خبرنگاران میکروپلاستیک ها چگونه بدن انسان را آلوده می نمایند؟

به گزارش مجله سرگرمی، تهران - خبرنگاران - با توجه به اینکه هر انسانی سالانه بیش از 100 هزار ذره پلاستیکی مصرف می نماید، جا دارد که نگران تاثیر این ذرات بر سلامت بدن خود باشیم.

خبرنگاران میکروپلاستیک ها چگونه بدن انسان را آلوده می نمایند؟

به گزارش روز آدینه خبرنگاران از روزنامه دیلی میل، زمانی که به عوارض مخرب آلودگی پلاستیکی می اندیشیم، معمولا تصویر لاک پشت هایی به ذهن ما می رسد که در کیسه های پلاستیکی یک بار مصرف یا انبوهی از بطری های پلاستیکی در محل دفن زباله گیر افتاده اند؛ برای بیشتر ما این موضوع یک مشکل زیست محیطی محسوب می گردد.

اما شواهدی نیز وجود دارد که نشان می دهند زباله های پلاستیکی می توانند یک مشکل سلامتی نیز باشند. مشکل از آنجاست که پلاستیک به ذرات ریز تقسیم می گردد که اصطلاحاً میکروپلاستیک گفته می گردد که طول آن 5 میلی متر (به اندازه یک عدس) یا کمتر است.

این ذرات ریز در همه جا وجود دارد: این عناصر از خراب شدن کیسه ها و بطری های پلاستیکی، ساییدگی و پارگی کف کفش هنگام راه رفتن و از لاستیک های اتومبیل در هنگام رانندگی فراوری می شوند.حتی شستوشوی لباس در ماشین لباس شویی نیز صدها هزار الیاف میکروپلاستیکی (از پارچه هایی مانند نایلون ، اکریلیک و پلی استر) فراوری می نماید.

بعلاوه الکس مک گوران، محقق میکروپلاستیک در رویال هالووی دانشگاه لندن و موزه تاریخ طبیعی می گوید، استفاده از ماسک های صورت نیز میزان مواجهه انسان ها را با ذرات پلاستیکی افزایش می دهد. استفاده از ماسک های یکبار مصرف صورت، موجب پخش شدن فیبرهای میکروپلاستیکی به هوای پیرامون ما می گردد اما احتمالا منفعتی که از پوشیدن آنها به دست می آوریم، بیش از معایب بالقوه استنشاق این میکرو الیاف هاست.

این ذرات ریز در آب، غذا و روی سطوحی که لمس می کنیم نیز وجود دارد. بر اساس مطالعه سال 2018 محققان کالج کینگ لندن تصور می گردد بدن انسان بعضی از میکروپلاستیک هایی را که در درون آن جمع می شوند، پاک می نماید اما تحقیقات جدید نشان می دهد که میکروپلاستیک ها از راه تنفس و یا به وسیله روده نیز به خون و اندام های انسان منتقل می شوند. در تئوری، پلاستیک می تواند باعث التهاب آسیب رسان و یا نشت مواد شیمیایی مضر گردد.

در یکی از تازه ترین مطالعات، محققان ایتالیایی برای اولین بار پیروز به کشف میکروپلاستیک ها در جفت انسان شدند که می تواند بر سلامت و رشد جنین تأثیر گذارد.

این یافته ها که ماه گذشته در ژورنال Environment International منتشر شد، محققان را بر آن داشت که تصور نمایند، زنان در حال تولد نوزادان سایبورگ - یعنی فرزندی هستند که فقط از سلول های انسانی تشکیل نشده است، بلکه آمیزه ای از مواد زیستی و مواد غیرآلی است.

محققان ایتالیایی می گویند با توجه به نقش اساسی جفت در حمایت از رشد جنین و نقش آن به عنوان میانجی میان جنین با محیط خارج، وجود ذرات پلاستیکی بالقوه آسیب رسان نگرانی عمده ایجاد می نماید. به گفته این پژوهشگران از جمله اثرات بالقوه این میکروپلاستیک ها در رشد جنین است.

الکس مک گوران می گوید: پلاستیک های کوچک در همه جا وجود دارد: ما در خصوص ماهی هایی که پلاستیک در بدن آنها وجود دارد آگاه شده ایم و تصور می گردد که بیشتر پلاستیک های کوچک مصرفی انسان به وسیله غذاهای دریایی حاصل می گردد.

وی اضافه کرد: انسان با پلاستیک احاطه شده است. به عنوان مثال؛ در خانه ممکن است بر روی یک فرش مصنوعی راه برویم، پرده هایی را که از جنس پلی استر هستند باز و بسته کنیم و روی جایگاه بشینیم که یک الیاف کوسن آن پلاستیکی است - تمام این فعالیت ها باعث پراکنده شدن الیاف پلاستیکی به هوا شده و در نتیجه باعث می گردد که ما این ذرات را استنشاق کنیم.

یک مطالعه در سال 2018 که توسط محققان دانشگاه های هریوت وات و پلیموث انجام شد، نشان داد که یک فرد انگلیسی به طور متوسط سالانه 68 هزار و 415 قطعه میکروپلاستیک را از گرد و غبار می بلعد.

همچنین به نوشته مجله Environmental Science & Technology در سال 2019، 52 هزار قطعه دیگر از این ذرات پلاستیکی سالانه توسط رژیم غذایی به بدن انسان راه می یابند.

اما عواقب تجمع این ذرات پلاستیکی در بدن ما چیست؟

محققان مرکز پزشکی دانشگاه اوترخت در مطالعه ای که در سال 2019 انجام شد، نحوه برخورد سلول های ایمنی انسان را با میکروپلاستیک ها آنالیز کردند. آنها سلول ها را با میکروپلاستیک در یک ظرف پتری قرار دادند و متوجه شدند که سلول های ایمنی بدن ما در نتیجه فرو بردن ذرات پلاستیک می میرند.

این مرگ سلولی می تواند با بروز التهاب بالقوه مضر مرتبط باشد. در همین حال ، این نگرانی وجود دارد که بعضی از میکروپلاستیک ها به اندازه کافی کوچک هستند و می توانند وارد جریان خون و اندام های ما شوند.

محققان در سال 2018 در جریان مطالعه ای نمونه مدفوع هشت نفر را از اروپا، ژاپن و روسیه تجزیه و تحلیل کردند و متوجه شدند که پلاستیک ها از جمله پلی پروپیلن (که معمولاً در لباس و بسته بندی مواد غذایی استفاده می گردد) و پلی اتیلن ترفتالات (پلی استر مورد استفاده در لباس و بسته بندی مواد غذایی) در نمونه های مدفوع آنها وجود دارد که این موضوع نشان می دهد میکروپلاستیک ها می تواند از دستگاه گوارش انسان عبور کند.

محققان می گویند: پلاستیک در روده می تواند بر واکنش سیستم ایمنی دستگاه گوارش تأثیر بگذارد یا به انتقال مواد شیمیایی و عوامل بیماری زا یاری کند. آنها اضافه کردند این موضوع ممکن است برای بیماران مبتلا به بیماری های دستگاه گوارش پیامدهایی داشته باشد.

در مطالعه دیگری که در سال 2018 بر روی حیوانات انجام و در مجله Environment Science & Technology، منتشر شد، ریچارد تامپسون، زیست شناس دریایی از دانشگاه پلیموث ، که برای اولین بار اصطلاح میکرو پلاستیک را در سال 2004 ابداع کرد، نشان داد که قطعات پلاستیکی از روده به سیستم گردش خون منتقل می گردد.

وی گفت: در حالی که در گوش ماهی نشان داده ایم که قطعات کوچک پلاستیک می توانند از روده به سیستم گردش خون منتقل شوند، احتمالاً این موضوع در خصوص انسان نیز رخ دهد.

در مطالعه اخیر محققان ایتالیایی، 12 قطعه پلاستیک در چهار جفت کشف شد. سه قطعه از این مواد پلاستیکی به عنوان پلی پروپیلن شناخته شده اند، در حالی که به نظر می رسد قطعات دیگر ذرات پلاستیکی حاصل از پوشش های ساخته شده توسط بشر، رنگ ها، چسب ها، گچ ها و مواد آرایشی باشند. این زنان بارداری سالمی داشتند اما محققان خاطر نشان کردند که با توجه به نقش حیاتی جفت ، وجود ذرات پلاستیک در آن بسیار نگران نماینده است.

این اولین بار نیست که کارشناسان انگلیسی بر سر تأثیر میکروپلاستیک نگرانی می نمایند. در گزارش سال 2019 انجمن سلطنتی لندن برای پیشرفت دانش طبیعی مطالعات دهه گذشته مورد تجزیه و تحلیل نهاده شد و سه روش احتمالی را که میکروپلاستیک می توانند بر سلامت حیوانات و در نتیجه انسان ها تأثیر بگذارند، معین کرد.

اولین آسیب این ذرات در روده است. نگرانی هایی وجود دارد که میکروپلاستیک ها می توانند میکروبیوم، جامعه میکروب ها را که به انسان در هضم غذا و تنظیم سیستم ایمنی بدن یاری می نمایند، مختل نمایند. میکروپلاستیک همچنین می تواند به سلول های روده آسیب برساند و احتمالاً خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند.

دومین آسیب، ناشی از مواد شیمیایی است که برای ساخت پلاستیک استفاده می گردد. به عنوان مثال، بیس فنول A که در لایه های پلاستیکی قوطی های حلبی وجود دارد، می تواند با هورمون ها تداخل ایجاد نمایند و با ابتلا به بیماری های از جمله کاهش قدرت باروری، مسائل رشد مغز و استخوان و سرطان ارتباط داشته باشند.

و پایان، محققان انجمن سلطنتی انگلیس نگرانی هایی را مطرح کردند مبنی بر اینکه میکروپلاستیک ها احتمالا مواد شیمیایی سمی دیگری را نیز به بدن حمل می نمایند.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

namasho.ir: نماشو: طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: ایرنا
انتشار: 3 آذر 1400 بروزرسانی: 3 آذر 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 137632

به "خبرنگاران میکروپلاستیک ها چگونه بدن انسان را آلوده می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران میکروپلاستیک ها چگونه بدن انسان را آلوده می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید