اتمام بخش عمده مرمت مسجد جامع کوزه کنان در شبستر

به گزارش مجله سرگرمی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از اتمام بخش عمده مرمت مسجد جامع کوزه کنان در شهرستان شبستر اطلاع داد.

اتمام بخش عمده مرمت مسجد جامع کوزه کنان در شبستر

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار با اعلام این خبر، اظهار کرد: مسجد جامع کوزه کنان از جمله مساجد تاریخی و ارزشمند استان محسوب می گردد که قدمت آن به دوره ایلخانی منصوب بوده و از ظرایف و زیبایی های ابنیه آن دوره برخوردار است.

وی با بیان اینکه مرمت بنای اصلی مسجد طی سال گذشته تمام شده بود، اضافه نمود: از سال گذشته عملیات مرمتی بر روی قسمت های الحاقی و توسعه جبهه جنوبی بنا ادامه داشت که هم اکنون بخش عمده آن به انتها رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی به مراحل پیشین مرمتی این مسجد تاریخی اشاره نمود و گفت: پیش از این اقداماتی نظیر خاکبرداری و آواربرداری از محوطه و استحکام بخشی و اقدامات حفاظتی انجام گرفته بود و در حال حاضر مرمت و ساماندهی نمای بیرونی جبهه جنوبی در دست اجرا است.

او در ادامه به میزان اعتبار هزینه شده عملیات مرمتی این مسجد تاریخی اشاره نمود و گفت: در راستای مرمت و بازسازی این مسجد تاریخی اعتباری بالغ بر 96 میلیون تومان هزینه شده است.

آبدار در انتها، اظهار کرد: مسجد جامع کوزه کنان مسجدی از نوع شبستانی است که در حال حاضر تمام مراسمات مذهبی شهرستان کوزه کنان در این مسجد تاریخی برگزار می گردد.

مسجد جامع کوزه کنان در شهرستان شبستر واقع شده و دارای پلان مستطیل شکل با طول بیش از 20 متر است که عرض دهانه طاق های آن با تزئینات گره بندی بسیار نفیس اجرا شده است.

euroro.ir: اروپا: سفر به مهد فناوری و میراث دار تمدن باستانی روم و یونان

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

dubairo.ir: دبی: زیباترین شهر حاشیه خلیج فارس و امارات

منبع: میراث آریا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 38244

به "اتمام بخش عمده مرمت مسجد جامع کوزه کنان در شبستر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتمام بخش عمده مرمت مسجد جامع کوزه کنان در شبستر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید