آتش سرگردان در جان هتل ها

به گزارش مجله سرگرمی، دو هتل طی دو روز گذشته در تهران آتش گرفتند. درحالی که سازمان آتش نشانی از مدیران این اماکن عمومی خواسته به ایمنی ساختمان های خود اهمیت بیشتری دهند اما رییس اتحادیه هتلداران تهران، آتش نشانی را به نوعی مسؤول چنین حوادثی دانسته است.

آتش سرگردان در جان هتل ها

روز یکشنبه (21 آبان ماه) اتاق رختشوی خانه هتلی سه ستاره در تهران آتش گرفت. سازمان آتش نشانی گفت: حریق بدون مصدومیت و خسارت جانی، مهار شد. به فاصله یک روز (22 آبان ماه)، هتل دیگری در خیابان ناصرخسرو آتش گرفت. هرچند رییس اتحادیه هتلداران تهران می گوید: مالک هتل یک ستاره منکر آتش سوزی شده اما آتش نشانی گفت: 20 نفر را از آتش این هتل نجات داده و حریق را هم مهار نموده است.

سال 1395 وقتی پلاسکو در تهران آتش گرفت، معاونت گردشگری به رییس وقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نامه ای نوشت و درخواست کرد نسبت به تعیین تکلیف اقامتگاه های فرسوده تا پیش از وقوع هر نوع فاجعه ای مشابه پلاسکو، سریع تر اقدام گردد. آن زمان از تهران و اردبیل به عنوان دو استان در معرض خطر نام برده شد که به ترتیب مهمان پذیرها و مجموعه های بین راهی آن ها بیشترین فرسودگی و کمترین ضریب ایمنی را داشتند. آن نامه بدون پاسخ و موضوع مسکوت گذاشته شد.

حالا پس از گذشت سه سال، محمدعلی فرخ مهر ـ رییس اتحادیه هتل و هتل آپارتمان های استان تهران ـ از یک چالش دیگر سخن می گوید. او به دنبال وقوع آتش سوزی در دو هتل تهران، سازمان آتش نشانی را مسؤول اصلی می داند و به ایسنا می گوید: پنجاه شصت سال پیش که هتل ها و مهمنپذیرها در تهران ساخته می شدند ضوابط آتش نشانی به شکل حالا نبود، تجهیزات اطفاء حریق مثل امروز وجود نداشت. هتل ها و مهمانخانه ها پله های فرار نداشتند. حالا آن هتل ها و مهمانپذیرها که در بافت فرسوده و قدیمی شهرها قرار دارند چگونه می توانند ضوابط سازمان آتش نشانی را کامل رعایت نمایند، چطور پله فرار را به ساختمانی که اجازه ساخت ندارد، اضافه نمایند!؟

وی ادامه می دهد: با توجه به چنین وضعیتی ما به سازمان آتش نشانی نامه نوشتیم که ضوابط را براساس شرایط هتل ها درنظر بگیرد و از هتلدار و مهمانپذیر بخواهد تا حد توان و امکان، این ضوابط را اجرا کند تا از حوادث احتمالی بعدی جلوگیری گردد و مطابق آنچه اجرا شده هم برای هتل و مهمانپذیر تاییدیه صادر کند اما سازمان آتش نشانی قبول نکرد.

او می گوید: آتش نشانی تاکید دارد که هتل و مهمانپذیر ضوابط را کامل اجرا نمایند. وقتی آن ها نمی توانند و شرایط فیزیکی ساختمان هم این اجازه را نمی دهد طبیعتا اقدامی نمی نمایند. آتش نشانی هم نهایتا تاییدیه نمی دهد، هتل یا مهمانپذیر را که نمی تواند پلمب کند در نتیجه هتل و مهمانپذیر بدون تاییدیه آتش نشانی و با همان نقایص به کار خود ادامه می دهند.

فرخ مهر اضافه می نماید: درخواست ما از سازمان آتش نشانی این بود کارشناس بفرستند و آن ضوابطی که می گردد را اجرا نمایند، مثلا می توان نظارت کرد که این اقامتگاه ها کپسول آتش نشانی نصب نمایند و یا تابلوی برق را آنالیز نمایند و یا هر اقدام دیگری که در ضوابط این سازمان و در توان واحدهای اقامتی وجود دارد. اگر سازمان آتش نشانی کنار هتل ها و مهمانپذیرها باشد، این واحدها هم همکاری نمایند و ملزم به رعایت شوند، قطعا چنین حوادثی رخ نمی دهد.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 59665

به "آتش سرگردان در جان هتل ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش سرگردان در جان هتل ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید