علت چرخش سریع تر از حد معمول زمین

به گزارش مجله سرگرمی، به تازگی دو روز از کوتاه ترین شبانه روزهای کامل زمین که کمتر از 24 ساعت به طول انجامیده اند به وسیله دانشمندان ثبت شده است اما اکنون این پرسش مطرح می گردد که چرا زمین سریع تر از حد معمول در حال چرخش است؟

علت چرخش سریع تر از حد معمول زمین

به گزارش ایسنا و به نقل از فیز، دانشمندان آزمایشگاه ملی فیزیک در انگلستان کوتاه ترین شبانه روز را در تاریخ 29 ژوئن(8 تیر) و مورد کوتاه دیگری را در روز 26 ژوئیه(4 مرداد) ثبت کردند.

طبق گفته گاردین، در هر دوی این روزها، زمین چرخش معمول 24 ساعته خود را در کمتر از 24 ساعت کامل کرد. فوربس گزارش داد که در روز 29 ژوئن گردش زمین به دور خودش 1.59 میلی ثانیه کوتاه تر از حد معمول بوده است و این کوتاه ترین روز زمین از دهه 1960 که دانشمندان شروع به استفاده از ساعت های اتمی برای مقدار گیری زمان کردند، برآورد شده است. در روز 26 ژوئیه نیز این مقدار 1.5 میلی ثانیه کمتر از حد معمول بود. وقوع این روزهای کوتاه به علت چرخش سریع تر از حد معمول زمین است.

اما چرا زمین سریع تر می چرخد؟

دانشمندان به طور قطعی جوابی ندارند، اما آنها چند شرح ارائه نموده اند.

نیویورک پست گزارش می دهد که تغییرات در آب و هوا یا سیستم های آب و هوایی، مانند ذوب شدن و یخ زدن یخچال ها یا تغییر در وزش بادها، که تغییر وزن آنها بر روی زمین تأثیر می گذارد می تواند یکی از دلایل وقوع این مسئله باشد.

در مقابل به گفته گاردین، زمین لرزه ها و سایر فعالیت های لرزه ای که جرم را به سمت مرکز زمین حرکت می دهند، مانند یک فرد در حال چرخش که بازوهای خود را به داخل می کشد می تواند بر سرعت گردش زمین اثر بگذارد. طبق گفته فوربز حرکات هسته مذاب زمین که جرم را در سیاره جابجا می نماید می تواند علتی بر این موضوع باشد. ای بی سی نیز گزارش داد که گردش اقیانوس و فشار بر بستر دریا که بر محور زمین اثر می گذارد می تواند یکی از دلایل کوتاه شدن شبانه روز باشد.

بعضی از دانشمندان فکر می نمایند که این می تواند شروع دوره جدیدی از شبانه روزهای کوتاه تر باشد.

اگر زمین با این سرعت فزاینده به چرخش خود ادامه دهد، ممکن است به افزایش یک ثانیه کبیسه منفی بینجامد تا سرعت چرخش زمین به دور خورشید با مقدار گیری ساعت اتمی تنظیم گردد. ثانیه جهش منفی احتمالا مشکلاتی برای سامانه های فناوری اطلاعات به وجود می آورد. با این حال، بروز پیامدهای احتمالی روزهای کوتاه تر هنوز دور از فکر است.

منبع: فرارو
انتشار: 15 مرداد 1401 بروزرسانی: 15 مرداد 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 164381

به "علت چرخش سریع تر از حد معمول زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت چرخش سریع تر از حد معمول زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید