باغ تویلری، از زیباترین پارک های عمومی پاریس

به گزارش مجله سرگرمی، باغ تویلری (Tuileries Garden)، یکی از زیباترین پارک های عمومی در پاریس است که نزدیک رود سن و میان موزه لوور و میدان کنکورد واقع شده است. این باغ نامش را از کارخانه های کاشی و سفالگری در دوره قرون وسطی می گیرد که در آن موقع در مکان فعلی باغ تویلری واقع شده بودند و در زبان فرانسوی به آن ها تویلری می گفتند.

باغ تویلری، از زیباترین پارک های عمومی پاریس

جهت دریافت خدمات طراحی باغ ویلا کوچک با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

این ناحیه را در قرن 16 میلادی به باغی سبز برای پادشاهان تبدیل کردند که البته بعد از انقلاب فرانسه، در سال 1789 به باغی عمومی تبدیل شد و ورود به آن برای تمام مردم رایگان است. همچنین این باغ در خیابان ریوولی قرار گرفته که از خیابان های توریستی معروف شهر پاریس به شمار می رود و می توانید به دورنمای ساختمان اُبلیسک (Luxor Obelisk) و آثار تاریخی واقع در خیابان شانزلیزه دسترسی داشته باشید.

باغ تویلری پاریس در کنار موزه لوور

باغ تویلری قبلاً بخشی از کاخ تویلری به حساب می آمد که بیشتر پادشاهان فرانسه از هنری چهارم گرفته تا ناپلئون سوم در آن زندگی می کردند. اما گروهی از انقلابیون به نام کمون فرانسه این کاخ را در سال 1871 به آتش کشیدند و امروزه بازدیدنمایندگان می توانند از بازمانده آن، یعنی باغ تویلری دیدن نمایند.

این باغ در فصل بهار به اوج زیبایی خودش می رسد و گیاه آرایی و منظره گل های رنگارنگ آن چشم را نوازش می دهد. اما باغ تویلری فقط به گیاهان و قدم زدن میان آن ها خلاصه نمی گردد؛ بلکه قسمت های متعدد دیگری را نیز دربرمی گیرد که قرن ها تاریخ کشور فرانسه را به نمایش می گذارند؛ تا جایی که آن را در لیست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسانده اند.

از آنجایی که این باغ را ابتدا در سال 1564 به عنوان پارکی سلطنتی و خصوصی برای ملکه ماری مدیچی (Marie de Medici) ایجاد نموده بودند، مجسمه های باشکوهی از معماران فرانسوی از جمله آریستید مایول (Aristide Maillol) و آگوست رودن (Auguste Rodin) را شامل می گردد که بیشتر آن ها در زمان لویی پانزدهم به پارک اضافه شدند.

از معروف ترین مجسمه های این پارک می توان به مجسمه دو مرد سوار بر اسبی اشاره نمود که سمت دروازه غربی باغ قرار گرفته اند. درواقع دستور ساخت کاخ تویلری را نیز ملکه مدیچی داده بود و می خواست این کاخ به باغی باشکوه دید داشته باشد. باغ تویلری در آن موقع، ظاهری ایتالیایی داشت و لویی چهاردهم به آندره لونوتر (André Lenôtre) دستور داد تا به آن طرحی فرانسوی ببخشد.

طراحی اصلی باغ تویلری از آن به بعد دیگر تغییری نداشته و بچه ها می توانند با قایق های کاغذی و اسباب بازی خود در حوضچه های این باغ بازی نمایند تا خانواده ها هم استراحتی کوتاه داشته باشند. راستا هایی که دو طرف آن را درختان احاطه نموده اند هم گزینه مناسبی برای یک پیاده روی رمانتیک محسوب می گردد.

علاوه بر آن، 2 موزه هم در این باغ واقع شده است که از این میان، آثاری از نقاشان سبک امپرسیونیسم و شاهکارهایی از کلود مونه را در موزه ی اورنجری (Musée de lOrangerie) به نمایش می گذارند. مونه از بنیان گذاران نقاشی امپرسیونیسم فرانسوی به حساب می آید و از نقاشی های معروف او که آن ها را با نام مجموعهٔ تابلوهای نیلوفرهای آبی (Nympheas) می شناسند، در این موزه نگهداری می گردد.

او این تابلوهای تماشایی را در فاصله دو جنگ جهانی کشید که نمادی از امید به برقراری صلح جهانی به شمار می رود. موزه گالری ملی ژودوپوم (Galerie nationale du Jeu de Paume) نیز یکی از بهترین مکان ها در پاریس برای بازدید از نمایشگاه های عکس، فیلم و آثار هنر معاصر محسوب می گردد که نزدیک موزه اورنجری واقع شده است. البته بسیاری از آثار امپرسیونیست این موزه را به موزه اورسی انتقال داده اند که در شمار مشهورترین موزه های شهر پاریس واقع شده است.

معماری ویژه و متقارن این باغ، نمونه بارزی از باغ های فرانسوی به حساب می آید و همانطور که گفتیم، طراحی آن را آندره لونوتر انجام داده است؛ یعنی همان کسی که معماری قصر کمتر شناخته شده وو لو ویکومت (Château de Vaux-le-Vicomte) و فضای سبز کاخ ورسای را برعهده داشت.

بیش از 35 گونه مختلف از گل ها و درختان گوناگون در این باغ وجود دارد و دوستداران هنر و طبیعت قطعاً می توانند اوقات خوشی را در باغ تویلری داشته باشند. یکی از رویدادهایی که مردم محلی و گردشگران را سر ذوق می آورَد، شهربازی سالانه (Annual Fair) است که هر سال به مدت چند هفته از ماه ژوئن تا اوت در بخش شمالی این باغ برگزار می گردد.

این شهربازی سیار، بازی های مختلفی از جمله سرسره آبی، چرخ و فلک، ترن هوایی، بازی های جایزه دار و غیره را دربرمی گیرد که هم بچه ها و هم بزرگسالان می توانند از آن ها استفاده نمایند.

این باغ، 3 ورودی اصلی از سمت خیابان ریوولی، میدان کونکورد و میدان کاروزل (place du Carrousel) یا همان کاروسل دارد و راستا عبور ویلچر و تجهیزات مختلفی را برای افرادی که مشکل شنوایی یا بینایی دارند نیز تدارک دیده اند.

باغ تویلری در تمام طول سال باز است؛ اما باید نیم ساعت قبل از ساعت بسته شدن آن، از باغ خارج شوید. البته ساعت کاری این باغ در فصل های مختلف با هم فرق دارند؛ بنابراین بهتر است برنامه آن را قبل از بازدید چک کنید. همچنین 3 رستوران در باغ تویلری وجود دارد که می توانید برای صرف غذایی سبک به آن ها سر بزنید.

علاوه بر جاذبه های ذکر شده در نزدیک این باغ، کاخ یا همان اپرای گارنیه (Palais Garnier) و کاخ رویال (Palais-Royal) نیز فاصله کمی با آن دارند و بهتر است فرصت را غنیمت شمرده و با چیدن برنامه ای زیرکانه، از تمام آن ها در یک روز دیدن کنید. همچنین پیشنهاد می کنیم بازدید از طاق پیروزی کاروسل را که در نزدیکی این پارک واقع شده از دست ندهید. این طاق به افتخار پیروزی های نظامی ناپلئون در سال 1806 بنا شده و از بناهای تاریخی مهم شهر پاریس به حساب می آید.

منبع: گردشبان
انتشار: 30 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 80572

به "باغ تویلری، از زیباترین پارک های عمومی پاریس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باغ تویلری، از زیباترین پارک های عمومی پاریس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید