تشخیص کم خونی توسط یک برنامه!

به گزارش مجله سرگرمی، یکی از پژوهشگران دانشگاه اموری (Emory University) ایالات متحده آمریکا اخیرا موفق به توسعه یک برنامه شده است که می تواند کم خونی (anemia) را از روی رنگ ناخن افراد تشخیص دهد.

تشخیص کم خونی توسط یک برنامه!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گیزمگ، در حال حاضر روش دقیق آنالیز کم خونی یا آنمی، دریافت یک نمونه خون از افراد و آنالیز تعداد گلبول های قرمز (که حاوی هموگلوبین غنی از آهن است) خون آنها است؛ اما اکنون یک پژوهشگر آمریکایی یک برنامه مناسب برای گوشی های هوشمند را توسعه داده که توسط آن می توان میزن کم خونی افراد را با روشی غیر تهاجمی تشخیص داد.

این برنامه آزمایشی توسط دکتر راب مانینو (Rob Mannino) مهندس زیست پزشکی دانشگاه اموری توسعه یافت. مانینو خود مبتلا به اختلال خونی ارثی تالاسمی بتا (beta-thalassemia) است و به همین دلیل باید مرتبا آزمایش شمارش کامل خون (CBCs) را انجام دهد. اگر کم خونی شدید تشخیص داده گردد، احتیاج به انتقال خون دارد.

شمارش کامل خون یا هموگرام که در اصطلاح پزشکی به آن سی .بی .سی CBC می گویند، آزمایشی است که اطلاعات کلی درخواستی پزشک یا دیگر متخصصان علوم پزشکی درباره سلول های خون بیمار را ارائه می نماید. یک تکنسین، نمونه خون بیمار را گرفته و تعداد تقریبی و نوع سلول های خونی در هر واحد حجم (میلی لیتر) را گزارش می نماید. همچنین متغیرهای کمی مانند میزان هموگلوبین خون و حجم متوسط گویچه های سرخ نیز توسط دستگاه آزمایش نماینده گزارش می شوند.

راب مانینو گفت: پزشکان اگر احتیاج باشد، حتی سطح بیشتری از سطح هموگلوبین را آزمایش می نمایند، اما مراجعه به بیمارستان برای انجام آزمایش خون همیشه برای من کار سختی است. اکنون با برنامه ای که توسعه داده ام، پزشکان سطح هموگلوبین مرا مورد آنالیز قرار می دهند و تنها زمانی که ضروری است آزمایش می دهم.

برنامه مذکور می تواند این مشکل را حل نماید، زیرا این برنامه بیماران را قادر می نماید تا میزان هموگلوبین خود را همانطور که می خواهند، آنالیز نمایند. تصاویر انگشت و ناخن 337 نفر در این برنامه وارد شده و این دستگاه با آنالیز رنگ ناخن می تواند سطح هموگلوبین افراد را تشخیص دهد.

تمام افرادی که تصاویر انگشتانشان در این برنامه وارد شده، تحت آزمایش شمارش کامل خون قرار دریافتد، بنابراین سطح هموگلوبین آنها پیش از استفاده از این برنامه مشخص شده بود.

در گام دوم، مانینو میزان سطح هموگلوبین آن افراد را که تحت آزمایش قرار گرفته بودند را توسط این برنامه مورد آنالیز قرار داد. این برنامه با دقت مثبت و منفی 2.4 گرم در دسی لیتر (در مقایسه با مقادیر CBC) قادر به تشخیص افراد سالم و افراد مبتلا به کم خونی شد.

هنگامی که یک فرایند کالیبراسیون شخصی اضافه شد، آن میزان به +/- 0.92 گرم در دسی لیتر بهبود یافت. سطح نرمال هموگلوبین در مردان 13.5 تا 17.5 گرم در دسی لیتر و در زنان 12 تا 15.5 گرم در دسی لیتر قرار گرفته است.

از آنجایی که سطح ناخن ها حاوی ملانین نیست، این برنامه قادر به تشخیص کم خونی در افراد دارای هر نوع رنگ پوستی اعم از پوست روشن و تیره است. ملانین یک اصطلاح گسترده ای برای گروهی از رنگدانه های طبیعی موجود در بسیاری از موجودات زنده است.

یافته های این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شد.

mahsanblog.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 7745

به "تشخیص کم خونی توسط یک برنامه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص کم خونی توسط یک برنامه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید