جزئیات پروژه تحولات جدید در تخت جمشید، شروع فاز دوم توسعه غار قوری قلعه

به گزارش مجله سرگرمی، مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری ایران گفت: توسعه مناطق طبیعی باید با توجه به الزامات زیست محیطی و طبیعی و در نظر دریافت شرایط خاص آن ها صورت بگیرد و درنهایت به مقاصد گردشگری طبیعی تبدیل شوند و در خدمت انسان باشند.

جزئیات پروژه تحولات جدید در تخت جمشید، شروع فاز دوم توسعه غار قوری قلعه

به گزارش خبرنگاران، بخش دوم و پایانی مصاحبه علی جیرفتی مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری ایران با سایت چمدان منتشر شد. متن این گفت وگو به توضیح زیر است:

بحث حیاط خلوت شدن تنها مربوط به مرکز نیست گاهی در شرکت های استانی هم بیم این مساله وجود دارد و اینکه مقامات محلی در آنجا اعمال قدرت نمایند.

واقعاً این گونه نیست که مقامات محلی بخواهند در امور شرکت های استانی دخالت داشته باشند، شاید از جنبه یاری به یک مسئله بخواهند وارد شوند. البته شرکت های استانی مستقل هستند و شخصیت حقوقی مستقل دارند و مدیرعامل و هیئت مدیره آن ها پاسخگو هستند. ما فعالیت شرکت های استانی را که عملکرد و سودآوری مناسبی نداشتند، متوقف نموده ایم و به هیئت مدیره، اداره دارایی و اداره ثبت ابلاغ شده که این شرکت ها تا اطلاع ثانوی فعالیتی ندارند.

در شرکت های استانی که فعالیت و پتانسیل سودآوری خوبی داشتند نیز کوشش نموده ایم که چابک سازی انجام گردد و هیئت مدیره ها کوچک شوند. همچنین قرار بر این است که هر شرکت متناسب با ظرفیت های استان خودش فعال گردد برای نمونه شرکت توسعه گردشگری فارس در زمینه توریسم سلامت فعال شده است البته این فعالیت با نگاه تصدی گری نیست بلکه با نگاه توسعه ای است.

بنابراین در حال حاضر تنها شرکت های فعال و سودآور که امکان توسعه فضای کسب وکار در گردشگری را دارند مشغول به فعالیت هستند. بنابراین در مورد مقامات محلی نیز نمی توان گفت که دخالت می نمایند، گاهی ما از آن ها یاری می خواهیم که نماینده ای در هیئت مدیره داشته باشند تا حل مسائل و پیشبرد امور شرکت به وسیله آنها تسریع گردد.

به طور مشخص در مورد غار قوری قلعه کرمانشاه به نظر می آید که مسائلی وجود دارد و برای انتخاب سرمایه گذار و پیشبرد برنامه توسعه غار اختلاف نظرهایی به وجود آمده است.

قوری قلعه یکی از سرمایه گذاری های خوب شرکت توسعه گردشگری کرمانشاه است به طوری که بقیه شرکت ها را نیز تشویق می کنیم که به سمت این نوع از سرمایه گذاری بروند. قوری قلعه یک مکان بکر و طبیعی بود که به خاطر عدم توسعه از آن بهره برداری نمی شد و درآمدی برای کشور نداشت.

البته اینکه می گویید شاید به خاطر این است که دستگاه های زیادی همانند منابع طبیعی، زمین شهری، میراث فرهنگی، محیط زیست و… در آن درگیر هستند و به همین خاطر هماهنگی با آن ها سخت است، ولی مشکل خاصی وجود ندارد و صرفاً باید هماهنگی لازم با دستگاه های ذی ربط صورت بگیرد. برای اینکه بتوانیم هم الزامات میراث فرهنگی، منابع طبیعی، محیط زیست و… را رعایت کنیم و هم الزامات منطقه نمونه گردشگری و منابع آب و… ممکن است اختلاف سلیقه هایی وجود داشته باشد. اما در مجموع قوری قلعه یکی از پروژه های موفق است و به نسبت سرمایه گذاری که نموده بازگشت سرمایه خوبی داشته است، فاز دوم توسعه این مجموعه نیز در دستور کار قرار گرفته است و به زودی شروع می گردد.

مطالعات کامل و دریافت تأییدیه های لازم نیز صورت گرفته و اکنون در کمیته طبیعت گردی سازمان میراث فرهنگی نیز مطرح است و اگر آنجا به تصویب برسد، غار قوری قلعه جزو مناطق نمونه طبیعت گردی نیز قرار می گیرد.

غار قوری قلعه از جمله مناطق و میراث مهم بکر و در معرض آسیب طبیعی است، آیا واقعاً ضروری است که برای توسعه گردشگری در این منطقه باز هم شروع به توسعه آن و باز کردن راه در آن برای جذب گردشگر بیشتر باشیم؟

این که بگوییم در مناطق بکر طبیعی هیچ گونه توسعه ای نباید صورت بگیرد، قبول ندارم. توسعه این مناطق باید با توجه به الزامات زیست محیطی و طبیعی و در نظر دریافت شرایط خاص آن ها صورت بگیرد و در نهایت به مقاصد گردشگری طبیعی تبدیل شوند و در خدمت انسان باشند؛ اما اینکه می گویید به آن ها آسیب نزنیم بله این درست است. ما در مورد غار قوری قلعه گزارش منفی از محیط زیست و منابع طبیعی نداشته ایم و نمایندگانشان به طور مداوم آنجا مستقر هستند و بر عملکرد ما نظارت دارند. حتی منابع آب هم که مالکیت دارد درخصوص واگذاری این مجموعه برای بهره برداری مناسب اعلام آمادگی نموده است.

بنابراین اگر خطر آسیب وجود داشت، اول این مراجع عنوان می کردند. اینکه می گویید به منطقه بکر دست زدید، بله ما به این منطقه دست زدیم در غیر این صورت کسی داخل آن نمی رفت. ما آن را مطابق با ضوابط زیست محیطی و طبیعی تغییر دادیم و قابل استفاده کردیم. اما اگر مسئله ای در زمینه زیست محیطی باشد حتماً باید آن را رعایت کنیم اما این گونه نیست که بگوییم ما توسعه نمی دهیم و دست به مناطق بکر نمی زنیم.

ما گاهی کارها را برعکس انجام می دهیم از هتل که باید درآمد کسب کنیم نمی توانیم درآمدی داشته باشیم و از یک جاذبه طبیعی که باید برای حفظش هزینه کنیم می خواهیم فقط پول دربیاوریم.

من می گویم هم باید از هتل درآمد داشته باشیم، هم از جاذبه های طبیعی و آثار میراثی و درآمد حاصله را نیز خرج خود آن اثر کنیم، در هیچ جای دنیا اثر ثبت شده ای را نمی بینیم که از آن درآمد کسب ننمایند.

کسب درآمد از جاذبه تاریخی و طبیعی در دنیا به وسیله فروش 2000 تومانی برای ورود به اثر نیست، درآمد این گونه است که به خاطر دیدن یک اثر گردشگر از همه جای دنیا می آید و برای دریافت هتل، حمل ونقل، خرید غذا و سوغاتی… هزینه می نماید بنابراین حفظ اثر مهم است.

من با شما موافقم اما بالاخره بلیت فروشی هم بخشی از درآمد است، البته عمده درآمد از فعالیت های پیرامون اثر باید باشد. میدان نقش دنیا بهترین نمونه در این مورد است ما در چند لایه مختلف از این اثر کسب وکارهای مختلف داریم همانند بازارهای صنایع دستی که دارای رونق اقتصادی است و همه این درآمدها دوباره هزینه نگهداری میدان نقش دنیا می گردد. در شرایطی که میدان نقش دنیا یکی از بهترین آثار ثبت شده تاریخی است که کسب درآمد و رونق اقتصادی تا چندین لایه در اطراف آن صورت می گیرد شاید تخت جمشید چندین برابر ظرفیت بیشتری نسبت به میدان نقش دنیا داشته باشد اما در اطراف آن نه هتلی وجود دارد، نه فروشگاهی و نه فضایی برای گردشگریِ تفریحی؛ درحالی که می توانیم بدون اینکه آسیبی به اثر وارد گردد این کار را انجام دهیم، مگر در میدان نقش دنیا اثر تخریب شده است؟

البته بخشی از بازارهای صنایع دستی که در نقش دنیا به آن اشاره می کنید خود جزئی از اثر ثبتی است و از سال های دور در این عرصه به وجود آمده آست و خود جنبه تاریخی دارد. در واقع برخی کسب و کارها با ذات خود اثر با توجه به کاربری و محل قرار دریافت و تارخ آن همخوانی دارد

ما از حاشیه آثار باید درآمد داشته باشیم و این درآمد را برای خود اثر خرج کنیم، باید زون های اقتصادی ایجاد کنیم و توسعه در این زون ها باید رعایت اصول زیست محیطی و میراث فرهنگی صورت بگیرد. روبه روی تخت جمشید دو هتل بزرگ مخروبه وجود دارد که کسی برای آن کاری ننموده است یکی از آن ها هفت هکتار وسعت دارد که می توان این هتل ها را دوباره به بهره برداری رساند.

شرکت توسعه گردشگری در استان ها چقدر می تواند با اقتدار عمل کند و چقدر مقامات محلی می توانند اعمال قدرت می نمایند؟

در این مدت خیلی با مقامات محلی به مشکل برخورد ننموده ایم، گاهی اختلاف نظرهایی بوده اما حل شده است، در برخی استان ها هم چندان از نزدیک با مقامات آشنایی ندارم اما در برخی استان ها برعکس است و مقامات محلی بسیار همراه هستند.

اگر در پروژه ای از ابتدا با نبود حمایت کافی از سوی مقامات روبه رو شدیم، اصلاً کار را شروع نکردیم. با توجه به اینکه توسعه گردشگری در این دولت یکی از محورهای توسعه استان ها شده، برای خود مقامات محلی نیز مهم است که استانشان در این زمینه فعال باشد؛ اما به هرحال برخی استانداران و مقامات محلی در این زمینه بازترند و برخی سخت گیرانه تر عمل می نمایند، اما همه به توسعه گردشگری علاقه مندند.

چقدر برای توسعه پایدار در گردشگری اهمیت قائلید؟

موضوع توسعه گردشگری به شدت فرابخشی است؛ حتی سازمان میراث فرهنگی نیز به عنوان متولی گردشگری به تنهایی و بدون همکاری سایر بخش ها و دستگاه ها امکان توسعه پایدار در حوزه گردشگری را نخواهد داشت. مسائل اقتصادی، مسائل سیاسی، بخش خصوصی، حمل ونقل و بسیار بخش ها و مسائل دیگر در گردشگری دخیل هستند، بنابراین در توسعه پایدار گردشگری نیز همه این دستگاه ها باید دخیل باشند. تا اهمیت گردشگری برای همه دستگاه ها روشن نگردد و حمایت ننمایند نمی توانیم در این مورد صحبت کنیم و زمانی اهمیت گردشگری مشخص می گردد که گردشگری در آمار و اعداد اقتصادی کشور جایی پیدا کند، یعنی بتوانیم بگوییم X درصد از GDP کشور ما از محل گردشگری است و اگر این مقدار محقق نگردد چه چالش هایی به وجود می آید. همان طور که اکنون می گوییم درآمد نفت برای کشور حیاتی است. باید در آمارهای اقتصادی حرفی برای گردشگری داشته باشیم تا اهمیت توسعه پایدار آن مشخص گردد.

توسعه پایدار در استراتژی های شما چه جایگاهی دارد؟

استراتژی هویتی شرکت توسعه گردشگری همین است و اصلاً به همین خاطر ایجاد شده که بتواند الگوسازی برای گردشگری داشته باشد، من اعتقاد دارم در تمام حوزه ها باید توسعه پایدار مدنظر باشد.

بلیت فروشی هم بخشی از درآمد است، البته عمده درآمد از فعالیت های پیرامون اثر باید باشد، در شرایطی که میدان نقش دنیا یکی از بهترین آثار ثبت شده تاریخی است که کسب درآمد و رونق اقتصادی تا چندین لایه در اطراف آن صورت می گیرد شاید تخت جمشید چندین برابر ظرفیت بیشتری نسبت به میدان نقش دنیا داشته باشد اما در اطراف آن نه هتلی وجود دارد، نه فروشگاهی و نه فضایی برای گردشگریِ تفریحی

شرکت توسعه گردشگری قرار است در پروژه نورپردازی تخت جمشید هم مشارکت کند؟

اسم پروژه نورپردازی است، اما برنامه ها تنها به نورپردازی این سایت باستانی ختم نمی گردد، حدود 25 درصد پروژه نورپردازی و باقی توسعه یکپارچه این سایت دنیای است، البته هر شرکتی اجازه کار در این سایت دنیای را ندارد چراکه هر شرکتی نمی تواند ملاحظات میراث فرهنگی را رعایت کند و سازمان میراث فرهنگی هم نمی تواند به هر شرکتی اجازه کار در این محوطه را بدهد.

این پروژه قبل از آمدن من به شرکت هم مطرح بود، ما به عنوان بازوی اجرایی و توسعه ای سازمان میراث فرهنگی این آمادگی را داریم که شرکت های واجد صلاحیت کار در سایت های دنیای را شناسایی کنیم و با آن ها قرارداد ببندیم تا با استانداردهای میراث فرهنگی آن را توسعه بدهند، کاری که همه دنیا در سایت هایشان انجام می دهند بنابراین با یکی از شرکت های مورد تأیید یونسکو برای این کار، قرارداد بسته ایم.

فاز اول پروژه پاک سازی سایت با استانداردهای یونسکو است تا ضایعات بصری و ساختاری حذف گردد. فاز دوم سناریو بازدید از تخت جمشید است، اینکه گردشگر از کجا وارد گردد و مسیر او به کجا ختم گردد و داستان تخت جمشید در کدام قسمت روایت گردد، در این روایت داستان ممکن از صوت و نور هم استفاده گردد. برای برنامه های شب تخت جمشید نیز برنامه ریزی خواهیم کرد، همچنین تعریف حلقه گردشگری شیراز و مسئله حمل ونقل گردشگر به تخت جمشید هم حل خواهد شد و همه این اقدامات با نظارت و تأیید سازمان میراث فرهنگی خواهد بود. مشخص مکان تجمع بازدیدنمایندگان، پخش فیلم تخت جمشید، ایجاد گیفت شاپ تخت جمشید و ویدئومپینگ و تکنولوژی لیزرشو و… از دیگر فازهای انجام این پروژه است. در ویدئومپینگ بخش های تخریب شده این سایت با نور بازسازی می گردد. به طور کلی مدیریت این کار برای بخش خصوصی به تنهایی امکان پذیر نبود، البته بخش تأمین مالی پروژه نیز خارجی است و ما به نمایندگی از سازمان میراث فرهنگی که یک دستگاه دولتی است، این قرارداد را منعقد کردیم و به عنوان بازوی اجرایی این سازمان بودیم.

برنامه شرکت توسعه گردشگری برای توریسم سلامت چیست؟

ما به صورت جدی سامان دهی توریسم سلامت را پیگیری می کنیم، در فاز اول شرکت توسعه گردشگری فارس مأمور پیگیری توریسم سلامت شد، چراکه این استان بیشترین توریست سلامت را دارد، هدف اصلی شرکت از پیگیری این پروژه سامان دهی موضوع توریسم سلامت در کشور است که البته برای ما درآمد هم دارد. ما در ابتدا کار را با توریست های عمانی شروع کردیم، توریستی که از عمان می آید در شیراز تحویل مترجم مورد تأیید سازمان میراث فرهنگی می گردد و سیم کارت خود را تحویل می گیرد. در این پروژه توریست به بیمارستان مورد تأیید با تعرفه های مشخص شده میان ما و وزارت بهداشت معرفی و در آنجا پذیرش می گردد و ما دیگر در درمان او دخالتی نخواهیم داشت، همچنین ما برای انجام این سامان دهی با آژانس های مسافرتی، پلیس گذرنامه، هتل و… نیز توافقنامه امضا کردیم. در این پروژه ما به توریست ها بسته گردشگری و تور با آژانس های طرف قرارداد نیز ارائه می کنیم.

به طورکلی در این پروژه ارائه خدمات توسط بخش خصوصی صورت می گیرد و عمده منافع آن هم توسط بخش خصوصی کسب می گردد و شرکت نقش هماهنگ نماینده و سازماندهی نماینده را دارد. در این برنامه همچنین این امکان وجود دارد که گردشگر پیش از سفر به ایران پرونده خود را برای بیمارستان بفرستد و همه کارهای خود را آنلاین انجام دهد، هرچند برای کشورهایی مانند عمان که چندان با شیوه های آنلاین عادت به کار ندارند شیوه های دیگر نیز امکان پذیر است.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: میراث آریا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 5789

به "جزئیات پروژه تحولات جدید در تخت جمشید، شروع فاز دوم توسعه غار قوری قلعه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات پروژه تحولات جدید در تخت جمشید، شروع فاز دوم توسعه غار قوری قلعه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید