت، همکاری های موزه ای، عناصر مشترک میراث فرهنگی ناملموس، از وجود 90 پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی در کشور اطلاع داد.

او در ادامه گفت: در بعضی از این پایگاه ها مانند پایگاه تخت جمشید پروژه های میان رشته ای و چندرشته ای در حال اجرا است، یعنی پروژه هایی که در آن باستان شناسی، دانش سنتی مدیریت آب، مصالح ساختمانی، مرمت، موزه، معرفی میراث فرهنگی و گردشگری مورد مطالعه و آنالیز قرار می گیرد.

وی همچنین به ارتباط و همکاری نزدیک میان ایران و هیئت دائمی چین نزد یونسکو اشاره نمود و گفت: یکی دیگر از موارد همکاری می تواند با مرکز منطقه ای پژوهش در پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس باشد.

منبع: چمدان
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 44466

به "راه اندازی رشته باستان شناسی ایران در دانشگاه چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی رشته باستان شناسی ایران در دانشگاه چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید