درمان فوری اسهال در بچه ها و بزرگسالان

به گزارش مجله سرگرمی، کسانی که مبتلا به اسهال می شوند، احتمالا اولین سوالی که از خود می پرسند این است که چگونه می توانند به سرعت اسهال خود را متوقف نمایند؟ در این مطلب قصد داریم با روش هایی برای درمان فوری اسهال بیشتر آشنا شویم. با ما همراه باشید.

درمان فوری اسهال در بچه ها و بزرگسالان

خبرنگاران | سرویس سلامت - اسهال نوعی عفونت شایع در دستگاه گوارش است که باعث تکرر زیاد اجابت مزاج شده و با مدفوع غیر طبیعی و آبکی و همچنین درد شکم همراه است. کسانی که مبتلا به اسهال می شوند، احتمالا اولین سوالی که از خود می پرسند این است که چگونه می توانند به سرعت اسهال خود را متوقف نمایند؟

اگر هر کدام از علائم گفته شده در بالا را مشاهده کردید، احتمالا مبتلا به اسهال حاد شده اید. اسهال حاد معمولا یک یا دو هفته طول می کشد. یا ممکن است دچار اسهال مزمن شده باشید که بیش از چندین هفته طول خواهد کشید. هرچند، باید یادآور شد که اسهال حاد می تواند یکی از بهترین مکانیسم های دفاعی بدن در برابر عفونت یا ویروس های زودگذر باشد. اگرچه این شرایط ناراحت نماینده و ناخوشایند است، اما علائم کوتاه مدت اسهال می توانند به دفع سریع مواد مضر از دستگاه گوارش یاری نموده، قبل از آنکه این مواد باعث بروز عوارض و مسائل بیشتری شوند.

از طرف دیگر، علائم اسهال مزمن کمی متفاوت هستند. این علائم، بسته به رژیم غذایی و سبک زندگی فرد مانند شرایط سیستم ایمنی بدن و میزان استرس فرد، متغیر هستند. بر اساس تحقیقات، حدود 3 درصد از افرادی که به کشور های در حال توسعه سفر می نمایند، مبتلا به اسهال مزمن می شوند. اسهال حاد معمولا بدون دارو درمان می گردد. هرچند درمان اسهال مزمن مشکل تر است. اگر این نوع اسهال به درستی درمان نگردد، می تواند باعث کمبود آب و مواد مغذی در بدن گردد. در ادامه به راه کار هایی برای غلبه بر علائم اسهال اشاره می کنیم.

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست موضوعی زیر، به موضوع دلخواه خود در همین صفحه برسید.

1. درمان های متداول برای اسهال

2. درمان های خانگی

3. درمان فوری اسهال در بچه ها

عوامل بروز اسهال

اسهال نوعی واکنش طبیعی به کم آبی، عفونت یا سموم بوده که باید از دستگاه گوارش خارج شوند. یکی از خطرات ناشی از اسهال این است که اگر بیمار باشید، اسهال می تواند باعث کم آبی بیشتر و بدتر شدن حال شما گردد. زیرا در این شرایط، بدن آب و مواد معدنی مانند سدیم را سریع تر از دست می دهد.

شایع ترین علائم اسهال عبارتند از:

 • افزایش اجابت مزاج
 • مدفوع آبکی
 • درد شکم، گرفتگی و گاهی اوقات نفخ معده
 • گاهی تهوع و استفراغ
 • درد شکم و گاهی اوقات کاهش اشتها و یا کاهش وزن
 • افزایش تشنگی
 • بسته به علت اسهال (مانند عفونت یا بیماری)، گاهی علائم تب نیز بروز پیدا می نمایند
 • علائم کم آبی بدن مانند ضعف، عدم تمرکز، ناراحتی معده، سرگیجه و تغییرات فشار خون

بسته به علت بروز اسهال، می توان علائم آن را از بین برد. اسهال می تواند به دلایل مختلف، از جمله کم آبی، بیماری یا مسمومیت غذایی به وجود آید. بچه ها، نوزادان، بزرگسالان و افراد مسن به دلایل مختلف ممکن است دچار اسهال شوند. دلایلی مانند مشکل هضم غذا، سندرم نشت روده، فشار های عاطفی مرتبط با سندرم روده تحریک پذیر، عدم مصرف آب کافی.

عوامل خطرزا در بروز اسهال

عوامل خطرزا در بروز اسهال در بزرگسالان عبارتند از:

 • عفونت باکتریایی. این عفونت می تواند از فرد به فرد و یا از سطوح آلوده به شخص منتقل گردد.
 • آلرژی غذایی، مانند عدم تحمل لاکتوز. کارشناسان معتقدند که عدم تحمل لاکتوز یکی از دلایل شایع برای بروز اسهال در بچه ها و بزرگسالان است.
 • مصرف آب آلوده. که می تواند شامل انگل ها، باکتری ها و غیره باشد.
 • مسمومیت غذایی
 • کم آبی بدن. به علت عدم مصرف آب کافی و یا از دست دادن آب زیاد به علت استفراغ یا بیماری
 • ضعیف بودن معده و شرایطی مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، بیماری التهابی روده (IBD)، یا بیماری های خودایمنی مانند بیماری کرون.
 • پرخوری یا نوشیدن مایعات به سرعت
 • خوردن میوه های کال یا بیش از حد رسیده
 • خوردن بیش از حد غذا های چرب که به درستی هضم نشوند.
 • مصرف بیش از حد کافئین یا الکل، که می تواند منجر به کم آبی و سوء هاضمه گردد.
 • استرس و اضطراب
 • عوارض جانبی بعضی دارو ها به ویژه آنتی اسیدها. کارشناسان معتقدند که مصرف آنتی اسید ها از عوامل شایع در بروز اسهال هستند. این نوع دارو ها حاوی منیزیم بوده که باعث شل شدن و آبکی شدن مدفوع می شوند. اگر از این دارو ها برای کنترل علائم رفلاکس اسید معده استفاده می کنید، بهترین راه این است که سعی کنید علائم اصلی سوء هاضمه را رفع کنید. یا اگر باید از این دارو ها بهره ببرید، سعی کنید آن هایی که حاوی منیزیم نیستند را مصرف کنید.
 • مکمل ها و دارو هایی مانند آنتی بیوتیک ها، کینیدین، لاکتولوز و کلشی سین نیز می توانند باعث اسهال شوند. مصرف بیش از حد ویتامین C و منیزیم نیز باعث بروز اسهال می شوند.

عوامل خطرزا در بروز اسهال در بچه ها و نوزادان عبارتند از:

 • روتاویروس، که یکی از شایع ترین دلایل اسهال در نوزادان و بچه ها زیر 2 سال است.
 • آلرژی غذایی، از جمله حساسیت به شیر (عدم تحمل لاکتوز) و دیگر مواد مانند بادام زمینی، تخم مرغ و غیره.
 • واکنش به شیر بچه یا شیر مادر
 • عدم مصرف مایعات کافی یا مصرف بیش از حد مایعات (مانند آب میوه).
 • عفونت باکتریایی، از جمله لمس سطوح کثیف و اسباب بازی ها.
 • مصرف آنتی بیوتیک ها که می توانند به از بین رفتن باکتری های سالم و در نتیجه تغییر در دستگاه گوارش منجر شوند.

به یاد داشته باشید که برای نوزادان و بچه ها طبیعی است که مدفوع آن ها نرم تر از بزرگسالان باشد. همچنین مدفوع آن ها ممکن است در زمان های مختلف، به رنگ های متفاوت بوده و بیش از یک بار در روز اجابت مزاج داشته باشند. اگر اسهال کودک تان بیش از چند روز طول کشید، بهتر است با پزشک مشورت کنید. به خصوص اگر متوجه علائم کم آبی شدید، مانند رطوبت کم پوشک، خشکی چشم در زمان گریه کردن، خشکی دهان، گودی چشم، بوی بد اسهال، خونریزی مقعد یا وجود خون در مدفوع، یا وجود اسهال شدید در زمان مصرف آنتی بیوتیک. نوزادان مبتلا به اسهال همچنین ممکن است دچار تب شده، بهانه گیر شوند و یا میل به غذا نداشته باشند.

درمان های متداول برای اسهال

معمولا برای درمان اسهال احتیاج به مراجعه به پزشک نیست، به غیر از آنکه علائم اسهال را برای بیش از یک تا دو هفته مشاهده کنید و همچنین مطمئن نباشید که چرا دچار اسهال شده اید. احتمالا پزشک درمان های زیر را به شما توصیه خواهد نمود:

1. دارو های ضد اسهال: این دارو ها می توانند به سرعت علائم اسهال را از بین ببرند و به عنوان روشی برای درمان فوری اسهال مورد استفاده قرار بگیرند، اما این موضوع، لزوما همواره خوب نیست. زیرا اسهال یکی از مکانیزم های طبیعی بدن برای از بین بردن سموم یا میکروب هایی است که وارد دستگاه گوارش شده اند. بنابراین مصرف این نوع دارو ها ممکن است باعث شوند که باکتری های مضر در بدن شما باقی بمانند. به همین دلیل بسیاری از پزشکان توصیه می نمایند که در موارد اسهال حاد، تا جایی که می توانید از دارو استفاده ننموده و کم آبی بدن را به طور طبیعی از بین ببرید.

2. پیروی از رژیم غذایی حذفی: اگر به علائم اسهال مزمن مبتلا شده اید، پزشک به شما توصیه خواهد نمود که با استفاده از رژیم غذایی حذفی، موادی که قادر به هضم آن ها نیستید را شناسایی کنید. بدین منظور و جهت درمان فوری اسهال باید از مصرف بعضی غذا ها مانند محصولات لبنی برای مدتی اجتناب کنید. اگر پس از مدتی دوباره از آن غذاها استفاده کردید و علائم اسهال دوباره عود کردند، بهتر است از مصرف آن ها خودداری کنید.

3. تامین آب بدن و خوردن غذا های سبک و بدون ادویه تا زمانی که بهبود پیدا کنید.

5 درمان خانگی برای اسهال

1. خوردن غذا های تسکین دهنده و غذا هایی که به آسانی قابل هضم هستند

در زمان اسهال، چه غذایی بخوریم؟ در ادامه به معرفی بعضی از غذا ها که به کاهش علائم و درمان فوری اسهال یاری می نمایند اشاره خواهیم کرد.

خوردن غذای سبک - هر چقدر بیشتر غذا مصرف کنید، به اندام های گوارش بیشتر فشار خواهد آمد. در زمان اسهال، احتمالا میل زیادی به غذا نخواهید داشت، بنابراین سعی کنید میزان غذای خود را کم و دفعات آن را بیشتر کنید.

مصرف غذا های ساده که به راحتی قابل هضم هستند - در چند روز اول از غذا هایی مانند غلات، سیب، موز و برنج بهره ببرید. این غذا ها به راحتی قابل هضم بوده و می توانند به تامین فیبر بدن یاری نمایند.

روغن کتان - استفاده از این روغن می تواند مدت زمان اسهال را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: با خواص روغن کتان و طریقه مصرف آن آشنا شویدمیوه ها و سبزیجات -این مواد، آب، فیبر و الکترولیت های مورد احتیاج بدن را فراهم می نمایند. سعی کنید با میوه ها، شربت یااسموتیدرست کنید. برای درمان فوری اسهال از سبزیجات بخارپز بهره ببرید تا هضم آن ها آسان تر گردد. علائم خود را مدام کنترل کنید تا بدتر نشوند. هرچند بعضی از افراد ممکن است نسبت به شکر طبیعی بیش از حد واکنش نشان دهند.

عسل و زنجبیل - بعضی افراد گزارش نموده اند که اضافه کردن مقدار کمی عسل و ریشه زنجبیل به چای گیاهی، به تسکین معده و کاهش سوزش آن یاری نموده است.

از سوی دیگر، از مصرف غذا های زیر در زمان اسهال حاد یا مزمن اجتناب کنید:

لبنیات - هضم لبنیات فرآوری شده مشکل بوده و می توانند باعث بدتر شدن اسهال شوند. با این حال، لبنیات تخمیر شده مانند ماست، منبعی غنی از پروبیوتیک ها بوده که می توانند به عملکرد روده یاری نمایند.

هرگونه غذای آلرژی زا - همان طور که قبلا ذکر شد، اسهال می تواند ناشی از مصرف غذا های آلرژی زا باشد، مانند گلوتن، آجیل، صدف و لبنیات.

چربی ها و روغن های فرآوری شده - مصرف بیش از حد چربی می تواند باعث ناراحتی معده شده و اسهال را بدتر کند. این چربی ها می توانند از موادی مانند محصولات بسته بندی شده با روغن های گیاهی، غذا های فست فود، غذا های پنیری، گوشت فرآوری شده یا غذا های سرخ شده به دست آیند.

شکر و شیرین نماینده های مصنوعی - باکتری ها عاشق شکر هستند. در بسیاری از موارد، شکر باعث کاهش قدرت سیستم ایمنی و عملکرد گوارش می گردد.

کافئین - کافئین می تواند عضلات دستگاه گوارش را تحریک نموده و باعث افزایش حرکات روده و گرفتگی شکم گردد.

نوشیدنی های گازدار

الکل

غذا های حاوی کربوهیدرات های فودمپ (اگر علائم شما را بدتر می نمایند). واکنش افراد نسبت به این غذا ها متفاوت است. غذا هایی مانند گلابی، جو، لوبیا، گندم، ذرت، سویا، سیب زمینی و هر نوع سبوس.

2. تامین آب بدن

یکی دیگر از روش های درمان فوری اسهال خوردن آب کافی است. در واقع نوشیدن آن در از بین بردن علائم اسهال مانند سرگیجه یا ضعف بسیار موثر است. بدین منظور، هر یک ساعت حداقل نیم لیتر مایعات مصرف کنید. بدین منظور می توانید از عصاره استخوان (آب قلم) نیز بهره ببرید. همچنین مصرف دمنوش های گیاهی از جمله زنجبیل، نعناع، شیرین بیان، رازیانه و یا چای انار نیز ممکن است به تسکین معده یاری نمایند.

نوشیدن آب نارگیل (منبعی طبیعی برای الکترولیت ها)، آب سبزیجات تازه یا مکیدن یخمک های میوه ای نیز می توانند به تامین آب بدن یاری نمایند. هرچند به یاد داشته باشید که این مواد ممکن است برای همه افراد مناسب نباشند. همچنین مراقب باشید که مصرف بیش از حد مایعات، موجب بدتر شدن اسهال شما نشوند. اگر ادرار شما به رنگ زرد تیره است، این امر نشان می دهد که بدن شما به آب احتیاج دارد.

3. استراحت کافی

زمانی که مبتلا به اسهال هستید، از انجام ورزش و فعالیت های بدنی شدید اجتناب کنید. بدن شما احتیاج به استراحت دارد. بنابراین، 8 ساعت در شبانه روز بخوابید. همچنین، از استرس و اضطراب دوری کنید.

4. مصرف مکمل

مصرف بعضی از مکمل ها می تواند به بهبود کلی روده و سلامت دستگاه گوارش و همچنین بهبود هضم غذا و تسکین معده و درمان فوری اسهال یاری نمایند.

 • پروبیوتیک ها: پروبیوتیک ها می توانند با عفونت مبارزه نموده و به تشکیل باکتری های سالم در روده یاری نمایند.
 • آنزیم های گوارشی: این آنزیم ها به جذب مواد مغذی یاری می نمایند.
 • پودر گلوتامین: گلوتامین نوعی اسید آمینه بوده که به بهبود دستگاه گوارش یاری می نماید. این ماده به خصوص برای افراد مبتلا به اسهال مزمن مفید است. این ماده همچنین در عصاره استخوان نیز وجود دارد.
 • آب آلوئه ورا: آلوئه وا به بهبود عملکرد دستگاه گوارش یاری می نماید.
 • دانه های کتان و چیا: فیبر موجود در این دانه ها می تواند به سفت شدن مدفوع و کاهش اسهال یاری کند.

5. مصرف اسانس های روغنی

مطالعات نشان داده اند که اسانس روغن نعناع می تواند به کاهش التهاب روده، تسکین دستگاه گوارش و کاهش مدفوع آبکی یاری کند. همچنین روغن نعناع حاوی موادی مانند منتول یا منوتروپین بوده که خاصیتی ضد اسپاسم دارند. این روغن می تواند به درمان گرفتکی و درد شکم یاری کند.

درمان فوری اسهال در نوزادان و بچه ها

معمولا نوزادان بیشتر از برگسالان در معرض کمبود آب بدن هستند که این موضوع می تواند همراه با اسهال روی دهد. علاوه بر این به دلیل اینکه سیستم ایمنی بدن آن ها هنوز قوی نیست، بیشتر در معرض ابتلا به اسهال ناشی از آلرژی یا بیماری قرار می گیرند. تخمین زده شده است که 3 درصد نوزادان نسبت به پروتئین موجود در لبنیات، آلرژی دارند. علائم آلرژی نسبت به پروتئین شیر عبارتند از استفراغ، بروز بثورات و اسهال. استفاده از دارو های ضد اسهال برای نوزدان و بچه ها مناسب نیست. در عوض توصیه می گردد از روش های زیر برای درمان فوری اسهال بچه ها بهره ببرید:

 • به نوزاد، نسبت به گذشته، مایعات بیشتری بدهید. با این حال به یاد داشته باشید که نوشیدنی هایی مانند آب میوه می توانند علائم اسهال را بدتر نمایند؛ بنابراین از آن ها اجتناب کنید.
 • بیشتر متخصصان اطفال در حال حاضر توصیه می نمایند که به نوزادان، مواد حاوی الکترولیت داده گردد، به ویژه سدیم.
 • به بچه ها غذای حاوی پروبیوتیک بدهید. غذا هایی مانند ماست و سبزیجات و مکمل یا قطره های خوراکی حاوی پروبیوتیک. این مواد برای کاهش بسیاری از انواع ناراحتی های گوارشی مفید هستند.
 • اگر کودک دچار سوزش پوست و بثورات پوشک شد، به جای استفاده از صابون و دستمال های مرطوب، از لیف و آب گرم برای شستشوی آن ها بهره ببرید. اجازه دهید بدن آن ها خشک گردد، سپس از پماد یا مرطوب نماینده هایی مانند وازلین یا زینک اکسید بهره ببرید.
 • اسهال باید در عرض 1 تا 3 روز از بین برود. در غیر این صورت با پزشک اطفال تماس بگیرید.

احتیاط های لازم در زمان ابتلا به اسهال

اگر دچار اسهال حاد شدید، بهتر است برای چند روز از درمان های گفته شده بهره ببرید. هرچند اگر نوزاد یا کودک تان بیش از چند روز به طور مرتب دچار اسهال شد باید حتما به پزشک مراجعه کنید. همچنین افراد سالمند و کسانی که کم وزن هستند و یا کسانی که علائم زیر را دارند نیز باید به پزشک مراجعه نمایند:

 • وجود خون یا مخاط در مدفوع
 • کاهش وزن
 • تب

به علائم کم آبی توجه نموده و آب و الکترولیت های بیشتری مصرف کنید. اگر دچار سرگیجه، ضعف یا گیجی شدید، برای جلوگیری از بروز عوارض، با پزشک خود مشورت کنید.

برگرفته از: draxe.com

گروه ساختمانی آبان: مجری بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت میباشد..

منبع: setare.com
انتشار: 31 مرداد 1400 بروزرسانی: 31 مرداد 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 131799

به "درمان فوری اسهال در بچه ها و بزرگسالان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان فوری اسهال در بچه ها و بزرگسالان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید