بهره برداری تهران و توکیو از سفر تاریخی

به گزارش مجله سرگرمی، نخست وزیر ژاپن در شرایطی روز گذشته به ایران سفر کرد که کاملاً روشن است کشور ژاپن خود به صورت بازیگری مستقل دارای انگیزه های قوی برای مهار تنش ایجاد شده بین ایران و امریکا است

بهره برداری تهران و توکیو از سفر تاریخی

از یک سو منطقه خلیج فارس راستا اصلی ترانزیت انرژی و نفت ژاپن و همین طور کالاها و تولیدات این کشور است و از سوی دیگر مسأله پروژه جاده ابریشم چینی ها برای ترانزیت کالا هم از اهمیت زیادی برخوردار است.

به گزارش ایسنا، ابراهیم رحیم پور - معاون سابق وزارت امور خارجه در امور آسیا و اقیانوسیه - در ادامه یادداشت خود در ایران نوشت: ژاپن برای رقابت با چین احتیاج دارد تا به موازات این راستا برای خود راستای جایگزین تعریف کند و در این چارچوب گزینه بندر چابهار و ایران یکی از بهترین و مالی ترین گزینه های این کشور خواهد بود. بنابراین به طور طبیعی موضوع امنیت منطقه خلیج فارس برای ژاپنی ها مهم می شود و آنها نه تنها علاقه ای ندارند که در این منطقه شاهد افزایش تنش و مخاصمه باشند که حتی از وقوع این وضعیت نگران نیز خواهند شد. چرا که این امکان برای چینی ها به عنوان رقیب منطقه ای و جهانی ژاپن وجود دارد که بسیار بیش از آنها دامن خود را از تنش های احتمالی منطقه خلیج فارس دور نمایند.

بر این مبنا دولت ژاپن قطعاً بیشتر در پی مهار وضعیت فعلی و بازگرداندن اوضاع به آرامش قبلی است تا میانجیگری که منتهی به مذاکرات مستقیم ایران و امریکا شود. هر چند آنها اصلاً برای ایفای نقش جهت تقویت حالت دوم بی میل نیستند اما نگاه واقع بینانه در سیاست خارجی آنها را به این سمت می برد که چنین موضوعی را به عنوان هدف به هیچ عنوان در اولویت های اولیه خود قرار ندهند.

اما به نظر می رسد امریکایی ها هم با توجه به در پیش بودن انتخابات این کشور مایل نیستند وضعیت در خلیج فارس به سمت وخامت جدی و افزایش تنش پیش برود. به نظر می رسد همچنان هدف امریکایی ها از سیاست هایشان در قبال ایران محدود به مسائل مالی و افزایش فشار در این حوزه باشد. به نظر می رسد امریکایی ها نگران شده اند شرایط از کنترل آنها خارج شود و به سمت خطرناکی برود. به همین دلیل احتیاج به میانجی ای دارند که هم از آنها حرف شنوی کافی داشته باشد و هم در نگاه ایران دارای سوء سابقه در روابط دوجانبه نباشد و هم در نهایت، بازیگری مهم در صحنه بین الملل محسوب شود. ژاپن معیناً هر سه این خصوصیت ها را دارد.

در این شرایط واضح است که هر سه طرف؛ یعنی امریکا، ژاپن و ایران بخوبی می دانند که این سفر و کوشش های اجرا شده در قالب آن منتهی و منجر به معجزه نخواهد شد و بروز یک اتفاق بزرگ در این چارچوب به صرف زمان و انجام کوشش هایی به مراتب بیش از این احتیاج دارد. اما ژاپنی ها برای اینکه بتوانند با توجه به پتانسیل و فاکتورهای لازم در این صحنه به صورت مستمر ایفای نقش نموده و کوشش های بیشتری انجام دهند، پتانسیل و فاکتورهای لازم را دارند. از جمله اینکه وضعیت مالی این کشور این امکان را می دهد تا بتواند هزینه های لازم برای چنین پروژه ای را اختصاص دهد. دوم با توجه به رقابتی که ژاپن با چین دارد بسیار علاقه مند است در چنین صحنه ای حضور فعالی داشته باشد و سوم هم کوشش ژاپن برای اضافه شدن به لیست کشورهای عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد است که در این صحنه هم با کشورهایی نظیر آلمان و هند در رقابت است. چنین بازی در میدان تنش میان ایران و امریکا می تواند شخصیت بین المللی جدیدی به ژاپن بدهد. در واقع ژاپن می خواهد نشان دهد صرفاً یک شخصیت مالی در نظام بین الملل نیست.

در همین چارچوب ما نیز برای این دور از کوشش های دیپلماتیک نباید صرفاً در انتظار نتایج معین در بازه زمانی کوتاهی باشیم؛ همین که این راستا تبادل پیغام و گفت و شنود صرفاً به وسیله رسانه ها و شبکه های مجازی جریان پیدا نکند و بتوان دیدگاه هایی را در فضای غیرعلنی تر مطرح و مبادله کرد، احتمال رسیدن به راه چاره های معین افزایش می یابد و در عین حال می تواند زمینه ساز بده بستان هایی در بعضی چارچوب ها باشد. لذا برای نتیجه این راستا نباید صرفاً به یک سفر در ابعاد سفر آقای آبه به تهران بسنده کرد. مضافاً اینکه ما در شرایط فعلی باید با دقت فراوان از موقعیت پیش آمده بهره ببریم. چرا که از یک سو افرادی قوی برای مذاکره داریم و از سوی دیگر در فضای منطقی در چارچوب اختلافاتی که با امریکایی ها پیش آمده، با خروج یکجانبه ترامپ از برجام در موقعیت منطقی و استدلالی قوی تری هستیم.

pariha.com: پریها: مجله اخبار، سرگرمی، ورزش، فال، پزشکی، سینما، هنر، گردشگری

andishemag.ir: مجله اندیشه | مجله خبری و تحلیل اندیشه، گردشگری، ورزشی و فناوری

estekhdamjadid.ir: استخدام جدید: مجله کسب و کار، استارتاپ های گردشگری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 27904

به "بهره برداری تهران و توکیو از سفر تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهره برداری تهران و توکیو از سفر تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید