آشنایی با خانه تاریخی مشیرالملک Moshir Almolk Historical House

به گزارش مجله سرگرمی، در این مقاله از وب سایت گردشگری خبرنگاران شما را با خانه مشیرالملک انصاری در اصفهان آشنا خواهیم کرد . در ادامه مطلب همراه ما باشید.

آشنایی با خانه تاریخی مشیرالملک Moshir Almolk Historical House

خانه مشیرالملک انصاری از خانه های اشرافی دوره صفویه محسوب می شود. این خانه متعلق به خاندان مشیرانصاری از مستوفیان و منشیان دربار صفویه است که در دوره شاه عباس بزرگ از شیراز به اصفهان مهاجرت کرده و در آن سکنی گزیدند. تأثیرگذارترین چهره این خاندان میرزا حبیب الله مشیرالملک انصاری است. وی در سال 1257 ه.ق در اصفهان به جهان آمد و در سال 1288 ه.ق حاکم اصفهان شد.

مشیرالملک در سال 1309 ه.ق به قتل رسید. پس از مرگ وی، خانه جهت استقرار کنسولگری پادشاهی پروس مورد استفاده قرار گرفت. این خانه بعدها به وسیلهٔ یکی از تجّار اصفهان به نام حسین چرمی و سپس حاج محمد سمائیان خریداری شد. در دوره تملک سمائیان جنگ ایران و عراق در گرفت و پناهندگان خوزستانی در خانه سکونت گزیدند.

بخش های خانه

ورودی

ورودی خانه در گوشه شمال غربی واقع و دارای سر در بزرگ و مجللی است که قوس نیم دایره ای بر فراز آن جلوه گری می کند. وجود این قوس موجب تمایز سر در این خانه از سایر خانه ها شده است. مجموعه ورودی شامل هشتی و دالان هایی است که یکی از آن ها به گوشه حیاط راه می یابد و دیگری به فضای اصطبل در شمال خانه منتهی می شود.

ساختمان

این بنا از خانه های اشرافی دوره صفویه محسوب می شود و دارای فضاهای متنوع و تزئینات فراوان می باشد. حیاط مستطیل شکل خانه در سه جبهه شمالی، شرقی و غربی خود با فضاهای متعددی احاطه شده که در این میان جبهه شمالی با ارتفاعی نزدیک به سه طبقه مهم ترین بخش خانه را تشکیل می دهد. این جبهه شامل تالاری در میانه و چهار اتاق سه دری در دو طبقه طرفین آن است. هر یک از اتاق های سه دری در طبقه اول با سه در چوبی و در طبقه دوم به وسیله پنجره ارسی به فضای تالار گشوده می شوندکه در صورت باز بودن درها، مجموعه این فضاها به یکدیگر پیوند خورده، فضایی وسیع و یکپارچه را در دو طبقه پدیدمی آورند. تالار در انتهای خود یک فضای شاه نشین با دو ستون پر تزئین دارد و از ضلع مقابل با ارسی عریض نه دهانه ای به حیاط مشرف می شود. دیوارها و سقف تالار پوشیده از تزئینات نقاشی، گچبری و آینه کاری است و ارسی آن با ارتفاعی معادل دو طبقه دارای گره چینی چوبی و شیشه های رنگی زیبائی می باشد. در زیر زمین این جبهه دو اتاق سه دری یک متر پائین تر از کف حیاط واقع شده اند. این فضاها ازاره های بلند کاشی فیروزه ای دارند و به وسیله پنجره های بزرگی از حیاط نور می گیرند.

حوض خانه

حوض خانه مرتفع خانه در گوشه شمال شرقی آن نشسته، در طبقات اول و دوم غرفه هایی پیرامون خود دارد. در طبقه اول ضلع شمالی حوضخانه یک اتاق پنج دری مشرف به آن قرار گرفته است. ردیف نورگیرهایی به ارتفاع یک طبقه بر فراز حوضخانه این فضا را روشن می کنند. این نورگیرها با شیشه های رنگی متعدد خود در حوض هشت گوش وسط حوضخانه تلالوئی از نور و رنگ ایجاد کرده و به این طریق فضایی دلنشین پدیدمی آورند. دیوارهای حوضخانه دارای تزئینات گچبری و نقاشی به سبک اروپایی می باشد. بام حوضخانه با شیب چهار طرفه خود حجم شاخصی در مجموعه بنا به وجود آورده است.

جبهه شرقی

در جبهه شرقی خانه، تالاری وسیع و طویل در میانه و دو اتاق سه دری در دو سوی آن قرار گرفته است. شاه نشین این تالار به صورت اتاقی مجزا درآمده با دو اتاق دیگر در طرفین خود ارتباط کامل یافته است. این دو اتاق نیز به نوبه خود با سه دری های این جبهه مرتبطند. یک ایوان ستوندار فضاهای این جبهه را با حیاط پیوند می دهد.

جبهه غربی

جبهه غربی حیاط نیز نمایی مشابه جبهه شرقی دارد. ایوان های شرقی و غربی حیاط در میانه نما عقب نشسته و به این ترتیب بر محور فرعی حیاط تأکید کرده اند. جبهه غربی شامل چهار اتاق سه دری است و بر خلاف معمول راهرویی در میانه آن قرار گرفته است. با توجه به فضاهای جبهه شرقی به نظر می رسد جبهه غربی نیز تالاری در میانه خود داشته و بعدها این تالار به دو اتاق و راهروی بین آن ها تبدیل شده است.

جبهه جنوبی

بخش عمده جبهه جنوبی دیواری است که مشابه جبهه مقابل خود نما سازی شده و تنها دو اتاق سه دری به نام اتاق عکس و اتاق آینه در دو انتهای این جبهه قرار گرفته اند. اتاق آینه دارای تزئینات فراوان آینه کاری، گچ بری ونقاشی می یاشد ولی اتاق عکس آسیب دیده واز تزئینات آن چیزی بر جای نمانده است. آشپزخانه در گوشه جنوب غربی قرار گرفته است و از سه بخش شربت خانه، بخت و پز و انبار تشکیل شده است.

حیاط

حیاط خانه با حوضی وسیع و صلیبی شکل در وسط و چهار باغچه اطراف آن صورتی مرکز گرا به خود گرفته است. جداره های حیاط دارای ازاره های سنگی حجاری شده می باشند و قطعات کاشی و چوب های تزئینی به کار رفته در نماهای مختلف آن موجب ایجاد هماهنگی در کل حیاط شده است.

آدرس خانه مشیرالملک اصفهان

آدرس: اصفهان، خیابان هاتف، خیابان مشیر یخچال، ابتدای کوچه هارونیه، خانه تاریخی مشیرالملک

دو پارکینگ عمومی نیز در نزدیکی بنا وجود دارد.

قیمت بلیط خانه مشیرالملک: 10000 تومان

ساعت بازدید خانه مشیرالملک : همه روزه از ساعت 8 صبح الی 16

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت ارتودنسی

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

chinaro.ir: چین: سفر به کشور پهناور و باستانی، پکن، شانگهای ،گوانجو و هانگزو

منبع: تاپ تراول
انتشار: 23 فروردین 1401 بروزرسانی: 24 مرداد 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 60656

به "آشنایی با خانه تاریخی مشیرالملک Moshir Almolk Historical House" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با خانه تاریخی مشیرالملک Moshir Almolk Historical House"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید