تقسیم کارامد سلول های بنیادی خون بند ناف توسط محققان رویان

به گزارش مجله سرگرمی، به گزارش خبرنگاران، سلول های بنیادی خون بند ناف، یکی از منابع ارزشمند سلول های بنیادی خون ساز هستند. این سلول ها توانایی تمایز به رده های سلولی گوناگون و قدرت زنده مانی طولانی مدت دارند، در درمان بیماری های خونی و سرطان های مرتبط مورد استفاده گسترده قرار می گیرند.

تقسیم کارامد سلول های بنیادی خون بند ناف توسط محققان رویان

محدودیت اصلی در استفاده از سلول های بنیادی بندناف برای بازسازی سیستم خون ساز بدن، کم بودن تعداد سلول هاست، به همین دلیل استفاده درمانی از این سلول ها به بچه ها یا بزرگسالانی با وزن کم محدود شده است.

بهترین راه غلبه بر این مشکل، فراهم آوردن شرایطی است که سلول های بنیادی بند ناف در شرایط آزمایشگاهی تقسیم شده، سلول هایی مشابه خود ایجاد نمایند؛ اما کوشش های انجام شده در این زمینه نشان داد، سلول های حاصل از تقسیم، توانایی پایین تری نسبت به سلول های اصلی دارند.

به منظور غلبه بر این مشکل، محققان پژوهشگاه رویان، تحقیقی انجام دادند که طی آن سلول های تک هسته ای استخراج شده از خون بند ناف انسان، در محیط کشت معمول سلول های بنیادی، غنی شده با ترومبوپویتین (thrombopoietin) و لیگاند FIt3، کشت داده شدند.

سپس، سلول های حاصل از تقسیم و سلول های تقسیم نشده به جنین 5/11 تا 5/13 روزه موش های آزمایشگاهی پیوند زده شد. در نهایت حضور سلول های خونی انسان در خون موش های مورد آزمایش آنالیز شد.

نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی یاخته (Cell Journal) به چاپ رسیده است، نشان داد، سلول های کشت داده شده 32 بار بیشتر از سلول های کشت داده نشده ژن های مربوط به سلول های خونی را بیان می کردند، علاوه بر این، سه برابر توان کلونی زایی بیشتری از خود نشان دادند.

چهار هفته پس از پیوند، در 73 درصد از موش های دریافت نماینده سلول های کشت داده شده و 35 درصد از موش های دریافت نماینده سلول های تقسیم نشده حضور سلول های خونی انسان قابل ردیابی بود.

نتایج این پژوهش نشان داد، سلول های تک هسته ای برداشت شده از خون بند ناف با استفاده از این روش کشت تقسیم می شوند و سلول های حاصل از تقسیم سریع تر و بهتر از سلول های تقسیم نشده می توانند در جنین حیوان مدل آزمایشگاهی جایگزین شده فعالیت خون سازی را شروع نمایند.

امید است با پژوهش های بیشتر امکان استفاده از این سلول های تقسیم شده برای مصارف درمانی فراهم گردد.

دکتر مرضیه ابراهیمی، دکتر مرتضی ضرابی، الهه افضل و همکارانشان در پژوهشگاه رویان این تحقیقات را به نتیجه رساند.

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کشتی کروز: تور کشتی کروز: سفری هیجان انگیز به اقیانوس ها

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 35137

به "تقسیم کارامد سلول های بنیادی خون بند ناف توسط محققان رویان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقسیم کارامد سلول های بنیادی خون بند ناف توسط محققان رویان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید