حقایقی عجیب در خصوص سرخ پوستان و بومیان قاره آمریکا ، بخش اول

به گزارش مجله سرگرمی، سرخ پوستان یا بومیان آمریکا

بومیان آمریکایی که به عنوان سرخ پوستان نیز شناخته می شوند، افرادی هستند که در سراسر قاره آمریکا به جز هاوایی قبل از کشف این سرزمین زندگی می نموده اند. بیش از 500 قبیله از این بومیان شناخته شده که بیش از نیمی از آن ها با هندی ها مرتبط می باشند. اصطلاح هندی های آمریکایی شامل بعضی از بومیان آلاسکا می باشند در حالی که بومیان آمریکایی به سرخ پوستان و تمام قومیت های از این دست گفته می گردد. منطقه هاوایی جزء یومیان آمریکا به شما نرفته و در سرشماری اقلیت های اقیانوس آرام قرار می گیرند. با خبرنگاران همراه شوید تا مطالب جالب توجهی را در خصوص این بومیان بدانیم.

حقایقی عجیب در خصوص سرخ پوستان و بومیان قاره آمریکا ، بخش اول

سرخ پوستان به کدام افراد گفته می شده؟

 1. اصطلاح بومیان آمریکایی به طور معمول به بومی های هاوایی یا بومیان آلاسکا اشاره نمی کند.
 2. برای اکثر مردم بومی در ایالات متحده از اصطلاح هندی آمریکایی استفاده شده، در حالی که اکثر مردم بومی کانادا را بومیان اولیه می گویند. بومیان آمریکا یا سرخ پوستان کلمه ای است که برای این افراد در هر دو کشور استفاده می گردد.
 3. ایشی که از 1860 تا 1916 زندگی می کرده است به عنوان آخرین وحشی هندی شناخته می گردد. او بیشتر زندگی خود را در خارج از فرهنگ مدرن زندگی کرد. یاهی از گروه یانا در اواخر دهه 1800 به دلیل طوفان طلای کالیفرنیا منقرض شدند. او پس از مرگ خانواده اش در بیابان زندگی می کرد و در سال 1911 مجبور شد از بیابان به شهر اوروویل (Oroville) برود. بعدها او در این شهر مورد مطالعه انسان شناسان نهاده شد.
 4. درخت سکویا به افتخار رهبر چروکی نامیده شده زیرا به مردم بومی یاری می کرد تا بتواند الفبا را توسعه دهد.
 5. اصطلاح هندی های آمریکا زمانی به وجود آمد که کریستف کلمب فکر می کرد در هندوستان پیاده شده است. او مردم بومی را هندی نامید.

سرخ پوستان و نقش فرهنگ و زبان آن ها

 1. بومیان آمریکا و بومیان اولیه افرادی بودند که به زبان آلگونکویین (Algonquian) صحبت کرده و اولین کسانی بودند که با مهاجران انگلیسی ملاقات کردند. بنابراین بسیاری از کلمات انگلیسی به این زبان وارد شده است.
 2. نیمی از نام های ایالات متحده مانند آریزونا، کنتاکی، میسوری و … از کلمات آمریندین (Amerindian) گرفته شده است.
 3. بسیاری از واژه های بومی آمریکایی مانند چیلی، شکلات، گوجه فرنگی، سیب زمینی و … وارد زبان انگلیسی شده است.
 4. کلیسای مسیحی بر این باور است که بومیان آمریکا از خاورمیانه خارج شده و آن ها از قوم یهود بوده اند. بومیان آمریکایی در کتاب خود به نام مورمون (Mormon) به عنوان لامیناتس (Laminates) خوانده شده اند.
 5. قانون شهروندی اسنایدر در سال 1924 شهروندی کامل ایالات متحده را به بومیان آمریکا اختصاص داد. این قانون به دلیل اینکه هزاران بومی آمریکایی در جنگ جهانی اول خدمت کرده بودند اعمال شد.

تاریخچه سرخ پوستان و بومیان آمریکایی

 1. بومیان آمریکایی در حدود 12 هزار سال پیش از میلاد در قاره آمریکا زندگی می کرده اند. آن ها تنها یک ملت نبوده و دارای فرهنگ و زبانی غنی بوده اند. بعضی از مورخان معتقد اند که مردم در بیش از 30 هزار سال پیش در آمریکای جنوبی زندگی می کرده اند.
 2. در اوایل دهه 1600 پنج قبیله که سابقا با یکدیگر دشمن بودند کنفدراسیونی به نام ایروکی را تشکیل دادند. این یک شورا بود که برای کسانی که آن ها را انتخاب کرده بودند تصمیم می گرفتند. با این حال زنان حق داشتند تا هر عضو این شورا را بازخواست نمایند.
 3. بنجامین فرانکلین فکر کرد که می تواند یک دولت را با ایده کنفدراسیون ایروکی تاسیس کرده تا توسط مستعمرات انگلیس استفاده گردد. عقابی که در سپر ایالات متحده وجود دارد همان عقابی است که به عنوان نماد ایروکی مورد استفاده نهاده شده بوده است.
 4. قبایل چوکتو، چروکی، کریک، چیکاسو و سمینول، به دلیل حضور زودرس مهاجران سفیدپوست قبیله های پنج ملک شناخته می گردد. آن ها به دلیل شباهت های فرهنگی خود با اروپایی ها مانند روستاها و مزارع برنامه ریزی شده متمدن تر شده و بعضی از آن ها به اندازه ای ثروتمند بوده که حتی می توانستند برده داشته باشند.

قبایل سرخ پوستان و بومیان آمریکا

 1. یوتا بعدها به یوتس تغییر نام داد، افرادی که در دشت ها و نزدیک آبگیرها زندگی می کرده اند. اوکلاهما نیز از چوکتو اوکلاهما گرفته شده که به معنی مردم قرمز است.
 2. در ایالات متحده و کانادا دولت ها کوشش کردند تا فرهنگ ها و هویت بومیان آمریکا را از روش های نظامی و سازمان های مدارس شبانه روزی از بین ببرند.
 3. مردم نزپرسه (Nez Perce) به لوییس و کلارک یاری کردند تا بتوانند منطقه شمال غربی را کشف نمایند. آن ها قایق ساخته و نقشه های رودخانه ها را جم آوری کرده تا بتوانند برای رسیدن به اقیانوس آرام یاری نمایند.
 4. ساکاگاوه (Sacagawea) یک زن از لمهی شوشون (Lemhi Shoshone) بود که به عنوان مترجم و راهنما در سفر به لوییس و کلارک یاری می کرد.او بین سال های 1804 تا 1806 هزاران مایل را از داکوتای شمالی تا اقیانوس آرام طی کردند.
 5. بعضی از قبایل داربست هایی را بر روی درختان ساخته تا بتوانند مرده های خود را برای محافظت از حیوانات وحشی روی آن ها قرار دهند تا زمانی که تجزیه شوند. مردم هورون بدن مردگان خود را درون یک تابوت قرار داده و تا 12 سال بعد و زمانی که بخواهند استخوان های آن را دفن نمایند، آن را در بالای یک چوب بست می گذاشتند.

نحوه زندگی بومیان آمریکایی

 1. بومیان آمریکایی از تیغ جوجه تیغی به عنوان برس مو استفاده می کرده اند. گاهی اوقات یک چوب به شکلی درست برس داده شده و ساییده می گردد تا به صضورت مسواک مورد استفاده قرار گیرد.
 2. ایروکی ها ذرت، لوبیا و کدو حلوایی را به عنوان سه خواهر نامگذاری کرده بودند. این ها به عنوان منبع غذایی بسیار مهمی شناخته می شده اند.
 3. قبیله موهاکس یکی از قبایل ایروکی می باشد که مردم آن ها دوست داشتند یک طرف سر خود را کاملا تراشیده و طرف دیگر را با رنگ های روشن رنگ آمیزی نمایند.
 4. یک فرد قدرتمند می توانسته از سر تا پای خود را با پر عقاب بپوشاند. این کار را تنها یک جنگجو می توانسته انجام دهد که شجاعت خود را در نبرد ثابت کرده باشد. پرهای عقاب که استفاده می شده است برای این افراد پر از قدرت معنوی بوده است.
 5. زنان باردار ایروکی از خوردن لاک پشت منع می شدند تا بچه هایشان شبیه به لاک پشت نگردد. در جوامع ناواهو زنان باردار موهای بافته شده و حیواناتی مانند اسب را آزاد می کرده تا تولدی ایمن را برای نوزادشان ایجاد نمایند.

افتخارات و مراسم خاص سرخ پوستان

 1. هنگامی که یک مرد اولین بوفالو خود را می کشد، خوشمزه ترین بخش آن یعنی زبانش را می دادند. با این حال انتظار می رود که او این درخواست را رد کرده و آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارد.
 2. ایروکی ها یک جشن زمستانه داشتند. آن ها یک گروه کوچک از نوجوانان بوده که در اطراف روستا به آواز و پایکوبی می پرداختند و توسط یک زن مسن تر راهنمایی می شدند. آن ها در جلوی خانه ها ایستاده و منتظر هدایایی بودند که برای آن ها آورده خواهند شد.
 3. احتمالا دردناک ترین مراسم بومیان آمریکا پایکوبی خورشید بوده که توسط مردم پلانز انجام می شده است. این جشن شامل پایکوبینده هایی بود که میله های تیز را در قفسه سینه خود فرو برده و خود را با طناب به درخت چوب پنبه آویزان می کرده اند. در عوض دردشان آن ها امیدوار بودند تا تعداد بوفالو ها افزایش یابند.
 4. بومیان آمریکایی در شمال غربی مانند هایداها (Haida) توتم های (totem) چوبی را ساخته که 40 فوت ارتفاع داشته و در خارج از خانه های خود برای نشان دادن وضعیت خانواده خود نشان می دادند. این ساختار چوبی معمولا حیوانات یا پرندگانی که مخصوص خانواده بودند را نشان می دادند. چوب توتم همچنین به عنوان یادبودی برای اجداد خانواده ساخته شده است. مسیحیان به اشتباه فکر کردند که چوب های توتم مجسمه ای از خدایان بوده است.
 1. نقاشی های شن و ماسه، دانه هایی از شن و ماسه های رنگی بوده که به صورت اشکال پیچیده ای طراحی شده و اشکال هندسی مختلفی را ایجاد می کرده است. معروفترین این نقاشی های شن و ماسه ای متعلق به بومیان جنوب غربی مانند ناواهو می باشد. آن ها این نقاشی ها را معنوی در نظر گرفته و می گویند می بایست با زندگی با احترام رفتار نمود.
 2. جنگجویان قبیله پلینز تصور می کردند که لمس کردن دشمن در زمان یک حمله بدون اینکه در هنگام برگشت با آن ها برخوردی داشته باشید می تواند یک افتخار بزرگ محسوب گردد. این به معنای یک برهم زدن ساختاری بود که موجب می شد بیشتر در معرض آسیب دشمن و از دست دادن اسب های خود قرار گیرند.

منبع: www.factretriever.com

cruisero.ir: کشتی کروز: سفری لوکس و در عین حال مقرون به صرفه به اقیانوس ها

ecods.ir: کد الکترونیک: مجله فناوری و گجت های هوشمند

منبع: الی گشت
انتشار: 23 فروردین 1401 بروزرسانی: 23 فروردین 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 36271

به "حقایقی عجیب در خصوص سرخ پوستان و بومیان قاره آمریکا ، بخش اول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایقی عجیب در خصوص سرخ پوستان و بومیان قاره آمریکا ، بخش اول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید