کرونا موجب کاهش 60 درصدی ترانزیت شد، راه آهن چابهار-زاهدان تا مرداد 1400 به بهره برداری می رسد

به گزارش مجله سرگرمی، وزیر راه از کاهش 60 درصدی ترانزیت اطلاع داد و گفت: کرونا باعث کاهش در حجم ترانزیت کشور شده است. یکی از اتفاقات مثبت حوزه راه افتتاح راه آهن چابهار-زاهدان تا قبل از سرانجام دولت دوازدهم است.

کرونا موجب کاهش 60 درصدی ترانزیت شد، راه آهن چابهار-زاهدان تا مرداد 1400 به بهره برداری می رسد

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری خبرنگاران، محمد اسلامی در برنامه نگاه یک با اشاره به این که وزارت راه برنامه های خود در سال جهش فراوری را به دفتر ریاست جمهوری و سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال نموده است، اظهار کرد: بر این اساس بنا داریم تا خاتمه امسال 580 کیلومتر آزادراه به کشور اضافه کنیم. سال گذشته 60 کیلومتر آزادراه ساخته شد، اما امسال می خواهیم آن را 10 برابر کنیم.

وی با بیان این که هم اکنون 2440 کیلومتر آزادراه در کشور داریم، افزایش حدود 600 کیلومتر آزادراه را معادل 25 درصد کل آزادراه های موجود بیان کرد و اضافه نمود: بر اساس این برنامه امسال 847 کیلومتر بزرگراه به بزرگراه های کشور اضافه خواهد شد که خود رکورد جدیدی است. در بحث راه های روستایی احداث حدود 2000 کیلومتری را که وعده داده بودیم، انجام خواهیم داد.

وی با اشاره به احداث 66 بیمارستان طی 7 سال اخیر یادآور شد: در ایام شیوع ویروس کرونا نیز 10 تا 13 بیمارستان را آماده کردیم و در اختیار وزارت بهداشت قرار دادیم که 2 بیمارستان به داد مردم گیلان رسید. تا خاتمه عمر دولت دوازدهم نیز می توانیم 16 بیمارستان دیگر را آماده کنیم.

وی با اشاره به حمل و نقل ریلی گفت: در بحث ریل امکان بهره برداری از 400 تا 1000 کیلومتر خط آهن تا مردادماه سال آینده وجود دارد، ضمن این که امسال 400 کیلومتر دیگر خط دوم راه آهن به خطوط ریلی اضافه خواهد شد تا راندمان جابجایی را در راه آهن افزایش دهیم.

وزیر راه و شهرسازی با یادآوری این که سال گذشته 780 واگن باری، مسافری و لکوموتیو فراوری داخل در اختیار شرکت های بهره بردار قرار داده شد، گفت: امسال بهره برداری از2000 دستگاه واگن پیش بینی شده است. سال گذشته اولین سالی بود که تمام کارخانجات ریلی ما سفارش داشتند، ممکن است بعضی زیر ظرفیت کار می کردند اما بدون سفارش نبودند. امسال ظرفیت فراوری ریل را سه برابر خواهیم کرد و رایزنی می کنیم که این کار را از محل تبصره 18 قانون بودجه انجام دهیم.

اسلامی درباره تامین اعتبارات این پروژه ها نیز گفت: ما این پروژه ها را در قالب بودجه مصوب که در بودجه 99 کشور برایمان در نظر گرفته شده است، تعریف نموده ایم؛ البته برای بعضی پروژه ها مانند راه آهن زاهدان - چابهار با اجازه رهبر معظم انقلاب قرار شد تا از منابع صندوق توسعه ملی برداشت گردد و الان قسط اول آن را دریافت نموده ایم و این پروژه کاملا فعال است.

وی ادامه داد: این پروژه قرار بود تا سال 1400 تمام گردد، اما ریاست جمهوری از ما خواستند به کار شتاب دهیم تا قبل از خاتمه دولت به بهره برداری برسد، چون این راستا از کوریدورهای استراتژیک حمل و نقل کشور محسوب می گردد. همان طور که گفتم اکنون کار با سرعت انجام می گردد و قرارگاه خاتم الانبیا به عنوان پیمانکار فعالیت خود را چند برابر نموده است.

امضا پروتکل برای استفاده از شناورهای ساخت ایران

اسلامی در مورد شرایط حمل ونقل دریایی نیز توضیحاتی ارائه کرد و گفت: در این حوزه با وزارت دفاع و انجمن صنایع دریایی، پروتکلی امضا کردیم که از شناورها و تجهیزات ساخت داخل استفاده نمایند و این خود یک کار جدیدی است که با این حجم در دستو رکار قرار گرفته است تا بتوانیم از صنعت دریایی برای تجهیز و بهره برداری حوزه دریایی بیشتر استفاده کنیم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا برای ساخت این پروژه ها که با تأکید بر ظرفیت داخل از آن صحبت می گردد، زیرساخت ها فراهم است یا خیر، اضافه نمود: کشور ما ظرفیت های بی نظیری در بخش های مختلف دارد، به خصوص بخش مهندسی بسیار پرظرفیت و قدرتمند است. نکته مهم ما تأمین اقتصادی پروژه ها است. البته ما نحوه تأمین منابع را تغییر داده ایم تا بتوانیم با استفاده از مدل های متفاوت کار را انجام دهیم. چنانچه بتوانیم بحث سهام پروژه را فعال کنیم تا به وسیله فروش سهام پروژه هایی که بازگشت اقتصادی دارند، بار اقتصادی را از دوش دولت برداریم و به عهده بخش خصوصی بگذاریم، راندمان برای به ثمر رساندن پروژه ها بالا می رود. درمجموع تأمین اقتصادی پروژه ها همیشه بزرگترین بازدارنده بوده است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به شیوع ویروس کرونا مطرح نمود: شیوع ویروس کرونا نسخه جدیدی از برنامه ریزی را به دنبال خواهد داشت و الان در این فرایند هستیم. 12 فروردین با رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور جلسه ای داشتیم که تا چند روز دیگر ثمرات این جلسه معین می گردد و می توانیم بر طبق برنامه تعریف شده ای که تخصیص های آن همین اوایل سال صورت می گیرد، حرکت و اقدام کنیم.

ناکامی آمریکایی ها در صدور بیانیه علیه ایران

اسلامی در پاسخ به این سؤال که سازمان بنادر و دریانوردی اعلام نموده سال گذشته از تصویب قطعنامه ضد ایرانی امریکا در سازمان بین المللی بنادر جلوگیری نموده است، گفت: آمریکایی ها کوشش کردند تا بعد از اتفاقی که برای کشتی انگلیسی افتاد و راهزنی اجرا شده، بیانیه خاص علیه ایران صادر نمایند که به لطف خدا و با هوشیاری و اقدام موثر و مشترک وزارت امور خارجه و وزارت راه و شهرسازی پیروز به اخذ چنین بیانیه ای نشدند و عملاً اقداماتشان ناکام ماند.

اسلامی در پاسخ به این که در شرایط کنونی شرایط تعاملات ایران با کشورهای دیگر در زمینه حمل و نقل چگونه است، اظهار کرد: اکنون تمام کشورها در حوزه حمل و نقل، آسیب پذیر شده اند و این ناخواسته بود. مشکلاتی هم به دلایل سیاسی وجود دارد و در تمام این مدت سعی کردیم تا سیستم حمل و نقل را برقرار نگه داریم. از 23 خاتمهه مرزی که با کشورهای همسایه و همجوار داریم، همیشه 11 خاتمهه به صورت حداقلی فعال بوده است و هنوز هم ادامه دارد.

اسلامی با اشاره به این که دو مرز ریلی برقرار بود که اکنون به یک مرز کاهش پیدا نموده است، توضیح داد: در حمل و نقل جاده ای به صورت حداقلی در دو یا سه خاتمهه مرزی تردد کامیون ها صورت می گیرد که می توانند بار ببرند؛ اما در بقیه خاتمهه ها اگر تعطیل نباشند فقط بار تحویل می گیرند. بخش ترانزیت در شرایط کرونا 60 درصد کاهش داشته است؛ اما در بخش ریلی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل شاهد افزایش 10 تا 15 درصدی بوده ایم. در بخش بنادر هم 16 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته ایم. همچنین جا به جایی بار از بنادر به نقاط مختلف کشور در ایام نوروز 9 درصد افزایش داشته است.

او در پاسخ به این که آیا با گذر از شرایطی که ویروس کرونا ایجاد نموده برنامه ای برای گسترش تعاملات بین المللی دارید یا خیر، مطرح نمود: 100 درصد چنین قصدی داریم. در فضای کنونی مرتب با مزاحمت های استکبار روبرو هستیم؛ برای مثال اجلاس خزر دوباره در امریکا برگزار می گردد درحالی که دریای خزر ربطی به امریکا ندارد. در واقع آنها فقط به دنبال ضربه زدن به منافع ما هستند. با توجه به این که این نهضت علیه ما ادامه دارد به همین دلیل به شکل فعال به وسیله سفرا، ارتباطات انجمن ها، ارتباطات رسمی و تماس های تلفنی که با وزرای حمل و نقل سایر کشورها داریم سعی کردیم جریان ارتباطات برای تعاملات ترانزیت را فعال نگهداریم و توسعه ترانزیت با به حداکثر رشد برسانیم.

وی ادامه داد: در این مدت بیش از هزار و 200 کامیون ایرانی که در اروپا و آسیا میانه بار ترانزیت جا به جا نموده بودند، گرفتار شده بودند که با رایزنی های اجرا شده کوشش شد آن ها را به کشور بازگردانیم. بحران کرونا به سیستم حمل و نقل عمومی و به خصوص جاده ای لطمه زد و حمل و نقل هوایی کاملا متوقف شد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: هر سال پلیس در ایام عید اعلام می کرد که تردد کامیون ها در جاده ها تا 13 فروردین ممنوع است اما امسال از پلیس درخواست کردیم که چنین فراخوانی اعلام نکند تا کامیون ها بتوانند بارها را از بنادر جا به جا نمایند.

اسلامی درباره توسعه بنادر نیز توضیحاتی ارائه کرد و گفت: اکنون ظرفیت بنادر ما به 250 میلیون تن در سال رسیده که عدد بزرگی است. در سال 97 ، 134 میلیون تن بار در بنادر جا به جا کردیم و در سال 98 این میزان به 147 میلیون تن رسید. این رشد متأثر از تعاملات بین المللی و افزایش ظرفیت است.

وی اضافه نمود: اکنون در چابهار نیز 7 کشتی حدود 300 هزارتن کالاهای اساسی را به اقصی نقاطی که وزارت کشاورزی و صمت معین نموده اند ارسال می نمایند. در سال 96 از گمرک چابهار 970 هزار تن بار تخلیه و بارگیری کردیم که این میزان در سال 97 به 2 میلیون و 400 هزار و در سال 98 به نزدیک 3 میلیون تن رسید. در سال 96 از چابهار به ایرانشهر نزدیک 900 هزار تردد ثبت کردیم که در سال 97 به 2 و نیم و در سال 98 به 2 میلیون و 700 هزار تردد رسید. بندر چابهار در اقتصاد سیستان و بلوچستان، جا به جایی بار، ناوگان حمل و نقل کشور و نیز انتقال بار به افغانستان تأثیر قابل ملاحظه ای داشته است.

وزیر راه و شهرسازی همچنین با بیان این که حدود 15 هزار میلیارد تومان برای ساخت قطعه 2 و 3 آزادراه تهران - شمال اعتبار احتیاج است، اظهار کرد: به دولت پیشنهاد داده ایم تا با حدود 2700 میلیارد تومان اعتبار یک لاین این راستا را بسازیم و لاین برگشت هم جاده چالوس باشد.

karnikan.ir: مجله کارنیکان: وبلاگ خبری و تحلیلی

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 7 آذر 1400 بروزرسانی: 7 آذر 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 85707

به "کرونا موجب کاهش 60 درصدی ترانزیت شد، راه آهن چابهار-زاهدان تا مرداد 1400 به بهره برداری می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا موجب کاهش 60 درصدی ترانزیت شد، راه آهن چابهار-زاهدان تا مرداد 1400 به بهره برداری می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید