گزارش، نگاهی به اهم فعالیت های هیات تاجیکستان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل

به گزارش مجله سرگرمی، هیات تاجیکستان با حضور نخست وزیر و وزیر امور خارجه ضمن حضور در مجمع عمومی، شورای امنیت و رویدادهای جانبی هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل، با شماری از هیات های خارجی و مقامات سامان ملل نیز دیدار کردند.

گزارش، نگاهی به اهم فعالیت های هیات تاجیکستان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل

به گزارش گروه بین الملل مجله سرگرمی، هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در حالی طی روزهای گذشته در نیویورک برگزار گردید که کشورهای آسیای مرکزی و به ویژه تاجیکستان فعالیت های قابل توجهی را در متن و حاشیه آن صورت دادند. هیات تاجیکستان با حضور قاهر رسول زاده، نخست وزیر و سراج الدین مهرالدین، وزیر امور خارجه این کشور راهی نیویورک شدند. از میان 5 جمهوری آسیای مرکزی تنها قزاقستان در سطح رئیس جمهور در این نشست شرکت نموده بود و دیگر کشورهای در سطح وزیر امور خارجه حضور یافتند.

سخنرانی تاجیکستان در مجمع عمومی توسط قاهر رسول زاده صورت گرفت. وی محور اصلی سخنان خود را بر شمردن تهدیدات امنیتی در آسیای مرکزی با نگاه به تاجیکستان قرار داد. رسول زاده سه تهدید اصلی منطقه را تروریسم، افراط گرایی و قاچاق مواد مخدر مطرح نمود و با بیان پیوندهای ژئوپلیتیکی میان آسیای مرکزی و افغانستان، پیشنهاد تشکیل یک کارگروه ویژه به پیشنهاد امامعلی رحمان در جهت شمالی برای مقابله با این تهدیدات را ارائه کرد. بخش دوم صحبت های رسول زاده نیز به مقوله تغییرات آب و هوایی و مسائل زیست محیطی اختصاص یافت که مبتنی بر ایده گسترش استفاده از طرح های تولید برق هیدروالکتریکی با موضوع نقش آفرینی کشورهای بالادست بود.

پس از سخنرانی، رسول زاده دیداری را نیز با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد ترتیب داد. در این دیدار طرفین پیرامون همکاری های تاجیکستان و سازمان ملل در حوزه مسائل اجتماعی و مالی این کشور و نیز کمک های سازمان ملل در این فرایند، مصاحبه کردند. طرفین همچنین پیرامون پیشنهاد امامعلی رحمان در خصوص نامگذاری دهه بین المللی تحت عنوان آب برای توسعه پایدار 2018-2028 نیز با گوترش رایزنی و گفت و گو نمود. مهرالدین نیز در دیدار دیگری با لی جین مین، معاون گوترش همین موضوعات و محورها را مورد بحث قرار داده بود.

در ادامه، مهرالدین به عنوان وزیر امور خارجه تاجیکستان در نشست سالانه وزرای کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی شرکت کرد. در این نشست مهرالدین طی سخنرانی خود بر اهمیت و نقش این سازمان در جهان اسلام تاکید نموده و گفت که تاجیکستان حامی مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در چارچوب این سازمان است. مهرالدین علاوه بر این در چهل و سومین نشست سالانه وزرای امور خارجه کشورهای گروه 77 و چین نیز شرکت کرد و در این نشست نیز بر اهمیت و ضرورت برنامه توسعه پایدار 2030 تاجیکستان تاکید نمود.

سومین اجلاسی که مهرالدین میهمان آن بود، یک رویداد جانبی پیرامون مساله فعالیت های استخراج اورانیوم از معادن و پیامدهای زیست محیطی آن در آسیای مرکزی بود. در این نشست وی با اظهار این که برنامه های سازمان ملل پیش از این در آسیای مرکزی به اجرا در آمده است، گفت تاجیکستان به تلاش های خود برای بازیابی محیط زیست مناطق تخریب شده ادامه خواهد داد. شرکت در نشست غیررسمی سازمان همکاری مالی (اکو) که ریاست آن به صورت مشترک در اختیار تاجیکستان و ترکیه بود، چهارمین رویدادی بود که مهرالدین در آن شرکت کرد. تاکید بر همگرایی مالی در اکو و توسعه همکاری ها محور اصلی سخنان وی در این نشست بود.

همچنین یک نشست تحت عنوان اقدامات انتقالی آب برای تسریع دسترسی جهانی به اهداف پیرامون تغییرات آب و هوایی نیز به ابتکار هیات تاجیکستان در حاشیه نشست مجمع عمومی برگزار گردید. این رویداد به ابتکار تاجیکستان و با همکاری فیجی، کانادا، مراکش، پرتغال، روسیه، سنگاپور، سوئیس، دپارتمان امور مالی و اجتمعی سازمان ملل و با حضور کارشناسان و نمایندگان هیات های دولت عضو و سازمان های بین المللی برگزار گشت.

با این حال، سخنرانی مهرالدین در جلسه شورای امنیت را می توان مهم ترین حضور وی در رویدادهای مذکور در نظر گرفت. وی در این نشست به بررسی همکاری میان سازمان ملل و سازمان های منطقه ای در زمینه حفظ امنیت و برقراری صلح با تاکید بر نقش سازمان هایی نظیر سازمان همکاری شانگهای، کشورهای مستقل مشترک المنافع، و سازمان پیمان امنیت دسته جمعی پرداخت. وی همچنین توجه حضار در جلسه شورای امنیت را به نتایج و دستاوردهای کنفرانس همکاری بین المللی و منطقه ای برای مبارزه با تروریسم و تامین مالی آن از طریق قاچاق مواد مخدر و جرائم سازمان یافته که در ماه مه سال 2019 در دوشنبه برگزار گردید، جلب نمود.

دیدارهای سیاسی و دیپلماتیک سومین بخش مهم فعالیت های هیات تاجیکستان در نیویورک بود. بخش نخست این دیدارها با مقامات و نمایندگان سازمان ملل بود. در این راستا، تیم تاجیکستان با حضور رسول زاده و مهرالدین، با خانم آدری آزولای، دبیرکل سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) دیدار کردند. مشارکت یونسکو در برگزاری جشن 5500 سالگی شهر تاریخی سارزم در تاجیکستان در سال 2020 یکی از محورهای این دیدار بود. دیدار با ولادیمیر ورونکوف، رئیس دفتر مبارزه با تروریسم سازمان ملل ملاقات دیگری بود که با حضور مهرالدین انجام گرفت. علاوه بر این، وزیر امور خارجه تاجیکستان دیدار دیگری را نیز با آشین استینر، مدیر برنامه توسعه سازمان ملل متحد ترتیب داد. دیدار با خانم میشل کالینکس، مدیر بخش اجرایی مبارزه با تروریسم سازمان ملل متحد، آخرین دیدار مهرالدین با مقامات سازمان ملل به شمار می رود.

علاوه بر این، دیدارهای سیاسی و دیپلماتیک با مقامات دیگر کشورها نیز از جمله برنامه های هیات تاجیکی در نیویورک بود. مهم ترین دیدار مهرالدین در این زمینه با سبرامنیم جیشنکر، وزیر امور خارجه هند صورت گرفت. توسعه همکاری های دو کشور و جذب سرمایه گذاری های هند به تاجیکستان محور این دیدار بود. علاوه بر این، دیدار با یک هیات کانادایی و دیدار با معاون مسئول امور خارجی کشورهای متحد مکزیکی، دیدارهای دیگری بود که توسط مهرالدین انجام گرفت. در دیدار با وزیر امور خارجه مجارستان نیز دو طرف چندین سند همکاری در حوزه های مختلف به امضا رساندند. همچنین دیداری نیز با وزیر امور خارجه سنگاپور توسط مهرالدین صورت گرفت.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 آبان 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 48567

به "گزارش، نگاهی به اهم فعالیت های هیات تاجیکستان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، نگاهی به اهم فعالیت های هیات تاجیکستان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید