3 نکته مهم درباره نتیجه نشست شورای امنیت، درخواست پوتین اتفاقی غیرمنتظره بود

به گزارش مجله سرگرمی، مشرق نوشت: کانال تلگرامی تبیین به آنالیز نکات مهم نشست شورای امنیت پرداخت: آمریکا در شورای امنیت 2 بار مغلوب شد؛ یک بار قبل از طرح در صحن و یکبار بعد از طرح.

3 نکته مهم درباره نتیجه نشست شورای امنیت، درخواست پوتین اتفاقی غیرمنتظره بود

از آنجایی که پیش بینی می شد قطعنامه رای نیاورد، آمریکا ارائه آن به صحن شورا را به تونس و استونی پیشنهاد داد ولی این دو کشور از ارائه آن سرباز زدند.

پس از طرح در صحن هم فقط جمهوری دومینیکن رای مثبت داد و خود امریکا. 11 کشور رای ممتنع دادند و چین و روسیه هم رای منفی. سابقه نداشته که آمریکا قطعنامه ای را به شورای امنیت ببرد و بدون وتو، قطعنامه اش شکست بخورد.

آرای ممتنع تروئیکای اروپا با توجه به بیانیه هایی که به خصوص فرانسه و انگلیس دادند نشانه خیانت چندباره آن ها به قطعنامه و برجام است. انگلیس و فرانسه هردو در بیانیه اعلام رای خود، تاکید کردند که معین بود این قطعنامه حمایت شورا را جلب نمی کند.

اولا لااقل تروئیکا به دلیل آنکه اعضای برجام هستند و قطعنامه آمریکا نقض برجام است به قطعنامه رای منفی می دادند نه رای ممتنع که از منظر حقوقی حتی معنای موافقت هم دارد. پس از این منظر، آلمان، انگلیس و فرانسه برای چندمین بار، برجام و قطعنامه 2231 را نقض نموده اند.

دوم اینکه دلیل رای منفی شان را هم نه اجرای قواعد و مقررات بین المللی بلکه، اطمینان داشتن از رای نیاوردن قطعنامه عنوان نموده اند. این دلیل انگلیس و فرانسه به وضوح نشان می دهد که منشور ملل و الزام آوری قطعنامه ها، نه فقط برای آمریکا بلکه برای سایر اعضای دائم شورای امنیت هم به سرانجام رسیده و افول نظام بین الملل بیش از پیش به منصه ظهور رسیده است.

آمریکا بعد از این شکست کوشش هایش را بر فعال سازی مکانیسم ماشه بیش از پیش متمرکز خواهد نمود. چطور؟

ظاهرا آمریکا تصمیم دارد در یک حیله حقوقی 3 مرحله ای، با استفاده از ترفندهای آئین نامه ای در شورای امنیت، برای فعال سازی مکانیسم ماشه کوشش کند.

تا به امروز اروپایی ها تاکید نموده اند که آمریکا عضو برجام نیست و نمی تواند از مکانیسم ماشه استفاده کند. اما معلوم نیست اگر آمریکا وارد یک بازی پیچیده و حیله حقوقی گردد،سایر اعضای برجام مقابل این فشارها، ایستادگی نمایند.

شکست آمریکا در شورای امنیت یک اتفاق مهم بود که نتیجه دیپلماسی فعال و هوشمندانه و چفت و بست حقوقی قطعنامه-2231 و برجام بود (فارغ از بی نتیجه بودن آن برای معیشت مردم). با این حال این سرانجام راه نیست و آمریکا تا 27 مهر که روز توقف تحریم تسلیحاتی است، بر شدت نبرد حقوقی، سیاسی و دیپلماتیک و حتی امنیتی خود با ایران خواهد اضافه نمود.

به خصوص درخواست پوتین برای برگزاری نشست سران شورای امنیت با حضور ایران اتفاقی غیرمنتظره بود که بعضی آن را در راستای کوشش برای احیای وجهه ترامپ ارزیابی می نمایند. هرچند برای صحت سنجی این تحلیل هنوز خیلی زود است اما مهم است که همه بخش های درگیر با آمریکا در کشور درک نمایند که برای نبرد 62 روز آینده با امریکا نباید نباید حتی یک لحظه را از دست داد.

2323

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کشتی کروز: تور کشتی کروز: سفری هیجان انگیز به اقیانوس ها

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 105354

به "3 نکته مهم درباره نتیجه نشست شورای امنیت، درخواست پوتین اتفاقی غیرمنتظره بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 نکته مهم درباره نتیجه نشست شورای امنیت، درخواست پوتین اتفاقی غیرمنتظره بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید